7. týden těhotenství

Jako budoucí maminka se žena může nyní cítit více unavená, mohou nastat závratě i při delším stání, dokonce může i omdlet. Potřebuje více odpočívat, přestože přiměřená aktivita pomáhá překonat výše zmíněné obtíže. Ženina prsa se mohou poněkud zvětšit, včetně bradavek a dvorců.

V sedmém týdnu těhotenství budoucí matka obvykle pocítí svou první únavu, velkou potřebu spánku a některé další nespecifické symptomy.

Embryo se v tomto týdnu mezi 7. a 8. týdnem začíná zaoblovat, jeho tělo je pokryto primitivními pojivovými tkáněmi. Obličejové části dítěte se začínají utvářet. Absolvuje různé změny, začíná mít vlákna nervového systému a na obou stranách obličeje se mu tvoří primitivní dásně.

Zároveň se mu také plně rozvíjejí srdce a cévy, které budou mít důležitou roli v růstu a vývoji mláděte. V tomto týdnu se objevují i vnitřní a vnější orgány, mezi ně patří střeva a kostra.

Kolem bradavek se objeví hrbolky, tzv. Montgomeryho žlázky. Nevolnost může pokračovat, stejně jako častější nutkání na močení i v následujících týdnech. Oblíbená jídla mohou těhotným chutnat odlišně, možná jim nevoní věci, které dříve voněly.

Co se děje v 7. týdnu těhotenství?

V 7. týdnu těhotenství zabírá zárodek jen malou část dělohy. Zatím se jen vznáší v plodové vodě v amniovém váčku. Část embrya, kde bude hlava, tvoří polovinu celé délky těla. Růst hlavové části souvisí s překotným vývojem mozku.

Podobu lidského obličeje a krku se zde nalezne jen s velkou dávkou fantazie. Ovšem základ mozku a čelní hrbol stále překotně rostou.

Výběžky žaberního oblouku, který se vytvořil cca v 6. týdnu těhotenství, se staly základem dolní čelisti. Základy očí jsou stále daleko od sebe, nacházejí se po stranách budoucího obličeje. Budoucí ručičky rostou do délky. To, co v 6. týdnu připomínalo ploutvičky, nyní spíše vypadá jako malé pádlo. Znát je místo, kde bude zápěstí.

Vznikají prvosegmenty, budoucí obratle, až do ocasního konce zárodku. Celkem jich vznikne 42 až 44 párů, ovšem některé postupně zase zaniknou. Nakonec jich zbude 34 párů, což odpovídá počtu páteřních obratlů. Na přední straně zárodku se tvoří pupeční provazec, kterým prochází pupeční cévy.

Imunitní systém matky se i nadále přizpůsobuje jejímu dítěti, aby ho mohl chránit. Nyní je čas na to, aby svou obranyschopnost co nejvíc podpořila, a to především zdravou stravou a opatrností při přípravě jídla.

Nemělo by se jíst nic, co není čerstvé, a vyhýbat se potravinám, které by mohly představovat riziko (například sýry typu Brie a jiné měkké zrající sýry, dále krevety a korýši). Všechny potraviny je potřeba před vařením řádně umýt a očistit. Totéž platí i o hygieně rukou.

V 7. týdnu těhotenství se začíná embryo vzdáleně podobat lidskému miminku.

První ultrazvuk u gynekologa

V 7. týdnu těhotenství ženu čeká již první ultrazvukové vyšetření. Vyšetření ultrazvukem bude vaginální a během něho může lékař prohlédnout těhotnou ženu i na křesle, kde zkontroluje zvětšení dělohy a prokrvení děložního hrdla.

Doktor může také změřit tlak, zjistit váhu či vyšetřit moč, častěji toto provádí sestřička. Na ultrazvuku se zřejmě poprvé spatří miminko a uslyší tlukot jeho srdíčka. V tuto chvíli lékař bude moci také sdělit, zda se žena může radovat z očekávání jednoho či více děťátek.

Příznaky v 7. týdnu těhotenství

Mnoha maminkám se dostavují první příznaky spojené s těhotenstvím:

1) Vynechání menstruace
2) Ranní nevolnosti
3) Časté močení
4) Zvýšená únava
5) Citlivé prsy
6) Zvláštní chutě
7) Čich
8) Vaginální výtok

Jsou to nevolnosti, ale rozhodně neplatí, že musejí být pouze ranní. Nastávající maminku mohou zaskočit kdykoliv během dne, ať už jako reakce na nějaké jídlo, vůni, vydýchaný vzduch, tak i bez zjevné příčiny.

Obvykle jsou spojené s prázdným žaludkem, a proto je vhodné mít během dne po ruce vždy něco drobného a neutrálního, co žaludek zklidní – může to být kousek rohlíku nebo suchar, obyčejná sušenka či jsou v lékárnách k dostání i speciální lízátka.

Dalším překvapením může být časté nutkání na močení. Plno žen zaznamená častější chození na toaletu mnohem dříve než v posledním stadiu těhotenství, kdy rostoucí miminko tlačí na močový měchýř. Není to nic, čeho by se ženy měly obávat, a v těhotenství se s tím potká snad každá maminka. 

Pocity na zvracení – nauzea, zvracení mohou hodně znepříjemnit těhotenství. Jsou silně individuální a u některých maminek mohou způsobit v prvních týdnech těhotenství i úbytek na váze. Ani v tomto případě není důvod k panice.

Miminku to neublíží, to si pro svůj správný vývoj vezme vše potřebné z matčiných zásob. Pokud by však úbytek přetrvával několik týdnů a ženě se nedařilo v žaludku udržet alespoň některé jídlo a tekutiny, bylo by zde riziko dehydratace a nedostatečné výživy, měla by se obrátit na svého gynekologa a poradit se, jak situaci řešit.

Obvykle pocity na zvracení a nevolnosti odezní někdy až kolem 13. týdne těhotenství a chutě se navrátí. Vhodnou a správnou stravou již v prvních týdnech těhotenství se formuje budoucnost dítěte.

Některé maminky nemají s chutí problém, spíše se u nich střídají různé chutě a najednou.

Špinění a krvácení?

U některých maminek se v tomto týdnu těhotenství může objevit krvácení nebo špinění. Pochva a děložní hrdlo bývá v tomto období překrvené, a tak se často objevuje zakrvácení či špinění po pohlavním styku. Proto se doporučuje velmi šetrný pohlavní styk v celém prvním trimestru.

Dalšími příčinami může být např. mimoděložní těhotenství či dokonce probíhající potrat. U mnoha maminek však není důvod k obavám. Důležité je, že pokud se slabé krvácení či špinění objeví, je potřeba vnímat své tělo a také se ideálně poradit se svým lékařem.

Zejména je-li krvácení doprovázeno i bolestmi v podbřišku, případně křečemi, je nejlepší obrátit se na svého gynekologa a celou situaci s ním prodiskutovat. Teprve po vyšetření lékařem bude možné určit příčinu a poskytnout potřebnou odbornou pomoc.

7. týden těhotenství je u konce

Zárodek dosáhl zhruba velikosti kávového zrna. Nové hrbolky na embryu naznačují, kde budou nožičky miminka. Podobně jako v 6. týdnu ručičky nyní připomínají budoucí dolní končetiny spíše jednoduché ploutvičky. Dolní končetiny jsou oproti horním ve vývoji téměř o týden opožděny, což se projeví i v dalších fázích vývoje.

Začínají se vyvíjet a pracovat tzv. „embryotické“ ledviny. Ty opravdové však přijdou na řadu až posléze. Srdíčko již mocně pumpuje, ale naopak plíce se zatím začínají teprve utvářet.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang