Pohyby plodu v těhotenství jsou jedním z nejkrásnějších zážitků, které žena v období kdy je těhotná má. Objevují se z pravidla v půlce těhotenství a jsou velmi příjemné, protože značí, že se vaše miminko hýbe, že je v pořádku a dává vám tím o sobě vědět.
Kdy se dostaví první pohyby
První pohyby sama žena nepozná. Ty se dají monitorovat pouze ultrazvukem. Zpravidla se objevují okolo sedmého týdne těhotenství. Ty pohyby, které opravdu cítí nastávající maminka, se objevují mnohem později. Nejpravděpodobněji okolo 20. až 22. týdne těhotenství.
První pohyby ženy popisují jako bublání nebo vlnění. Jsou podobné střevní peristaltice, se kterou se mohou zaměnit.
Jak poznám pohyby
Jak poznáte pohyby? První pohyby se lépe zaznamenávají vleže. Položte si ruce na břicho a v klidu odpočívejte. Najednou pocítíte, že se ve vašem bříšku něco děje. Budete zlehounka cítit, že se miminko hýbe.
První pohyby jsou pro maminku nepopsatelným zážitkem. Díky pohybům maminka ví, že je děťátko živé, že je všechno v pořádku. Od tohoto okamžiku se upevňuje citový vztah mezi nastávající maminkou a jejím ještě nenarozeným dítětem.
Spousty maminek si v tomto období začíná své bříško hladit a povídat si s ním, protože cítí odezvu. Později přijdou pohyby, které už nejen cítíte, ale i vnímáte a to i tehdy, když si na bříško nesaháte. Jakmile pohyby začnete cítit, nahlaste tuto skutečnost svému gynekologovi.
Od této chvíle je třeba, abyste si pohyby pravidelně hlídala. Pokud je delší dobu neucítíte, oznamte to lékaři. To znamená, pokud klesla aktivita dítěte pod deset epizod za dvě hodiny.
Pokud se vám zdá, že se miminko již delší dobu nepohnulo a vy tak pohyby necítíte, zkuste si zacvičit cvik, kterému se říká kočka. Sednete si na všechny čtyři a protáhnete se jak dopředu, tak dozadu. Tento cvik většinou vaše miminko vyzve k tomu, aby se začalo pohybovat.
Může se stát, že se miminko nějakou dobu nehýbe, protože prostě spinká, avšak právě tímto cvikem jej rozpohybujete a budete tak moci být v klidu. Ke konci těhotenství jsou pak pohyby velmi znatelné a i při pohledu na vaše bříško jsou i viditelné.
V některých případech vás může miminko natolik kopat, že vám to může být až nepříjemné. Ve většině případů však budete mít z pohybů neskutečně krásný a příjemný pocit.
Jak často sledovat pohyby
U miminka se v průběhu dne, tak jako u nás, střídá období klidu s obdobím aktivity. Ty se obvykle střídají po 20 až 40 minutách. Dítě reaguje na různé podněty, zvuky, pohyb matky a podobně. Nejaktivnější bývá ráno po probuzení matky, po obědě a večer. Maminka časem sama vypozoruje režim svého miminka a tak snadněji může sledovat jeho pohyby.
Pokud je třeba pohyby počítat, je vhodné to provádět pravidelně každý den ve stejnou dobu. Neexistuje pravidlo, kolik přesně pohybů má maminka ve stanoveném období zaznamenat. Podle odborné literatury je však nepsaným pravidlem více jak deset pohybových epizod za dvě hodiny.
Díky pohybům těhotné ženy vnímají, že je jejich miminko v pořádku a hýbe se, což je určitě pro každou budoucí matku ta nejlepší možná zpráva.