Děložní čípek v těhotenství

Děložní čípek je část děložního hrdla, která ční do pochvy. Během těhotenství dochází v děložním hrdle ke zrání, děložní hrdlo se zvětšuje a připravuje se k porodu. Postupně se děložní hrdlo zkracuje, měkne a otvírá se. Lékař sleduje děložní čípek, aby zjistil, zda jsou již porodní cesty připraveny na porod.

Pokud prozkoumáte svůj děložní čípek, pak můžete najít rychlý způsob otěhotnění, protože právě děložní čípek dokáže odhalit ovulaci. Díky tomu, že svůj děložní čípek poznáte, zjistíte, kdy můžete anebo naopak nemůžete otěhotnět.

Děložní čípek a alternativní antikoncepce?

Pro ty kdo už po těhotenství netouží, nabízí děložní čípek antikoncepci a to zcela zdarma. K tomu, abyste zjistila, v jakém stavu se váš děložní čípek nachází, je nutné zavést prst do pochvy a děložní čípek si takzvaně osahat. Pokud je děložní čípek otevřený a vy cítíte malý otvor, v okolí čípku se nachází i hlen, dochází k ovulaci. V tu chvíli, pokud toužíte po miminku, je čas na oplodnění.

Jako antikoncepci však gynekologové tuto metodu nedoporučují. Na toto samovyšetření je důležitá praxe a velmi často selže.

Některým ženám je tento způsob zkoumání se nepříjemný. Buď cítí ostych, nebo se bojí toho, že se mohou například poranit. Ty se takovémuto samovyšetření děložního čípku brání.

Pokud touží po miminku, je toto jedno z možných řešení, jak co nejrychleji otěhotnět. Není potřeba počítat žádné plodné a neplodné dny, měřit bazální teplotu a pořizovat si ovulační testy.

Funkce děložního čípku v těhotenství

Pokud dojde k otěhotnění, děložní čípek takzvaně drží miminko v děloze. Při porodu se pak děložní čípek otvírá a dochází ke kontrakcím a to nejprve po 10. minutách, později po 5. minutách a nakonec ke kontrakcím tříminutovým. Při kontrakcích se pak tvoří děložní branka, která se otevře podle toho, jak má dítě velkou hlavičku. Přibližně je to na 10 centimetrů.

Copyright © 2023 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang