Audioknihy ke stažení zdarma v roce 2024

Audioknihy nabízí zajímavou alternativu pro všechny, kteří z nějakého důvodu nechtějí nebo nemohou číst klasické knihy. Pakliže „čtenář“ nechce porušovat autorská práva a stahovat audioknihy nelegálně, má dvě možnosti. Buď si je oficiálně kupovat, nebo využít mnoha nabídek na audioknihy ke stažení zdarma. Odkud lze stahovat audioknihy bez poplatku a navíc beztrestně? O jakých platformách je řeč?

Audioknihy si oblíbilo spoustu lidí. Jsou vhodné k poslechu doma, v autě, při sportování, uklízení, nebo si je může vzít žena třeba do porodnice. Pokud si je člověk chce vzít na dovolenou – třeba letadlem na Malorku, stejně jako například některé společenské hry na cesty, nezaberou tolik místa jako klasické knihy. Poslech audioknih také řada lidí vnímá jako určitou formu relaxace. Stačí si k tomu namíchat některý letní drink a idylka bude bezkonkurenční.

Audioknihy pro děti s pohádkami také řada rodičů využívá jako způsob, jak naučit děti mluvit. Bezpochyby se posloucháním obohacují o různá slovíčka, která následně mohou začít aktivně používat. Na klasické knihy by se však nemělo zapomínat obzvlášť v dětském věku, aby dítě nemělo ve škole problémy se čtením. Jak naučit dítě číst, i to je jedno z témat, které je možné poslechnout díky audioknihám.

Audioknihy lze poslouchat dvěma způsoby. První možností je poslech offline, kdy je ale zapotřebí si audioknihu stáhnout do svého zařízení (mobilu, tabletu, mp3 přehrávače). To pochopitelně má jisté nároky například na dostatek paměti (i když se obvykle nejedná o velké soubory). Druhá varianta spočívá v poslechu online bez nutnosti stahování.

Nad tím, jakou variantu zvolit, by se měl člověk opravdu zamyslet. „Úložiště“ audioknih nebo samotné soubory jsou poměrně často napadány viry, při stahování pak hrozí zatažení viru do vlastního mobilu, tabletu či počítače. Na druhou stranu pro každého knihomila je důležité mít oblíbené knihy ve své knihovně. A v tomto případě nezáleží na tom, zda se jedná o klasické knihy, e-knihy nebo audioknihy. Dobrý kousek zkrátka v knihovně nesmí chybět.

Mluvené slovo ke stažení zdarma

Mluvené slovo ke stažení zdarma nabízí mnoho známých platforem. Většinou se jedná i o aplikace, které již běžně v telefonu uživatelé mají. Audioknihy často zabírají mnoho prostoru, většina aplikací je po poslechu však umožňuje jednoduše smazat.

Pro získání audioknihy online není třeba mít rozsáhlé technické dovednosti. Většinou dokonce stažení trvá pár minut. Mluvené slovo ke stažení zdarma lze nalézt jak v češtině, tak i cizích jazycích.

Kde hledat audioknihy zdarma ke stažení?

Audioknihy v současnosti zastupují všechny žánry. K dispozici jsou odborné knihy i beletrie, české i cizojazyčné tituly, knihy pro děti i pro dospělé. Nalézt lze také audioknihy zaměřeny například na citáty o životě nebo přísloví.

Audioknihy mohou k literatuře přilákat i ty, kteří jinak příliš vášnivými čtenáři nejsou.

Cizojazyčné audioknihy nabízí velkou pomoc všem, kteří se učí angličtinu nebo jiný cizí jazyk. Poslech jednoduchého příběhu třeba v angličtině, němčině nebo francouzštině pomáhá rozšířit slovní zásobu a celkově lépe proniknout do specifik daného jazyka.

A kde hledat české audioknihy ke stažení a k poslechu zdarma:

 • YouTube

YouTube je server pro sdílení videosouborů. Možná to někoho překvapí, mnozí lidé hledají na YouTube audioknihy zdarma a online a nutno říct, že úspěšně. Audioknih se na YouTube nalézá poměrně hodně. Doprovázeny jsou obvykle statickým videem, které není pro samotný obsah nijak důležité.

Stačí tedy do vyhledávání zadat audioknihynebo audiobooks a probrat se množstvím nabídek. Pak lze poslouchat audioknihy online zdarma nebo videa jednoduše konvertovat do zvukové podoby, například na nejoblíbenější formát mp3. Po konvertování lze video stáhnout.

 • iTunes, Google Play

Kdo nehledá nic konkrétního, ale má chuť si poslechnout mluvené slovo, může zkusit štěstí na iTunes nebo Google Play. Zde se občas objeví audioknihy v sekci označené jako free nebo zdarma.

 • Spotify

Spotify není jen neomezeným zdrojem hudby, najít se zde dají i audioknihy. Vyhledávání probíhá hlavně přes vyhledávací pole, kam je zapotřebí zadat klíčové slovo. Tím může být jednak obecné „audioknihy“ nebo „audiobooks“, ale také název konkrétního titulu. V nabídce se nacházejí jak cizojazyčné, tak české audioknihy.

 • Zvukové knihy

Webová stránka Zvukové knihy nabízí české mluvené slovo zdarma k poslechu i ke stažení. Jedná se o klasické tituly světové i české literární tvorby.

 • Radioteka

Radioteka je projekt Českého rozhlasu. Jedná se v podstatě o e-shop, který nabízí audioknihy, rozhlasové hry, krimi, dokumenty, hudbu nebo pohádky. Za audioknihy z webového portálu se platí. Stejnojmenná mobilní aplikace pro Android a iOS však už nabízí to nejlepší ze světové i české literatury zdarma.

Obsahově velice zajímavá aplikace od Českého rozhlasu, to je Radioteka.

Bohužel, podle jednotlivých recenzí je sice obsah mobilní Radioteky velmi kvalitní, samotná aplikace však vykazuje řadu chyb, často padá nebo nejde zapnout vůbec. A to celkový dojem pochopitelně kazí.

Audioknihy online

Pro poslech audioknih online není třeba povětšinou nic stahovat. Webové stránky nabízející klasické, aktuální, ale i odborné tituly poskytují poslech online již běžně. Stačí si pouze vytvořit účet, do kterého se zakoupené audioknihy ukládají.

Pro posluchače preferující český jazyk se útočištěm může stát stránka Audioteka.cz. Ta nabízí k poslechu audioknih online i aplikaci, z větší části se zaměřuje přímo na online platformu. Bohužel poslech celé audioknihy online je zpoplatněn, zdarma je nabízen vždy určitý časový úsek na zkoušku audioknihy.

Placené audioknihy online lze běžně sehnat na e-shopech knihkupců. Ceny jsou zde sice vyšší, avšak často právě na audioknihy platí různé slevové akce. Poslech placených audioknih online v sobě skrývá výhodu bezpečnosti. Posluchač si může být jistý, že neprobíhá současně žádné stahování virů, jako tomu může být u pochybných stránek.

Audioknihy zdarma i jinde než na internetu

Poměrně zajímavou nabídku audioknih může zájemce hledat i jinde než na internetu. Řeč je klasických knihovnách. Do nich se sice obvykle platí členský poplatek, ale nejedná se o nijak vysokou částku.

Například v Městské knihovně v Praze se dají sehnat audioknihy mnoha žánrů. Člověk zde najde například trilogii Pán Prstenů od J.R.R. Tolkiena (60 hodin poslechu), Macbetha od W. Shakespeara (v angličtině) nebo nedávnou novinku Mráz od B. Miniera.

Hledat audioknihy zdarma člověk může také v knihkupectvích. Ovšem nikoliv v jejich kamenných pobočkách, ale spíše na e-shopech. Poměrně často jsou zde některé audioknihy nabídnuty zdarma ke stažení nebo jsou zlevněny na sympatickou cenu.

Cizojazyčné audioknihy

Ještě více možností hledání mají ti, které nelimituje jazyková vybavenost. Mohou využít hned několik možností stažení audioknihy zdarma:

 • Librivox – audioknihy v angličtině, němčině, francouzštině či španělštině
 • Internet Archive – audioknihy nejrůznějších žánrů
 • Amazon
 • Project Guttenberg
 • Soundcloud
 • Open Culture aj.

Počet audioknih se na jednotlivých portálech pochopitelně liší. Například Soundcloud se na ně primárně nespecializuje, přesto se zde nachází hned několik velmi zajímavých titulů.

V každém případě je potřeba vždy na konkrétním „úložišti“ audioknih trochu hledat, aby člověk našel to, co hledá. Je to občas trochu pracnější, ale vyplatí se to. Člověk může narazit na opravdové (audio)knižní skvosty namluvené známými osobnostmi.

Kdo by nenašel svoji vysněnou audioknihu ke stažení zdarma, může se poohlédnout ještě po placených nabídkách. Největší výběr audioknih v ČR poskytuje Audiolibrix.com nebo Audioteka.com.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang