Ultrazvuk v těhotenství

Ultrazvuk je základní vyšetřovací metodou nejen v těhotenství. Je běžnou součástí pravidelných těhotenských prohlídek ženy. Díky dnešní moderní době lze plod sledovat ultrazvukem, což je obrovská výhoda. Ultrazvuk vám mnohé prozradí. Díky němu doktor zjistí, jak se plod vyvíjí.

Potvrzení těhotenství

V počátcích těhotenství se provádí vnitřní ultrazvukové vyšetření, kdy se zavádí ultrazvuková sonda do pochvy. Ultrazvuk se provádí ihned, pokud zjistíte, že jste těhotná a váš ošetřující lékař chce těhotenství potvrdit.

Díky ultrazvuku se okamžitě dozvíte fakt, jestli čekáte jedno, nebo dvě miminka. Toto vyšetření se provádí obvykle v sedmém týdnu těhotenství a lékař zjišťuje uložení embrya v děloze. Dále kontroluje jeho životaschopnost sledováním srdeční aktivity a stáří. Při tomto vyšetření se také vyloučí nebo diagnostikuje mimoděložní těhotenství.

Měření šíjového projasnění mezi 12. až 14. týdnem těhotenství

V období mezi 12. – 14. týdnem těhotenství se provádí další ultrazvuk. Lékař nyní poměrně přesně zjistí, v jakém týdnu těhotenství se nacházíte. Vypočítá termín vašeho porodu. Měření šíjového projasnění je součástí genetických vyšetření vývojových vad.

Při tomto ultrazvuku lékař hodnotí a měří množství volné tekutiny v záhlaví plodu. V případě výrazně zvýšené hodnoty volné tekutiny je vyšší riziko postižení dítěte genetickým syndromem. Nejčastěji se hovoří o Downově syndromu.

Existuje však i riziko potratu nebo nitroděložního odumření. Je nutno pomýšlet na vrozenou vývojovou vadu srdce a další. Při tomto ultrazvuku lékař také sleduje vývoj jednotlivých orgánů a růst končetin plodu.

Genetický ultrazvuk

Další ultrazvukové vyšetření se provádí v 18. – 22. týdnu těhotenství, kdy se kromě vývoje plodu kontroluje také množství plodové vody. V tomto stadium vývoje plodu lékař poměrně snadno kontroluje, jak se vyvíjí mozek, obličej, srdce, plíce, orgány dutiny břišní a končetiny a páteř. Pomocí ultrazvuku může nyní vyloučit některé strukturální vývojové vady plodu.

Při této kontrole se již můžete dozvědět pohlaví vašeho miminka. Bezpečně se pak pohlaví zjistí na speciálních, moderních 3D, nebo 4D ultrazvukových přístrojích.

Pokud máte tu možnost, nechte si tento druh ultrazvuku udělat a sledujte, jak vaše miminko v bříšku vypadá a co dělá. Můžete si nechat natočit video, které vám potom kromě fotek bude památkou. Z těchto typů ultrazvuku je již znatelné, komu bude vaše miminko podobné.

Ve 20. týdnu těhotenství se pak provádí na specializovaných pracovištích genetický ultrazvuk. Pomocí tohoto vyšetření se odhalí vývojové vady plodu, které se nepodařilo odhalit předchozími typy vyšetření. Zejména se jedná o postižení srdce, mozku, končetin nebo třeba vylučovací soustavy.

Ultrazvukové vyšetření ve třetím trimestru

Poslední ultrazvuk, který vás v těhotenství čeká je ve 30. – 32. týdnu těhotenství. Opět se sleduje vývoj plodu. Na ultrazvuku lékař zjistí, jak je plod otočen, kolik máte plodové vody, kontroluje uložení a stav placenty a hodnocení průtoků krve pupečníkem. Z každého ultrazvuku si pak domů můžete odnést fotografii vašeho miminka.

Ultrazvuk před porodem

Následuje poslední ultrazvukové vyšetření. Jeho smyslem je závěrečná kontrola vašeho miminka a jeho připravenost k porodu. Lékař kontroluje jeho váhu, množství plodové vody, polohu a stav placenty a vyhodnocuje průtok krve pupečníkem.

Copyright © 2023 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang