Kokosový olej na vlasy – jak pomáhá?

Už dávno neplatí, že kokosový olej je dobrý jen na vaření. Aktuálně se těší velké oblibě především v oblasti kosmetiky. Má blahodárné účinky na pleť a její hydrataci, účinně působí i na zuby nebo v boji proti akné. V neposlední řadě si ho mnoho lidí oblíbilo na vlasy. Pomáhá řešit roztřepené konečky nebo lámavost vlasů, regeneruje suché vlasy a také zamezuje jejich vypadávání a podporuje růst. Jedná se navíc o čistě přírodní produkt, tělo tak není zatíženo žádnou chemií.

Po zdravých, lesklých a krásných vlasech touží většina žen a mužů. Ovlivňují celkový vzhled a ten ovlivňuje sebevědomí člověka. Kokosový olej a jeho použití na vlasy má mnoho podob. Lze si z něj dělat pravidelný zábal na vlasy, případně ho vtírat přímo do vlasů nebo do konečků vlasů.

Jediné, s čím musí člověk počítat, je dostatek času na následné umytí vlasů (někdy i opakované). Stejně jako jakýkoliv jiný olej, i ten kokosový zanechává vlasy mastné.

Účinnost kokosového oleje

Jednou ze složek kokosového oleje je kyselina laurová. Bílkoviny z vlasů se na tuto mastnou kyselinu váží a to vede k jejich posílení a omezení lámání, k němuž jsou vlasy náchylnější například po domácím barvení. Kokosový olej obsahuje také vitamíny E, K a železo, které jsou pro správnou výživu vlasů nepostradatelné. Olej proniká hluboko do struktury vlasů, vyživuje je zevnitř a vytváří tak ochranu proti vnějším nepříznivým vlivům.

Vlasy a pokožku hlavy kokosový olej chrání také před nepříjemnými, ale velmi častými plísněmi a bakteriemi. Má antimikrobiální a protizánětlivé účinky.

TIP! Kokosový olej lze zakoupit na e-shopu iHerb, který se specializuje na prodej přírodních a zdravých produktů.

Co umí kokosový olej?

Kokosový olej dokáže pomoct s velmi širokou škálou problémů. Mezi účinky kokosového oleje na vlasy patří například:

  • zamezuje padání vlasů,
  • chrání vlasy před vnějšími vlivy,
  • zvlhčuje vlasy,
  • ničí mikrobiální infekce,
  • omezuje tvorbu lupů,
  • léčí roztřepené konečky vlasů atd.

Ještě větší účinek lze docílit smícháním kokosového oleje a dalších přírodních látek. Vzniknou tím zcela přírodní kosmetické přípravky, které přinesou lék na většinu problémů týkajících se vlasů.

Výhodou také je, že obdobně působí i na nehty, takže i po odlakování veškerých vrstev francouzské manikúry se nehty mohou znovu zregenerovat. V neposlední řadě je kokosový olej skvělý pomocník pro pleť v podobě kokosového oleje na pleť! Kokosový olej je vhodný jak na tmavé kruhy pod očima, tak pro samostatnou hydrataci kůže a pleti.

Kokosový olej je také výborným pomocníkem v kuchyni. Používá se hlavně při smažení a různých náhražkách běžných tuků. S kokosovým olejem lze vykouzlit ty nejlepší palačinky a recepty na lívance.

TIP: Podobně rozmanité možnosti využití má také olej arganový. Dokáže vyživit pleť i vlasy, zredukovat vrásky, posílit nehty a zklidnit podrážděnou a problematickou pokožku. Arganový olej v BIO kvalitě lze zakoupit například v e-shopu Ryor, jehož nabídka obsahuje kolem dvou set dalších kosmetických produktů.

Jak použít kokosový olej na vlasy?

Výhoda kokosového oleje spočívá v tom, že člověk kvůli aplikaci nemusí navštěvovat kosmetická a kadeřnická studia, jako je tomu třeba u aplikace gelových nehtů. Vše zvládne naprosto v pohodě doma. Kokosový olej se může použít před mytím vlasů, tak i po něm.

Aplikaci kokosového oleje na vlasy zvládne každý, musí ovšem počítat s tím, že je nutné následně vlasy několikrát umýt šamponem, aby se odmastily.

Aby byl výsledek co nejlepší, nemělo by se ho používat ani moc málo, ani zbytečně velké množství. Každý si musí sám vyzkoušet, jaké množství je pro něj optimální. Také je potřeba mít na paměti, že ačkoliv má kokosový olej opravdu širokospektrý rozsah působení, ne každému musí vyhovovat.

Platí, že při aplikaci před mytím vlasů se může použít větší množství oleje. Naopak po umytí vlasů se doporučuje již jen decentní množství. Olej vlasy zmašťuje a tím pádem na nich více ulpívá špína a prach. Kokosový olej se do vlasů vtírá v tekuté formě. Je potřeba ho proto mírně zahřát.

TIP: Pozitivní vliv na pokožku a zdraví vlasů má také jablečný ocet. Pomáhá proti zamotávání vlasů, snižuje jejich krepatění, vlasy hydratuje a zmírňuje výskyt lupů.

Zábal na vlasy z kokosového oleje

Nejčastěji se využívá kokosový olej na zábaly. V takovém případě se nanáší na suché vlasy, které se následně na cca hodinu zabalí do nahřátého ručníku. Zábal na vlasy z kokosového oleje je zjemní a dostatečně vyživí.

Používá se ale také jako kondicionér a maska pro regeneraci. Regenerační maska na vlasy z kokosového oleje se nechá působit po celou noc. Olej se vmasíruje do celé délky vlasů, od kořínků až po konečky. Vlasy se opět se překryjí ručníkem, alobalem nebo třeba koupací čepicí.

Pokud se kokosový olej aplikuje do vlasů až po umytí vlasů, obvykle se potírají jen konečky. Ty budou působit hladší. Opět se ale musí dát pozor na množství, aby konce vlasů nepůsobily umaštěně a slepeně.

Kokosový olej a úprava účesu

Poslední využití, které bude zmíněno v tomto článku, mnohé možná překvapí. Kokosový olej se dá totiž využít i pro formování účesu (nejlépe za chladnějšího počasí). Hodí se pro rychlý styling krátkých vlasů nebo i účesy z dlouhých vlasů nebo pro jednoduché účesy.

Díky oleji se vlas obalí mírně lepkavou vrstvou, díky níž zafixuje vlasy v požadovaném tvaru. Velmi dobře funguje například na vytvoření vln nebo kudrlin. Hodí se hlavně pro husté a suché vlasy.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang