Jak poznat manipulátora, manipulátor ve vztahu

Manipulátoři používají mentální zkreslení reality druhých a také emocionální zneužívání k tomu, aby ovlivňovali a určitým způsobem ovládali druhé. Dělají to kvůli tomu, že chtějí mít nad druhým moc a kontrolovat tak, aby sami dosáhli toho, čeho chtějí. Co to však je samotná manipulace, jak poznat manipulátora a kdy se manipulátor ozve?

Manipulátoři využívají různé taktiky pro to, aby dosáhli svých cílů. Jedním z nich je získat určitou moc nad druhou osobou. Často se může jednat o psychopaty a sociopaty. Jak to ale dělají, jak poznat manipulátora, jak oslabit manipulátora, jak jednat s manipulátorem a umí manipulátor milovat?

Co je to manipulace?

Manipulace je určitý druh taktiky, kterou používá někdo pro to, aby získala kontrolu nad druhou osobou. Obvykle to dělá pro to, aby získal to, co chce. Bohužel ve většině případů je tato „snaha“ na úkor někoho jiného.

Manipulátor používá takové strategie, jako je lhaní, zastrašování nebo dokonce pasivní agresivita ale také mlčení. Cíl tohoto manipulativního jednání je přesvědčit druhou osobu, že se mýlí a že pravdu má manipulátor. Tímto manipulátoři často zneužívají své emoční inteligence, kterou mívají velmi vyvinutou.

Druhá osoba se tak může kvůli této manipulace cítit zmateně a nejistě v tom, co si má myslet nebo cítit. Může se dokonce přistihnout, že se bezdůvodně omlouvá za něco, co vlastně vůbec neudělala, nebo za něco, co neudělala špatně.

Jak poznat manipulátora?

Způsobů, jak poznat manipulátora je hned několik.

  • Manipulátoři nerespektují hranice

Manipulátoři jdou bezmyšlenkovitě za tím, co chtějí. Bohužel jim je jedno, jestli při dosahování svých cílů můžou někomu ublížit nebo ho jakýmkoli způsobem ranit.

Často tak ignorují osobní prostor druhých. Jednání s takovým manipulátorem může být vyčerpávající, dokonce i ponižující a celkově může mít negativní vliv na duševní zdraví.

  • Manipulátoři odvádějí vinu

Manipulátory nezajímá, jestli je problém na jejich straně. Všechnu vinu ihned shazují na druhou osobu. Pro manipulátora jsou vztahy o tom, že chtějí mít moc nad druhými. A co je nejhorší, manipulátor nechápe a nevidí, že má mít odpovědnost za činy, které sám udělá.

Právě naopak. Vinu druhých chtějí využít ve svůj prospěch. Pokud se s nimi chce někdo bavit o tom, co je trápí, vyvolají ve druhém ihned pocit viny za to, že se o tom dotyčný vůbec zmínil.

Nicméně stejné jednání je i v opačném případě. Pokud se jim někdo se svými problémy nesvěří, jsou schopni vyvolat pocit viny za to, že si dotyčný nechává své problémy pro sebe.

Výbornými manipulátory bývají sociopaté. Postrádají schopnost vcítit se do druhých a chápat jejich pocity. To jim umožňuje využívat a manipulovat s lidmi bez ohledu na jejich emoční stav. Nemají problém s porušováním pravidel a norem, pokud jim to pomůže dosáhnout cíle.

Pomocí manipulace se snaží jedna osoba získat moc nad druhou. Ta z toho ovšem může mít nemalé psychické problémy.

V podstatě pokud se někdo setká s emocionálním manipulátorem, bude podle něj dělat vše špatně a vše bude jeho vina, nikoli vina manipulátora.

Kdy se manipulátor ozve?

Kdy se manipulátor ozve a druhá osoba tak má možnost alespoň částečně odhalit takové manipulativní jednání?

Manipulátoři se svěřují se všem svými pocity velice brzy a to stejné očekávají od ostatních. Předstírají totiž zranitelnost a citlivost.

Cílem této strategie je, aby se druhý cítil „výjimečně“, protože ho manipulátor vzal do svého vnitřního kruhu a osobní zóny. Manipulátor tak chce, aby se dotyčný cítil lítostivě, ale také zodpovědně za pocity manipulátora.

Sobec manipulátor

Každý manipulátor je tak svým způsobem sobec manipulátor a bude manipulovat s druhými tak, aby získal to, co chce a zároveň si také chránil své ego.

Z toho důvodu tak můžou mít potřebu partnera, nebo kohokoli jiného, trestat, ovládat nebo mu dominovat. Sobec manipulátor tak má za cíl většinou usilovat o soucit, pozornost nebo další jiné sobecké motivy.

Psychická manipulace

Psychická manipulace (nebo také emoční) může být opravdu velmi zničující a je proto důležité, aby byla včas rozpoznána. Bohužel to ale není vůbec jednoduché.

Samotná psychická manipulace začíná s jemnou manipulací a až postupem času se postupně zvyšuje. Nicméně toto „zvýšení“ je opravdu velice opatrné a pomalé, takže dotyčný si ani nemusí uvědomit, že s ním někdo manipuluje.

Na druhou stranu je velice jednoduché psychickou manipulaci odhalit, pokud se člověk zaměří na dané znaky a chování.

  • Součástí psychické manipulace je zpochybňování reality ostatních osob. Využívají k tomu tzv. gaslighting

To je vlastnost, kterou sdílejí s narcisty, násilníky, diktátory a také vůdci sekt. Ti totiž vědí, že zmatek oslabuje lidi a proto ho využívají (opět) ve svůj prospěch. To, co dělají, často neodpovídá tomu, co říkají a pokud je na to někdo upozorní, odmítnou to a dotyčného označí za někoho, kdo nemá rozum nebo v horším případě ho jako blázna.

Takové zpochybnění reality může vypadat tak, že emoční manipulátor trvá na tom, že se nějaká událost nestala (i když opak je pravdou), nebo že druhá osoba něco udělala nebo řekla, i když to tak vůbec není.

Bohužel psychický manipulátor je tak dobrý lhář, že druhá osoba o sobě v konečném důsledku začne doopravdy pochybovat.

  • Ospravedlňují své chování.

Manipulativní osoba se bude vždy snažit, aby vše vypadalo tak, že má pravdu. Když někdo zmíní situace, kdy se například manipulátor choval nevhodně, nebude to nic platné, protože manipulátor bude mít ihned připravený argument, kterým si své chování zdůvodní.

Taktiky manipulátora mohou být opravdu různé.
  • Chtějí vždy vypadat jako oběť.

Manipulátor si bude vždy myslet, že nikdy nic není a nebude jeho vina a vždy ji budou házet na druhé. A budou to dělat způsobem, že budou ostatní přesvědčovat, že je k danému chování donutil někdo jiný. Zkrátka emocionální manipulátoři nenesou za nic a nikdy odpovědnost.

Taktiky manipulátora

Taktiky manipulátora mohou mít několik podob.

  • Pasivně-agresivní chování

Když se manipulátor (ale i kdokoli jiný) chová pasivně-agresivně, nevyjadřuje tím, co skutečně cítí. V tom je rozdíl od přímé komunikace. Může se také vyhýbat diskusi o určitých tématech nebo přehnaně používat sarkasmus.

Další taktika manipulátora, který využívá pasivně-agresivní chování, může vypadat tak, že se bude snažit získat pozornost příliš dramatickými gesty. Může tedy v určitých situacích trucovat, hlasitě si arogantně povzdechnout, nápadně protáčet oči nebo používat tzv. nezralé emocionální reakce, aby donutil druhého se ho zeptat „co se děje?“

  • Využívání taktiky „guilt-tripping“

Taktika tzv. „guilt-trippingu“ je naznačování, že manipulátora nemá někdo rád, nebo mu na něm nezáleží na základě toho, že nedělá určité činnosti. Jedná se tak o pokus manipulátora ovlivnit druhého, aby udělal to, co manipulátor chce.

Věty manipulátora

Příkladem takového „guilt-trippingu“ jsou následující manipulativní věty:

Místo věty: „Chtěl bych jít dnes večer do kina. Chceš jít se mnou?“ řekne manipulátor: „Kdybys mě miloval, šel bys se mnou dnes večer do kina.“

Místo věty: „Dej mi vědět, jestli můžeš zítra vyzvednout děti ze školy.“ řekne manipulátor „Pokud děti nevyzvedneš, je jasné, že ti na nich nezáleží.“

Místo věty: „Chci si s tebou o něčem promluvit, až budeš mít čas.“ následuje manipulativní věta „Rád bych si s tebou o něčem promluvil, ale vím, že na mě stejně nemáš čas.“

Poslední věta manipulátora je současně také příkladem pasivně-agresivního chování. Manipulátor se totiž může bát, že se o něj druhá osoba nezajímá. Bohužel ale místo upřímné věty využije manipulativní větu a tím v podstatě daný problém obchází.

Věty manipulátora mohou dokonce druhou osobu shazovat ve snaze přimět ji k omluvě nebo k tomu, aby se cítila kvůli dané situaci špatně.

Typy manipulátorů

Jak už bylo řečeno, typů manipulátorů a znaků, jak je poznat, je několik. Především ale psychická manipulace, nebo také emoční, je nebezpečná v tom, že pokud se včas neodhalí, může vézt k opravdu závažným (nejen) psychickým problémům.

Rozdíl v chování manipulátorů může ale také způsobit to, jestli je manipulátor muž, nebo žena manipulátorka.

Manipulátor muž a žena manipulátorka

Přestože taktiky manipulátorů jsou ve směs stejné, můžou se drobně lišit podle toho, zda je manipulátor muž nebo se jedná o ženu manipulátorku

U každého z nich se může projevovat specifický znak manipulátora v jiné míře. Žena manipulátorka tak může například více využívat k psychické manipulaci děti, manipulátor muž například práci. Nicméně může to být samozřejmě i naopak.

Manipulace u mužů a u žen nemusí být tedy vždy stejná, nicméně ale společné znaky manipulace jsou u všech osob v naprosté většině případů stejné.

Manipulátorem může být stejně muž jako i žena.

Manipulátor v rodině

Pokud je ale manipulátor v rodině, může být situace o to horší.

Manipulátoři obecně znají všechna všechna slabá místa druhých a využívají je proti nim. A v případě, že je daný manipulátor v rodině, může být manipulace ještě horší, jelikož danou osobu zná o to líp.

Pokud si například příbuzný není jistý svou váhou, komentuje manipulátor to, co dotyčná osoba například při společném rodinném obědě snědla, nebo jak v daném oblečení vypadala dříve a jak vypadá nyní apod.

Manipulátor ve vztahu

Manipulátor ve vztahu může být rozpoznán obtížněji, protože manipulace ve vztahu mohla začít méně nápadně. Čím je vztah delší, tím se může manipulativní chování stát každodenní součástí vztahu. Vztah s manipulátorem se může projevit jako silně toxický vztah.

To, jak může vypadat manipulace ve vztahu a jak se manipulátor ve vztahu chová, může mít ze začátku opravdu nenápadné projevy. Nicméně v každém případě taková manipulace vztah poškozuje a manipulátor ve vztahu tak může zapříčinit ztrátu sebevědomá a také sebeúcty. Navíc pak takový rozchod s „psychopatem“ může být velmi náročný.

Manipulátor ve vztahu většinou mohl vyrůstat v dysfunkční rodině. V té totiž buď musel sám s rodinnými příslušníky manipulovat tak, aby dosáhl svých základních potřeb nebo se dokonce vyhnul trestu, nebo naopak. Rodina s nimi citově manipulovala a oni se tak naučili, že takové jednání s druhými je v pořádku a dané chování tak odpozorovali.

TIP: I lhaní může být manipulativní taktika. Více o tom v článku: Jak poznat lež?

Umí manipulátor milovat?

Přestože v některých případech je manipulativní chování spojeno s příznaky duševního onemocnění, jako je hraniční porucha osobnosti nebo narcistická porucha osobnosti, může mít manipulativní chování i jiné důvody.

Manipulátor totiž může takového chování využívat z toho důvodu, že svého partnera opravdu miluje a bojí se, že by o něj mohl přijít. Umí ale manipulátor milovat?

Na druhou stranu, pokud někdo se svým partnerem manipuluje, nabízí se otázka, jestli umí manipulátor doopravdy milovat, když se ke svému partnerovi chová manipulativně a sobecky…

Život s manipulátorem

Manipulátoři se vysloveně vyžívají v tom, že do svých emocí jsou schopni vtáhnout všechny kolem sebe. Pokud mají špatnou náladu, všichni kolem to musí vědět a musí ji mít také. A přesně to vytváří u lidí tendenci cítit se zodpovědně za špatnou náladu manipulátora a mají tendenci ji napravovat.

Z tohoto důvodu nemůže být život s manipulátorem jednoduchý. Při rozpoznávání emoční manipulace je tak důležité řídit se instinktem. Pokud partner neustále vyvolává v druhém pocit citového vyčerpání, úzkosti, nebo strachu, je hodně pravděpodobné, že se ve vztahu vyskytuje právě citová manipulace.

Během života s manipulátorem je tak nutné tyto znaky manipulace rozpoznat co nejdříve. Ať už z toho důvodu, že vztah nebude stoprocentně fungovat, ale také i z toho důvodu, že psychika druhého z partnerů nemůže takové manipulativní chování dlouho vydržet.

Život s manipulátorem není jednoduchý, obzvlášť když se může jednat o někoho z rodiny. Společné chvíle tak mohou být plné přetvářky.

Rozchod s manipulátorem

Pokud se rozhodne partner ukončit takový vztah, a jedná se tedy o rozchod s manipulátorem, může to být tzv. „běh na dlouhou trať“. Partner, který emočně manipuluje s druhým, se totiž může snažit získat podporu rodiny a přátel druhého partnera ve svůj vlastní prospěch.

Pokud tedy manipulátor ví, že ho chce partner opustit, může se pokusit přesvědčit jeho rodinu nebo přátele, aby stáli na jeho straně. Rozchod s manipulátorem tak může zainteresovat také i blízké okolí.

Rozchod s manipulátorem je na místě v případě, že se objevují u druhého z partnerů následující důsledky manipulace:

  • nedostatek bezpečí ve vztahu
  • nedostatek důvěry v partnera
  • vážný pocit pochybností o sobě samém
  • časté omlouvání, i když panuje přesvědčeni, že se daná osoba ničeho nedopustila

Jak jednat s manipulátorem?

Když se někdo rozhodnete oslovit manipulátora ohledně manipulace ve vztahu (a není důležité, jestli je to partner, nebo kolega z práce), je vhodné mít plán, jak bude takový rozhovor probíhat.

Hrozí totiž, že manipulátor v případě konfrontace bude využívat stávající taktiky, aby manipulace neskončila a mohl tak pokračovat v manipulativním chování dál.

Jak jednat s manipulátorem tak, aby byla konfrontace užitečná?

Na rozhovor s manipulátorem je vhodné se dobře připravit. Během něho je pak vhodné například zmínit způsoby toho, jak si dotyčný myslí, že byl manipulován. To totiž manipulátorovi ztíží, aby druhému tato fakta popřel.

Není ovšem vhodné používat obviňující slova – ta by totiž mohla být použita manipulátorem k jeho obraně. Lepší je formulovat osobnější věty, ve kterých se bude často vyskytovat slovo „já„. Díky tomu bude totiž jasné, že hlavním tématem nejsou pocity manipulátora… právě naopak.

manipulace-ve-vztahu-1978663
Kloudná komunikace s manipulátorem je někdy opravdu složitá.

Jak oslabit manipulátora?

Při způsobech, jak oslabit manipulátora, je dobré se hned automaticky neomlouvat. Manipulátoři jsou velice rádi (a často) za oběti a věčné omlouvání ze strany druhých jim přidává na sebevědomí.

Při oslabení manipulátora je tak vhodné si pevně stát za svými názory a pocity. Důležité také je nepřijímat zodpovědnost za něco, co dotyčný ví, že neudělal! Manipulátora totiž přesně tyto situace mohou oslabit a zmírní tak jeho vliv na druhé.

Zároveň je také důležité vědět, kdy říct „ne.“ Během strategie, jak oslabit manipulátora, se vyplatí být rozhodný v tom, co už je za hranou tolerance a dát to jasně najevo.

Ignorace manipulátora

Mezi další taktiky, jak oslabit manipulátora, je minimalizovat kontakt – tedy v podstatě ignorace manipulátora.

Bohužel ale ne vždy to je možné, především v případech, kdy je manipulátorem například kolega z práce nebo rodinný příslušník. V takovém případě, kdy není úplná ignorace manipulátora možná, je dobré si udržovat alespoň co největší odstup.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang