7. týden těhotenství – těhotenství týden po týdnu

Jako budoucí maminka se můžete nyní cítit více unavená, mohou nastat závratě i při delším stání, dokonce může i omdlet. Potřebuje více odpočívat, přestože přiměřená aktivita pomáhá překonat výše zmíněné obtíže. Vaše prsa se mohou poněkud zvětšit, včetně bradavek a dvorců.

Kolem bradavek se objeví hrbolky, tzv. Montgomeryho žlázky. Nevolnost může pokračovat, stejně jako častější nutkání na močení i v následujících týdnech. Oblíbená jídla mohou těhotným chutnat odlišně, možná jim nevoní věci, které dříve voněly.

Co se děje v 7. týdnu těhotenství?

V 7. týdnu těhotenství zabírá zárodek jen malou část dělohy. Zatím se jen vznáší v plodové vodě v amniovém váčku. Část embrya, kde bude hlava, tvoří polovinu celé délky těla. Růst hlavové části souvisí s překotným vývojem mozku.

Podobu lidského obličeje a krku zde naleznete jen s velkou dávkou fantazie. Ovšem základ mozku a čelní hrbol stále překotně rostou.

Výběžky žaberního oblouku, který se vytvořil cca v 6. týdnu těhotenství, se staly základem dolní čelisti. Základy očí jsou stále daleko od sebe, nacházejí se po stranách budoucího obličeje. Budoucí ručičky rostou do délky. To, co v 6. týdnu připomínalo ploutvičky, nyní spíše vypadá jako malé pádlo. Znát je místo, kde bude zápěstí.

Vznikají prvosegmenty, budoucí obratle, až do ocasního konce zárodku. Celkem jich vznikne 42 až 44 párů, ovšem některé postupně zase zaniknou. Nakonec jich zbude 34 párů, což odpovídá počtu páteřních obratlů. Na přední straně zárodku se tvoří pupeční provazec, kterým prochází pupeční cévy.

7. týden těhotenství je u konce

Zárodek dosáhl zhruba velikosti kávového zrna. Nové hrbolky na embryu naznačují, kde budou nožičky miminka. Podobně jako v 6. týdnu ručičky nyní připomínají budoucí dolní končetiny spíše jednoduché ploutvičky. Dolní končetiny jsou oproti horním ve vývoji téměř o týden opožděny, což se projeví i v dalších fázích vývoje.

Začínají se vyvíjet a pracovat tzv. „embryotické“ ledviny. Ty opravdové však přijdou na řadu až posléze. Srdíčko již mocně pumpuje, ale naopak plíce se zatím začínají teprve utvářet.

Copyright © 2023 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang