Rizikové těhotenství

Nálepku rizikové těhotenství, dostává každé těhotenství, které může být jakýmkoliv způsobem ohroženo, nebo je nějakým způsobem narušen jeho průběh. Žena, která je v rizikovém těhotenství, by měla přestat vykonávat svoje zaměstnání. Měla by zůstat doma na nemocenské, šetřit se a být v klidu.

Příčiny rizikového těhotenství

O tom jestli je těhotenství rizikové, rozhodne lékař. Důvodů, proč se stává těhotenství rizikovým je hned několik. Jednak se mohlo v minulosti stát, že žena potratila, nebo prodělala mimoděložní těhotenství. Lékař může označit těhotenství za rizikové, objeví-li se v jeho průběhu krvácení, bolesti břicha, či teplota.

Rizikovým těhotenstvím se automaticky stává vícečetné těhotenství, léčení neplodnosti v minulosti nebo po podstoupení umělého oplodnění.

Existují i taková onemocnění, která se mohou vyskytnout až během těhotenství. Mezi ně patří například těhotenská cukrovka. Pokud se vyskytne, je těhotenství označeno jako rizikové.

Trpí-li těhotná žena již před vznikem těhotenství nějakým chronickým onemocněním tak také automaticky spadá do kategorie rizikových těhotenství. Mezi tato onemocnění patří nemoci srdce a ledvin, cukrovka a podobně.

Jak se zachovat při rizikovém těhotenství

Rizikové těhotenství ve většině případů nevyžaduje hospitalizaci. V některých případech není ani nutná pracovní neschopnost. Záleží na každém jednotlivém případu.

Pokud se vás rizikové těhotenství týká, pak je třeba, abyste dodržovala klidový režim. Někdy je nutné pouze ležet. Záleží, jaký se vyskytl problém a co vám doporučil lékař.

Rozhodně se šetřete, nenoste těžké věci, hodně odpočívejte a nenamáhejte se. Pokud byste nedodržovala rady lékaře a klidový režim, zvýšilo by se tak riziko problémů během těhotenství. Mohl by nastat špatný vývoj plodu nebo by dokonce hrozil i potrat.

Samozřejmě, že není ve všech případech nutné devět měsíců ležet doma v posteli a nic jiného nedělat. Řiďte se radami lékaře tak, abyste těhotenství nikterak neohrozila.

Ve většině případů končí riziková těhotenství dobře a miminko se narodí zdravé a v pořádku.

Copyright © 2023 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang