Těhotenství den po dni

Těhotenství začíná v době, kdy dojde k oplodnění vajíčka se spermií a i když to zní zvláštně a nevěrohodně, k tomuto jevu dochází až ve 3. týdnu těhotenství. Těhotenské týdny se totiž počítají od data poslední menstruace. Těhotenství trvá obvykle 40. týdnů, ale samozřejmě to může být i méně, ale také déle.

Jak probíhá těhotenství?

V prvním trimestru se o těhotenství ještě nemluví a nesděluje se ostatním. První trimestr si vychutnejte sama s partnerem, až jej překonáte, oznamte radostnou novinu ostatním. V tomto období se plod začíná vyvíjet, začínají se tvořit orgány, srdce tluče, což je znatelné i na ultrazvuku, tvoří se oční víčka, prstíčky u nohou i rukou.

Již v 9. týdnu těhotenství lze určit datum porodu podle ultrazvuku a ne jen podle data poslední menstruace.

Ve 12. týdnu těhotenství vstupujete do druhého trimestru. Čeká vás vyšetření, které odhalí případné vývojové vady, ve většině případů toto vyšetření dopadne dobře. V tomto období je velice důležité být v pohodě a v klidu, protože miminko již vnímá vaše emotivní stavy a taktéž se to na něm podepisuje.

Přibližně v 17. týdnu začínáte cítit pohyby, miminko začíná kopat. Je to velmi příjemné, protože už své miminko cítíte, už to není jen o tom, že o něm víte, ale začínáte jej v bříšku i vnímat. V 19. týdnu lze již na ultrazvuku poznat, zda čekáte holčičku, nebo chlapečka. Pokud miminko trpí nevyléčitelnou chorobou, lze do 24. týdne ukončit těhotenství interupcí.

Ve 27. týdnu miminko otevře oči, začíná rozeznávat chutě a vůně. V týdnu 31. je miminko již zcela vyvinuté, jeho plíce ale ještě dozrávají, dozrají až ve 34. týdnu těhotenství. Od 37. týdne je již možné bez problémů a zdravotních komplikací miminka porodit.

V tomto období se není třeba znepokojovat předčasným porodem, protože miminko je již zcela vyvinuto. Pokud překročíte 40. týden těhotenství, pak se stále ještě vašemu miminku nemusí chtít na svět. Po 41. týdnu je již však nutná hospitalizace a vyvolání porodu.

Copyright © 2023 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang