Vývoj plodu týden po týdnu

Přibližně 12. – 16. den po menstruaci má žena plodné dny a dochází k ovulaci. Pokud v tomto období dojde k pohlavnímu styku, je velká pravděpodobnost toho, že otěhotní. Pokud jste skutečně otěhotněla, zjistíte již ve 4. – 5. týdnu těhotenství. Tímto okamžikem vstupujete do prvního trimestru. Popišme si velmi stručně vývoj plodu týden po týdnu …

První trimestr uzavírá 13. týden těhotenství

Ve 4. týdnu dochází k uhnizďování vajíčka v děloze. Následně začíná rychlý vývoj plodu, vznikají a vyvíjejí se jeho orgány. V tomto období je plod velmi citlivý na působení různých škodlivin. V tomto období většinou žena nepřibere na váze tolik, ale může na sobě pozorovat poměrně velké změny. Pociťuje první těhotenské příznaky.

Při ukončení prvního trimestru, což je 12. týden těhotenství už miminko umí zatnout pěstičky, otvírat pusinku, zívat a polykat. Již na prvním ultrazvuku je patrné jak plodu bije srdce, které bije jednou tak velikou rychlostí, než bije srdce vaše. Přecházíte z nejrizikovější části těhotenství a nastává druhý trimestr.

Druhý trimestr končí 27. týdnem těhotenství

Začínáte výrazněji přibývat na váze a vaše okolí začíná vaše těhotenství vnímat. Plod se již pohybuje, což však vy sama pocítíte až později. Pohyby jsou na počátku druhého trimestru znatelné pouze na ultrazvuku.

Přibližně v polovině těhotenství, mezi 18. až 20. týdnem, začínáte pohyby cítit i vy. Je to takové jemné bublání v podbřišku, které nejprve ucítíte, pokud budete mít ruce na bříšku, později pohyby ucítíte i bez toho, abyste se bříška dotýkala.

Ve druhé polovině trimestru, což je od 21. týdne těhotenství, už vaše miminko spinká mnohem méně a vnímá zvuky ze svého okolí. Proto mu klidně můžete pouštět příjemnou hudbu, která bude mít na miminko pozitivní vliv.

24. týden je přelomový týden, kdy pokud dojde k předčasnému porodu, má vaše miminko šanci přežít. 27. týden představuje konec druhého trimestru a vstup do konečného třetího trimestru.

Třetí trimestr je ukončen narozením miminka

Plod je již zcela vyvinutý a životaschopný. Pokračuje ve svém růstu, slyší a reaguje na zevní podněty. Ve 36. týdnu těhotenství je již miminko relativně připravené na porod a vy můžete počítat s tím, že již brzy přijde na svět. Plod se již v děloze neotáčí a zaujímá porodní polohu. Zpravidla to bývá hlavičkou dolů.

Nyní nastává ta pravá chvíle připravit se do porodnice. Vaše těhotenství končí 40. týdnem plus mínus dva týdny porodem miminka.

Copyright © 2023 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang