11. týden těhotenství – těhotenství týden po týdnu

Už se cítíte lépe, milé těhulky? Mělo by tomu tak být, protože nevolnosti by měly postupně odeznívat. Kvůli hormonálním změnám ve vašem těle pociťujete změny vašeho vzhledu i fyzických pocitů. Kromě houstnutí nebo naopak řidnutí vlasů, rostou nehty rychleji a můžete se i více potit. V tuto chvíli jste u konce 1. trimestru. Vaše děťátko již má založené všechny orgány a podobá se drobounké lidské bytosti.

Co se děje v 11. týdnu těhotenství?

Hlava plodu je v 11. týdnu těhotenství stále hodně velká, pořád je velmi výrazná především mozková část. Postupně vznikají základy lebky. Začínají být zřejmé také svaly. Nos se zužuje stejně jako ústa. Brada začíná vystupovat. Oční víčka srůstají, za nimi se vyvíjí oči.

Uplynulo 9. týdnů od početí a plod se vyvíjí velmi rychle. Nastupuje tzv. fetální období, kdy tělo rychle roste do délky a kdy se zvětšují orgány, které postupně vyzrávají.

Vnitřní orgány rovněž rostou, některé z nich začínají fungovat. Srdce pumpuje o sto šet. V játrech se tvoří krvinky. Jednotlivé obratle páteře jsou zatím chrupavčité, ale brzo se změní na kosti podobně jako žebra. Ta jsou dobře viditelná díky tenké kůži.

11. týden těhotenství je u konce

Na konci 11. týdne těhotenství vyplňuje děloha celou pánev. Děťátko má zatím dost místa na procvičování, protože je zatím veliké si jako malý citron a váží méně než 10 gramů. Jeho pohyby tak ještě nejsou zatím vůbec cítit. Placenta se zvětšuje, aby stíhala zajistit dostatek kyslíku a živin. Plod jich vyžaduje stále vyšší přísun. Umí již polykat amniotickou tekutinu, do které zároveň také močí.

Copyright © 2023 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang