Vyšetření v těhotenství

Pokud jste si doma udělala těhotenský test a na něm se zbarvily obě čárky, pak můžete vyrazit k vašemu gynekologovi, aby vám těhotenství potvrdil. Čekání v čekárně bude pro vás mnohem delší, než kdy jindy, protože jste samozřejmě nervózní a napnutá, co vám lékař sdělí.

Po vstupu do ordinace sdělíte, kdy jste měla naposledy menstruaci a že jste si provedla těhotenský test, který vám odpověděl pozitivně na otázku, zda jste těhotná. Lékař provede vnitřní ultrazvuk, který vám napoví mnohem více.

Nepodceňujte pravidelné vyšetření v těhotenství

Pokud jste těhotná velmi krátce, nemusí být plod na ultrazvuku ještě vidět, a proto se provede vyšetření moče a krve. Z těchto odběrů lékař zjišťuje hodnotu hladiny tzv.HCG hormonu. Potvrdí-li lékař vaše těhotenství, objedná vás k další návštěvě.

Gynekolog vám vypíše těhotenskou průkazku a bude si vás zvát na pravidelné kontroly do těhotenské poradny. Při každé návštěvě vám bude změřen tlak, puls. Budete se také pravidelně vážit. Na každou kontrolu si přinesete sebou ranní moč, ze které se zjistí přítomnost cukru a bílkovin.

Bude vám prováděn pravidelný ultrazvuk a bude se monitorovat, jak probíhá vývoj vašeho miminka. Přibližně ve 20. týdnu vašeho těhotenství vám bude prozrazeno, pokud o to budete stát, zda čekáte chlapečka, nebo holčičku.

Další vyšetření, které vás čeká, bude vyšetření krve. Tam se zjistí, netrpíte-li nějakou vážnou nemocí jako je například AIDS, žloutenka, syfilis a podobně. Zjistíte také, jakou máte krevní skupinu.

V 16. týdnu těhotenství se odebírá krev na tzv. tripple test, pomocí kterého se zjišťují vývojové vady plodu. Dále je nutné vyšetření u vašeho praktického lékaře a také u zubaře. Nevyhnutelný je i ultrazvuk, který je v dnešní době stále propracovanější.

Ultrazvuková vyšetření se provádí minimálně 4x v průběhu těhotenství. V průběhu těhotenství se minimálně čtyřikrát mapují protilátky proti krevní skupině plodu a to u matek s Rh negativní skupinou. U matek s Rh pozitivní skupinou se naproti tomu minimálně dvakrát pátrá po tzv. nepravidelných protilátkách.

Ke konci těhotenství se odebere stěr z porodních cest. Pátrá se po streptokokovi skupiny B, tzv. Streptococcus agalactiae. Tato bakterie je pro novorozence nebezpečná. Ostatní bakterie jsou neškodné.

Kardiotokograf

Díky tomuto vyšetření zjistíte, jak časté jsou kontrakce dělohy a jak tluče srdíčko vašeho miminka. Kardiotokograf se provádí od ukončeného 38. týdne, natáčí se nejen záznam ozev plodu, ale také umožní sledovat stahy dělohy. Toto vyšetření se provádí opakovaně a lékaře informuje o vývoji vašeho miminka.

Vyšetření se maminka nemusí vůbec obávat, je nebolestivé. Na bříško maminky se upevní elektrody, stejně tak jako při natáčení EKG. Elektrody následně snímají elektrickou aktivitu dělohy a ozvy plodu. Tyto informace pak přístroj kardiotokograf převede do tištěné podoby jako křivku. Provádí se i v porodnici před nebo v průběhu porodu.

Copyright © 2023 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang