13. týden těhotenství

V tuto dobu už začíná být těhotenství na ženě patrné, končí 1. trimestr. Chytřejším se ani nemusí moc napovídat.

Vyčnívající bříško, absence alkoholických nápojů a stále poslední típnutá cigareta před dvěma měsíci, ke správné „diagnóze“ mnohým leckdy stačí. Brzy bude ženino břicho čím dál větší, a že čeká přírůstek do rodiny, postupně dojde i těm méně chápavým.

Příchod miminka je ještě daleko, nicméně prsa a mléčné žlázy se už připravují na kojení. Prsa jsou citlivá a napjatá. Brzy začnou produkovat jemnou žlutou tekutinu, zvanou mlezivo. To je plné živin a po narození bude první potravou, kterou bude dítě pít, než se začne v mléčných žlázách tvořit skutečné mléko.

Lékař pravděpodobně doporučí pacientce, aby vyměnila klasickou podprsenku za těhotenskou, která je speciálně přizpůsobena rostoucím prsům. Nebylo prokázáno, že by kostice v podprsence nějak škodily, i tak je lepší vybírat speciální těhotenské prádlo, které je vyrobené z flexibilního materiálu.

O prsa se během těhotenství žena musí intenzivně starat, masírovat je a pozornost věnovat i bradavkám. Velikost prsou neovlivňuje budoucí schopnost kojit.

Kolem 13. týdnu těhotenství se může pomalu zvažovat změna šatníku. Upnuté džíny přestávají být pohodlné a je dobré se poohlédnout po něčem vhodnějším.

Nepříliš slušivé, leč jistě praktické, těhotenské lacláče to zatím být nemusí, ale kalhoty a sukně s elastickým pasem jsou také velmi pohodlné. Žena je ocení, i když zatím mohla přibrat jen jedno či dvě kila.

Ve 13. týdnu těhotenství by měly být nevolnosti u většiny těhotných už jen špatnou vzpomínkou, i když u někoho přetrvávají až do porodu. Hladiny hormonů jsou stále vysoké, ale stabilní.

Těhotenské oblečení

Postavě nejvíce ubírá oblečení o velikost menší, než by mělo správně být. Na začátku postačí nakoupit si v běžném obchodě o velikost větší oděvy. Kalhoty i sukně v bocích vydrží klidně celý první trimestr.

Pak je vhodné zabrousit do obchodů s těhotenskou konfekcí. Proč? Najde se zde totiž oblečení, které díky speciálním střihům opravdu dobře drží a roste spolu se ženou.

Těhotenské džíny i kalhoty ke kostýmu se dají koupit se speciálním lemem, který je všitý nad boky. Ten je vyrobený z tenké bavlny a nosí se přetažený přes břicho. Díky tomu ženu nic neškrtí a kalhoty přitom neslézají. Topy se pak přes lem bez problémů přetáhnou.

Těhotenská móda je vybírána ve velikosti, kterou žena obyčejně nosí.

Co by v šatníku těhotné ženy nemělo chybět:

  • mateřská podprsenka
  • těhotenské kalhoty/sukně
  • legíny/punčochy
  • tunika, košile
  • těhotenská trika nebo trika dlouhá přes břicho
  • těhotenská košile na spaní

K legínám nebo slim kalhotám se hodí oversize košile, a to platí i v těhotenství. Na jednání se zase hodí těhotenské sako, dobře sedí i v osmém měsíci.

Punčochové kalhoty nebo legíny, které se nosí pod šaty, by se měly vybírat výhradně v těhotenském sortimentu. Jen tak se nebudou hrnout a žena v nich vydrží bez problémů celý den. Volné svetry se zapínáním se dají najít i mezi netěhotenským zbožím.

Pokud má žena termín uprostřed zimy a plánuje pochůzky i před porodem, měla by zvážit koupi těhotenského kabátu, nebo velké bundy. Je nabíledni, že tato investice je jen na zhruba dva měsíce. Ale proč se i v devátém měsíci necítit fajn?

Bříško už roste

Bříško se začíná pomalu zakulacovat. Jediný kdo si toho všiml je nejspíš partner. Ještě pár týdnů potrvá, než si to začne uvědomovat i okolí a než začne bříško omezovat v při normálních a běžných činnostech.

V 1. trimestru je obvyklý váhový přírůstek mezi 1-2 kilogramy. Pokud žena trpěla nevolnostmi, určitě sejí znovu vrací chuť k jídlu. Proto raději nezapomínat na zdravou a vyváženou stravu pro podporu správného vývoje děťátka.

Co se děje ve 13. týdnu těhotenství?

Miminko roste rychle do délky. Hlavičky se to týká také, v porovnání se zbytkem těla se nyní zvětšuje o něco pomaleji. Má totiž náskok z minulých týdnů.

Děťátko zatím měří kolem sedmi centimetrů, tedy od temene k zadečku, a váží kolem 20 gramů. Oči kryjí spojená horní a dolní víčka, která se otevřou až po 37. týdnu těhotenství. Základy prvních mléčných zoubků se skrývají v ústech pod dásněmi. Krvinky se tvoří v játrech nebo již i ve slezině.

Další vývoj plodu:

  • Tep dítěte je slyšet pomocí tzv. Dopplerova přístroje.
  • Ve střevech dítěte se začíná tvořit zeleno-černá látka, zvaná mekonium (smolka).
  • Na tělíčku plodu se začínají objevovat jemné chloupky, tzv. lanugo, které mají hlavně ochrannou funkci.
  • Kostra a kosterní svalstvo plodu je nyní pevnější.
  • Sací a polykací reflexy jsou stále silnější.

První velký ultrazvuk

V tomto týdnu těhotnou ženu čeká její první velké ultrazvukové vyšetření, které může trvat u některých maminek 20 minut, u jiných i celou hodinu, dle toho, jak miminko bude chtít spolupracovat a zda bude správně natočeno.

Pokud se miminko nepodaří změřit ve všech sledovaných parametrech, bude se muset v rozmezí pár dnů toto vyšetření zopakovat znovu. Předešlé absolvované odběry krve poslouží spolu s výsledky ultrazvuku pro vyloučení genetických vad jako je např. Downův syndrom.

Na tomto ultrazvuku se lékař zaměřuje právě na genetické vady, kdy změřením otoku v oblasti krku a projasněním šíje dokáže sestavit pravděpodobnost výskytu některých vrozených vad u děťátka.

Na tomto vyšetření se také stanovuje přesné datum porodu. Každá žena je jiná a má i jiný menstruační cyklus, takže podle menstruace není stanovené datum porodu tak přesné jako je právě u měření pomocí ultrazvuku, neboť všechna miminka se do této chvíle vyvíjejí téměř stejně.

Pohlaví miminka na prvním velkém ultrazvuku vyšetřující lékař ještě nebude schopen oznámit, protože pohlavní orgány se stále vyvíjejí a s jistotou nelze stanovit pohlaví děťátka.

Pokud žena již v tomto týdnu pohlaví svého miminka znala, děje se tak na základě vyšetření z krve matky, kdy se odebere vzorek ze žíly a již od 10. – 11. týdne těhotenství lze s velkou přesností určit, zda bude mít holčičku či chlapečka.

Toto vyšetření z krve matky se provádí pouze u maminek, kde je důležité znát pohlaví plodu z hlediska možných genetických vad, které jsou vázané na určité pohlaví (např. hemofilie).

13. týden těhotenství je u konce

1. trimestr těhotenství končí. Plod je připraven k růstu. Má vyvinuté sací, polykací a dýchací reflexy. Mimo tělo matky by ještě děťátko nepřežilo, všechny orgány nemá ještě zcela funkční. Dosud vytvářely potřebné hormony vaječníky těhotné ženy, nyní přebírá tuto důležitou funkci placenta, která tvoří potřebný progesteron.

Některé z žen už mají za sebou speciální ultrazvukové vyšetření, které odhalilo, zda plod nemá Downův syndrom nebo Trizomii 18.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang