11. týden těhotenství

Nevolnosti by měly postupně odeznívat, takže se těhotná žena může začít cítit konečně trochu lépe. Kvůli hormonálním změnám v těle pociťuje změny vzhledu i fyzických pocitů. Kromě houstnutí nebo řídnutí vlasů, rostou nehty rychleji a může se i více potit.

V tomto týdnu těhotenství se dítě připravuje k růstovému spurtu – velice rychlému růstu. Zdravá strava doplněná o prenatální vitaminy jeho růst podpoří a položí základy pro jeho budoucí zdraví.

V 1. trimestru se přírůstek váhy pohybuje mezi 1 až 2 kilogramy. Maminky, které trpí nevolnostmi a zvracením, mohou stále být v tomto týdnu pod svou původní váhou.

Co se děje v 11. týdnu těhotenství?

Hlava plodu je v 11. týdnu těhotenství stále hodně velká, pořád je velmi výrazná především mozková část. Postupně vznikají základy lebky. Začínají být zřejmé také svaly. Nos se zužuje stejně jako ústa. Brada začíná vystupovat. Oční víčka srůstají, za nimi se vyvíjí oči.

Uplynulo 9. týdnů od početí a plod se vyvíjí velmi rychle. Nastupuje tzv. fetální období, kdy tělo rychle roste do délky a kdy se zvětšují orgány, které postupně vyzrávají.

Vnitřní orgány rovněž rostou, některé z nich začínají fungovat. Srdce pumpuje o sto šest. V játrech se tvoří krvinky. Jednotlivé obratle páteře jsou zatím chrupavčité, avšak brzo se změní na kosti podobně jako žebra. Ta jsou dobře viditelná díky tenké kůži.

Ultrazvuk

Velikost plodu je na ultrazvuku vidět od temene po zadeček a měří zhruba 4 cm. Jeho váha se pohybuje mezi 7 – 8 gramy. Plod začíná být velmi aktivní – různě se protahuje, otáčí všemi směry a kope nožičkama.

11. týden těhotenství – plod je velmi aktivní

Kromě toho dokáže i ruku sevřít v pěstičku, cucat si paleček a navzájem se dotýkat končetinami.

Strava v 11. týdnu těhotenství

Nejdůležitější je zdravá těhotenská strava, která obsahuje všechny důležité živiny, protože je potřeba podporovat vlastní zdraví a také zdravý vývoj rostoucího dítěte.

Existují různé multivitaminové doplňky stravy, které se užívají proto, aby se zvýšil přísun živin do ženina organismu. Těhotenské preparáty obvykle obsahují rovnovážný poměr všech živin, které ženino tělo v tomto období potřebuje.

V těhotenství by žena měla užívat pouze vitaminy speciálně určené pro těhotné ženy. S výběrem může pomoci lékař. Mimo ně by se měla ještě užívat kyselina listová, která se doporučuje v prvním trimestru pro zdárný vývoj nervové soustavy dítěte.

V průběhu těhotenství některé živiny a látky mohou být škodlivé, pokud se užívají ve velkých dávkách. Předávkování těmito látkami, např. vitaminy, může poškodit plod. Patří sem hlavně vitamin A a D.

Nadměrný přísun vitaminu A může způsobit vývojové vady plodu, zvláště v prvním trimestru. Nadměrné množství vitaminu D má podobné teratogenní účinky jako vitamin A.

11. týden těhotenství je u konce

Na konci 11. týdne těhotenství vyplňuje děloha celou pánev. Děťátko má zatím dost místa na procvičování, protože je zatím veliké si jako malý citron a váží méně než 10 gramů. Jeho pohyby tak ještě nejsou zatím vůbec cítit.

Placenta se zvětšuje, aby stíhala zajistit dostatek kyslíku a živin. Plod jich vyžaduje stále vyšší přísun. Umí již polykat amniotickou tekutinu, do které zároveň také močí.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang