5. týden těhotenství

Menstruace se nedostavila. Žena může cítit lehce naběhlá prsa, jejichž dvorce ztmavnou a mohou se objevit i pigmentové skvrny. Objevují se stavy připomínající premenstruační příznaky i nevolnost. Únava v tomto období je velmi častá, není se čemu divit, že žena často uléhá večer do postele mnohem dříve než jindy.

V 5. týdnu těhotenství se tělo ženy začíná měnit, aby se připravilo na příchod nového života. Nyní by žena měla začít očekávat některé z prvních počátečních příznaků těhotenství jako citlivost prsou, častou únavu a kolísavou náladu.

V tomto týdnu se také tělo připravuje na růst a vývoj miminka. Tento týden, pokud se podaří, první těhotenské testy vyjdou pozitivně.

Příznaky a pocity

Maminky již cítí, že je něco jinak, a že se uvnitř jejich těla něco děje. Dostavuje se dobrá nálada, která se dokáže rychle změnit v přecitlivělost až podrážděnost. Většinou však jde o pocity štěstí

Další maminky mohou změny pozorovat díky prvním příznakům, kterými jsou obvykle nevolnosti až zvracení, únava či citlivější prsy.

Mohou se prohlubovat pocity jako střídání nálad, plačtivost nebo naopak radost, větší spavost, únava. Velká část maminek však v tuto chvíli stále netuší, že se uvnitř nich rodí a rozvíjí nový život. Napoví to až vynechání menstruačního krvácení a pozitivní těhotenský test.

Co se děje v 5. týdnu těhotenství?

Embryo je v 5. týdnu těhotenství ještě velmi malé, ale začíná se formovat do podlouhlého tvaru. Začíná být zřejmé, kde je hlava a kde ocásek. Embryo (zárodek) začíná mít podobu člověka.

Zhruba kolem 17. dne vývoje vzniká trojvrstevný zárodek, z jehož listů později budou všechny tkáně a orgány. V tomto stadiu má placenta spoustu výrůstků, kterým se odborně říká placentální klky.

Z nich se později v těhotenství stane dočasný orgán, který se postará o výměnu látek mezi ženou a děťátkem. Bude mu prostřednictvím žíly a dvou tepen v pupeční šňůře posílat kyslík a živiny a zároveň odebírat oxid uhličitý.

Stručně se dá říci, že ve třetím týdnu vývoje dítěte (v 5. týdnu těhotenství) se formují mozek, mícha, svaly, kosti. Plod je velký asi 1,25 mm.

Na konci 5. týdne těhotenství se objevují v oblasti budoucího krku dítěte obrysy prvních několika prvosegmentů, z jejichž materiálu později vzniknou obratle páteře. Začíná se formovat krevní oběh v embryu. Tvoří ho jednoduchá srdeční trubice.

Do ní se vlévá krev zárodku z primitivní pupeční žíly. Ta přivádí krev z placenty. Srdeční základ začíná tepat a krev začíná proudit v srdci a cévách. Základ mozku je dosud neuzavřený.

Lidské embryo na konci 5. týdne těhotenství.

5. týden těhotenství a první prohlídka u gynekologa

Pokud žena již neučinila, je třeba se neprodleně objednat ke gynekologovi. Ten ženu prohlédne a vyzpovídá ohledně tzv. anamnézy. Zeptá se na její zdraví (prodělané a dědičné nemoci, operace, popř. porody) i podrobnosti ohledně otce dítěte a dalších rodinných příslušníků.

Lékař nejspíš ženu pošle na krevní testy, aby se těhotenství potvrdilo a pak ženě vystaví těhotenskou průkazku, stanoví předpokládaný termín porodu a pozve na další kontrolu (první ultrazvuk).

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang