Gelové nehty – jaká jsou pro a proti?

Gelové nehty rozdělují populaci žen na dva tábory. Zatímco některé ženy bez nich nedokáží žít, jiné jsou jejich velkými odpůrci. Faktem je, že jakékoliv umělé nehty těm přirozeným neprospívají a před jejich aplikací je vhodné dopředu zvážit všechna pro a proti. V každém případě platí, že nehty by měly být čisté, upravené a je jedno, zda uměle vylepšené nebo přírodní.

Stejně jako si většina žen dopřává pravidelnou návštěvu kadeřnice, kde si užívají třeba vlasový zábal z kokosového oleje, naučilo se mnoho z nich navštěvovat také nehtová a kosmetická studia. Obojí přitom ženám podstatně zvedá jejich sebevědomí. V salonech je jejich nehtům poskytována náležitá péče.

Výběr studia, kam zajít úpravu nehtů, je zcela zásadní. Nekvalitní a nešetrná péče o nehty může mít za následek zdravotní nepříjemnosti. Nehty regenerují jen velmi pomalu, v případě různých kožních infekcí se léčba rovná běhu na velmi dlouhou trať.

Výběr nehtového studia

Poraněné nebo oslabené nehtové lůžko může být vstupní branou pro mnohé infekce. Při výběru nehtového studia, ve kterém se žena svěří do péče, tak na prvním místě musí být hygiena. Nástroje, kterými se nehty upravují, by měly být pravidelně dezinfikovány, sterilizovány, případně by měly být používány na každou klientkou jednorázové nástroje.

Žena by své ruce a nehty měla svěřit do péče jen opravdovým odborníkům, důležité je dbát na hygienu.

Samozřejmostí by mělo být osvědčení o podnikání, profesionální produkty i nástroje. Velmi pomůže si dopředu zjistit reference od již stávajících klientek.

Umělé vs. přirozené nehty

Ze zdravotního pohledu mají definitivně navrch nehty přirozené. Jelikož se na povrch nehtu nenanáší žádné velké a tlusté vrstvy, nehet dýchá a tím se zamezuje tvorbě plísní. I přirozené nehty se přitom dají zdobit a působí elegantně. Velmi doporučovaným způsobem je nanášení gelových laků, které vydrží podstatně déle než klasické laky na nehty.

Z hlediska estetického už volba mezi přirozeným vzhledem nehtů nebo nehtovou modeláží není tak jednoznačná. Některé ženy mají své přírodní nehty nehezké, nemají líbivý tvar nehtových lůžek, často se lze setkat také s kousáním nehtů. V takových případech nabízí umělé nehty řešení těchto problémů, protože díky nim lze jednoduše změnit tvar nebo délku. A kousání nehtů tím lze také odbourat.

Akrylové nebo gelové nehty déle vydrží, doplňují se jednou za tři až čtyři týdny, podle toho, jak rychle konkrétní ženě odrůstají. Podle toho se také odvíjí finanční náročnost umělých nehtů. Běžná cena nových gelových nehtů se pohybuje v řádech stovek korun, obvykle záleží především na náročnosti finálního zdobení.

Gelové nehty nebo akrylové nehty?

Většina nehtových studií nabízí obě varianty umělých nehtů, gelové i akrylové. Je mezi nimi celkem zásadní rozdíl, proto by měla před samotnou aplikací proběhnout konzultace s nehtařkou, která ženě vysvětlí výhody a nevýhody obou možností a doporučí tu vhodnější.

Výhody gelových nehtů: přirozený vzhled, gel je oproti akrylu šetrnější, nehet lépe dýchá, aplikace gelu nezapáchá.

Nevýhody gelových nehtů: jsou křehčí, lámou se, při modeláži gelových nehtů doma je zapotřebí sada na gelové nehty s UV lampou.

Postup při modeláži gelových nehtů

Co klientku čeká v nehtovém salonu při modeláži gelových nehtů? Nejprve dochází k přípravě nehtu, která spočívá ve zkrácení na požadovanou délku, úpravu kůžičky kolem nehtového lůžka a zmatnění povrchu nehtů jemným pilníkem či speciálním blokem. Bez této úpravy by se mohlo stát, že gel nebude tak dobře držet a brzy se začne odchlipovat.

Pokud je zapotřebí prodloužit nehet, využívají se tzv. tipy. Jedná se umělý nástavec, který se lepí na konec nehtu pomocí speciálního lepidla. Na každý nehet se vybírá jiná velikost tipu, aby co nejvěrněji kopírovala přírodní nehet. Lepení tipu na konec nehtu probíhá pod úhlem 45°, díky čemuž se lze vyhnut vzniku bublin.

Tipy bývají poměrně dlouhé, zkracují se tzv. gilotinou, tedy speciálními kleštičkami. Přechod mezi tipem a vlastním nehtem se následně zbrousí tak, aby byl celkový povrch nehtu hladký.

Po této úpravě už nic nebrání nanesení primeru (podkladové báze), která nehet dezinfikuje a odmašťuje. Primerem se potírá jen vlastní nehet, nikoliv přilepený tip. Po podkladové bázi již dochází k aplikaci průhledného gelu. Gel se na nehet za pomocí štětce rozprostře a dá se vytvrdit do UV lampy. Doba tvrzení záleží na výkonnosti lampy a typu gelu. Orientovat se dá podle návodu každé konkrétní sady na gelové nehty.

Aby bylo docíleno požadovaného tvaru, setře se na vytvrzeném nehtu výpotek a zbrousí se podle libosti klientky.

Zdobení gelových nehtů

Po výše popsaném procesu je čas na případné zdobení gelových nehtů. Zde se fantazii meze nekladou, záleží na vkusu a požadavcích každé ženy. Inspiraci gelových nehtů lze najít na internetu, zde se nachází skutečně obrovské množství nápadů. Stejně tak většinou samotná studia mají k dispozici předlohy toho, jak lze nehty ozdobit.

Gelové nehty se dají zdobit různými způsoby, mezi nejoblíbenější však patří jednobarevné laky.

Klasiku představují jednobarevné gelové nehty (nejoblíbenější jsou červené gelové nehty a růžové gelové nehty, paleta barev je ovšem velice rozsáhlá). Eleganci nabízí tzv. francouzská manikúra, která napodobuje a zvýrazňuje krásu přirozených nehtů.

Nehty lze dozdobit třpytkami, kamínky, malováním nehtů, efektem popraskání, efektem kovových odlesků, speciálními razítky, samolepkami a v neposlední řadě mohou být nehty v podstatě malá umělecká díla s 3D efektem.

Nehty mohou mít i tematický charakter, čehož mnoho klientek nehtových studií využívá. O Vánocích si nechávají dělat vánoční gelové nehty, léto nahrává výrazným, mnohdy neonovým barvám apod.

Odstraňování gelových nehtů

Důvodů, proč odstraňovat gelové nehty, může být hned několik. Mohou být samozřejmě nějak poškozené nebo zkrátka po jejich první aplikaci nemusí ženě vyhovovat. Čas od času se také doporučuje nechat si umělé nehty sundat, aby si přírodní nehty trochu odpočinuly a regenerovaly se.

Vyvstává ale otázka: Jak sundat gelové nehty? Rozhodně ne násilím! Umělé nehty jsou tvrdé a použité lepidlo obvykle velmi dobře drží. Jakýkoliv neodborný zásah by mohl mít za důsledek velice bolestivé poranění nehtového lůžka nebo dokonce strhnutí celého nehtu. Regenerace v takových případech trvá měsíce.

Gelové nehty se odstraňují jejich zbroušením. Tím se mimo jiné liší od akrylových nehtů, na které se používá acetonové rozpouštědlo. Nejšetrnější způsob, jak sundat gelové nehty, spočívá v jejich přirozeném odrostu. Bohužel, nejedná se o příliš estetickou záležitost.

Po odstranění umělých nehtů je potřeba těm vlastní věnovat zvýšenou péči v podobě používání regeneračních přípravků a zpevňujících laků.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang