Jak se snadno a rychle naučit anglicky v roce 2024

Angličtina je jedním ze světových jazyků, který se rozhodně vyplatí si osvojit. Patří jí totiž i označení lingua franca. Lingua franca je jazyk, který se používá při vzájemné domluvě nad rámec rodilých mluvčích. Lze se s ní tedy domluvit prakticky kdekoliv. Ale co když je někdo věčný začátečník? Co když učitel ze střední nic nenaučil? Co když chybí úplné základy?

Kurzy angličtiny

Ne každý má možnost vyjet do zahraničí (například jako au pair), kde by se perfektně naučil cizí jazyk. Alternativou jsou proto všemožné kurzy. Výhodou placených kurzů je, že studenti jsou pod stálým dohledem profesionála. Jeho úkolem je naučit vše, co obsahuje předem připravený program pro level jazyka, který momentálně vyučuje. Před využitím kurzů angličtiny je tedy dobré si zjistit, jakou má člověk úroveň. V případě začátečníků bude volba jednoduchá.

Kurzů angličtiny je celá řada. Nabízejí je jak jazykové školy, tak další podobné instituce. Existují kurzy pro děti i dospělé, lze si vybrat intenzivní kurzy nebo kurzy založené na komunikaci. Takový kurz nabízí jazyková škola LITE, u které je možné vyzkoušet si ukázkovou hodinu zdarma.

TIP: S angličtinou se dojde nejdál. Třeba i na záhadný Stonehenge, jehož tajuplnost a mystická aura nedá spát nejednomu historikovi.

Jazyková škola SPĚVÁČEK nabízí skupinové i individuální kurzy. Je velmi dobře hodnocena, na Googlu má průměrně 4,9 hvězdiček z 5. Jazyková škola Elvis nabízí intenzivní prázdninové kurzy a lekce angličtiny o víkendu. Nepustilova jazyková škola v Brně nabízí výuku angličtiny pomocí Nepustilovy metody. Tato metoda je založena na imitování procesu vývoje jazyka u dítěte, čímž zajistí rychlý vstup do jazyka.

Další výhody placených kurzů:

 • Harmonogram, podle kterého se na kurzech vyučuje zajistí, aby se probralo vše, co je nutné
 • Zaplacení daného kurzu donutí na něj docházet
 • Profesionální výuka učitele, který vše vysvětlí
 • Kontakt s ostatními studenty pomůže rozšířit okruhy známých a napomůže socializaci, která je při učení se jazyku důležitá

Nevýhody placených kurzů:

 • Ceny mohou být pro někoho příliš vysoké
 • Může se stát, že učitel nebude vyhovovat všem studentům
 • Styl výuky nemusí odpovídat představám
 • Rychlost výuky a učení se může být pro někoho příliš pomalá nebo naopak moc rychlá
 • Někdy nevyhovují časy lekcí

Jak se naučit anglicky doma

Kurzy angličtiny samozřejmě nemusí být pro každého. Naštěstí existuje celá řada možností, jak se naučit anglicky doma. Ať už je to učení se zpívat, učení dítěte mluvit, vařit nebo cokoliv jiného, angličtina pro samouky také vyžaduje čas, trpělivost a motivaci k učení. Nejjednodušší je vyzkoušet formu internetové hry na doma pro děti. Má ale bezesporu několik výhod, které placené kurzy nemohou nabídnout.

 • Člověk si řídí zcela sám, co se chce naučit
 • Časová flexibilita
 • Mnoho různých způsobů a metod, které lze při výuce vyzkoušet a uplatnit
 • Navazování přátelství s lidmi z celého světa
 • Člověk nemusí utratit ani korunu a může se naučit anglicky perfektně i zadarmo (může využít například širokou nabídku audioknih ke stažení zdarma v angličtině)

Duolingo

Duolingo je webová stránka, na které se lze naučit desítky jazyků zcela zdarma. Angličtina samozřejmě patří mezi ně. Duolingo je skvělým způsobem jak se rychle a snadno naučit anglicky.

Existuje i aplikace Duolingo, která je jednou z nejpopulárnějších pro učení se novým jazykům. Aplikaci si stáhlo více než 100 milionů uživatelů po celém světě. Na Google Play má 4,7 hvězdiček z 5 a celkového hodnocení se účastnilo téměř 8 milionů lidí.

Jako první je třeba jednoduchá registrace. Tím se vytvoří účet, na který se bude zaznamenávat veškerá aktivita a pokrok v lekcích. Lze nastavit připomínání od aplikace, díky kterému člověk na učení nezapomene. Kromě lekcí zde existují i podcasty nebo krátké příběhy, díky kterým se může procvičit jak poslech, tak čtení.

Je možné přidat si do seznamu kontaktů své přátele a soutěžit s nimi o lepší výsledek. V případě nejasností v gramatice lze nahlédnout k danému tématu do diskuze.

HelloTalk

K tomu, aby se člověk naučil jazyk, ho musí i aktivně používat. V dnešním světě chytrých telefonů není nic jednoduššího. Známá aplikace HelloTalk slouží přesně k těmto účelům. Jedná se o aplikaci, ve které je možné zapojit se do globální komunity jazykových nadšenců a konverzovat v požadovaném jazyce.

Nejprve je nutné vytvořit si profil a nastavit v něm, jaký jazyk člověk umí a se kterým může pomoci ostatním. Dále je třeba uvést, jaký jazyk se chce člověk naučit, nebo jaký chce vylepšit. Pak je možné vybírat si nové přátele a s nimi zahajovat konverzace.

Aplikaci si stáhlo přes 5 milionů uživatelů. Celkové hodnocení na Google Play je 4,3 hvězdičky z 5. Hvězdičkami hodnotilo více než 100 tisíc lidí.

Tuto aplikaci si již stáhlo přes 5 milionů uživatelů.
Tuto aplikaci si již stáhlo přes 5 milionů uživatelů.

Memrise

Memrise je webová stránka, která umožňuje učit se v podstatě vše od literatury po zeměpis. Obsahuje také nespočet jazykových kurzů, samozřejmě zadarmo. Je možné vybrat si již existující kurz, ale lze založit i kurz vlastní. Do něj je možné vkládat si nová slovíčka, fráze či pravidla a ta si následně procvičovat.

Memrise využívá vědecké poznatky o paměti, které kombinuje se zábavou. Během jednoho studijního celku se člověk naučí pět věcí. To mohou být slovíčka, fráze či cokoliv jiného. Slovíčka se nejprve „představí“, a poté následují zábavné úkoly týkající se těchto slovíček.

Úkoly se mění – jednou je třeba napsat správný překlad, pak zase vybrat překlad ze čtveřice či poskládat slova do věty. Člověk si tak do paměti rychle upevní nové poznatky zábavnou formou. Dobré kurzy by měly být opatřeny i audio nahrávkami.

Memrise má také aplikaci na Google Play. Tuto aplikaci stáhlo přes 10 milionů uživatelů. Celkové hodnocení je 4,7 hvězdiček z 5. Do hodnocení přispělo více než 1 milion lidí.

V Memrise je možné zapojit se do již existujících kurzů nebo si vytvořit vlastní.
V Memrise je možné zapojit se do již existujících kurzů nebo si vytvořit vlastní.

Facebook Language Exchange

Aplikace pro konverzaci s rodilými mluvčími jsou perfektní. Jazyk je ovšem třeba cvičit i naživo. K tomu jsou ideální facebookové skupiny zaměřené na jazykové výměny, neboli tzv. language exchange. Tyto skupiny mají velký úspěch v Praze, kde se nachází mnoho cizinců.

Stačí se do skupiny přidat a napsat příspěvek. V něm je třeba zmínit, jaký jazyk by se člověk rád naučil, a jaký jazyk může nabídnout na oplátku. Lze nabídnout i pozvání na kávu. Tyto language exchange často probíhají formou konverzace, ale vše záleží na vzájemné domluvě.

Jazykové výměny jsou skvělou formou získání nových přátel s různým kulturním pozadím. Výhodou je velice neformální způsob „výuky“.

Mnoho jazykových výměn probíhá v Praze.
Mnoho jazykových výměn probíhá v Praze.

Couchsurfing

Jedním z velmi aktivních způsobů jak se naučit jazyk je zapojení se do různých akcí s anglicky mluvícími lidmi. K tomu lze využít i Couchsurfing. Jeho hlavní podstatou je nabízení gauče k přespání zadarmo, který cestovatelé mohou využít. Funguje ale i k pořádání akcí s dalšími „couchsurfery“.

Je možné přidat se do již existujících událostí a jít tak na pivo nebo rovnou na výlet s novými přáteli. Událost lze ale také vytvořit. Je tedy možné vytvořit vyloženě jazykovou událost, ale i jakoukoliv jinou. Ostatní uživatelé ji automaticky uvidí a budou se moct přidat.

Cílem je zkrátka setkávat se s anglicky mluvícími lidmi. Bezprostřední konverzací, i kdyby jen velmi základní, se člověk naučí ztratit zábrany. A to je u jazyků to nejdůležitější.

Nejdůležitější je ztratit zábrany při používání nového jazyka.
Nejdůležitější je ztratit zábrany při používání nového jazyka.

YouTube videa

Jak se nenuceně naučit anglicky rychle a snadno? Sledování anglických YouTube videí je jednou ze zaručených metod k osvojení jazyka. Člověk si může vyhledat jak videa zabývající se přímo výukou, tak videa určená pro zábavu, kterými se ale také něco naučí. Videa často fungují jako zaručený prostředek k tomu, jak si zlepšit náladu.

Existuje mnoho kanálů, na které nahrávají videa i školení učitelé. S nimi je pak možné učit se slovíčka, gramatické jevy či výslovnost angličtiny zcela zdarma. Stačí jen do vyhledávání zadat požadovaný jev a vybrat si z nabídky.

Na youtube nahrávají videa i zkušení učitelé.
Na YouTube nahrávají videa i zkušení učitelé.

Na tuto platformu denně také nahrávají videa „youtubeři“ z mnoha anglicky mluvících zemí. Ti většinou přidávají videa určená pro zábavu, která spadají do mnoha kategorií. Někteří se orientují na módu, další na životní styl, jiní točí své zážitky z cest.

Tito youtubeři přidávají videa pravidelně. Tato videa můžou sloužit jako oddech u kávy, ale mají velký potenciál naučit mnoho nových slovíček a také správnou výslovnost či intonaci. Člověk se také přirozeně naučí rozeznávat různé druhy přízvuků či kolokace, tj. častá slovní spojení.

Ze stovky anglicky mluvících youtuberů si stačí vybrat své oblíbence a ty sledovat.
Ze stovky anglicky mluvících youtuberů si stačí vybrat své oblíbence a ty sledovat.

400 nejběžnějších slov

Lingvistické výzkumy dokazují, že běžná konverzace obsahuje zhruba 400 slov, která tvoří přibližně 75 % jejího obsahu. Když se tedy člověk naučí těchto plus minus 400 slovíček, bude s velkou pravděpodobností rozumět 75 % každé konverzace.

Angličtina je původem germánský jazyk. Když se začala vyvíjet, vypadala dokonce mnohem více jako němčina než jako dnešní angličtina. Dnes je mnoho slov přejatých z francouzštiny a tato slova jsou dlouhá a složitější na zapamatování.

Naštěstí nejčastěji používaná slovíčka jsou právě germánského původu, i přesto, že dnes tvoří již menší část anglického slovníku. Tato slovíčka jsou krátká, jednoduchá a nejvíce používaná.

Stačí si na internetu vyhledat seznamy nejběžnějších anglických slov a začít se učit. Do vyhledávače je nutné napsat „400 most common words in English“. V češtině to znamená 400 nejběžnějších slov v angličtině. Číslovku lze samozřejmě podle potřeby změnit na 300, 200 nebo 100.

Je dobré si nová a složitější slovíčka zapisovat do sešitu. Malý zápisník se slovíčky je pak možné strčit do kabelky nebo pracovní tašky a učit se tak třeba i v tramvaji.

 Je dobré si nová a složitější slovíčka zapisovat do sešitu.
Je dobré si nová a složitější slovíčka zapisovat do sešitu.

Proč se vůbec učit anglicky?

Důvodů proč se naučit anglicky je mnoho. Jak již bylo řečeno, angličtina je lingua franca. Znamená to tedy, že když se ve světě sejde skupinka cizinců, z nichž jeden je Francouz, druhý Srb a třetí Maďar, je více než pravděpodobné, že k vzájemné domluvě použijí právě angličtinu.

Angličtina je také nezbytná k cestování. Je dobré vědět, jak si v angličtině objednat v restauraci, jak si zarezervovat pokoj v hotelu a udělat check-in nebo jak se zeptat na cestu. Když člověk rozumí alespoň základům angličtiny, bude se v cizí zemi cítit lépe připraven řešit nějaký problém.

Mnoho dnešních profesí vyžaduje angličtinu alespoň na střední úrovni. Další cizí jazyk je poté bezesporu výhodou. Dobrá znalost angličtiny může pomoci ohromit u pracovního interview.

S každým novým osvojeným jazykem člověku bezesporu naroste sebevědomí. Říká se, že kolik jazyků jeden umí, tolikrát je člověkem. Na tom něco rozhodně bude. Angličtina je skvělým začátkem do otevření světa jazyků. Existuje mnoho způsobů jak se snadno naučit anglicky, stačí si jen vybrat.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang