Jak poznám, že jsem těhotná?

Každá žena, která plánuje těhotenství a touží po miminku, se snaží zjistit co nejdříve, je-li těhotná, či nikoliv. Jak se pozná, že je žena těhotná? Samozřejmě, že nejvíce napoví těhotenský test, který si můžete udělat, pokud se nedostavila menstruace. Dříve samozřejmě ne, protože by vám test nic neprozradil.

Nejčastěji to žena zpozoruje díky změnění v organismu, a to typicky pravidelnou zpožděnou menstruaci, nepříjemnostmi na začátku těhotenství a změnou chuti k potravinám. Dalšími typickými příznaky jsou únava, slabost, nevolnosti. Také se může objevit svědění na břiše, oteklé a citlivé prsy či svědění bradavek. K ověření těhotenství je třeba udělat těhotenský test, který seženete v lékárně.

Žena otěhotní tím, že spermie oplodní její vajíčko. To se může stát, když se spermie setkají s vajíčkem při pohlavním styku. Může se to stát i po oplodnění vajíčka mimo tělo pomocí umělého oplodnění (IVF). Před otěhotněním však musí spermie projít řadou překážek, aby se dostaly do vajíčka.


Těhotenský test je test, který se používá k detekci těhotenství. Test užívané jsou obvykle určeny k detekci hladiny hCG (lidského chorionického gonadotropinu) v lidském moči nebo krvi. Chcete-li zjistit, zda jste těhotná, můžete si koupit over-the-counter těhotenské testy v lékárně nebo obchodě se zdravou výživou. Stejně jako jiné léky, i tyto testy mohou někdy dávat špatné výsledky, takže je lepší, abyste se obrátili na svého lékaře, pokud se chcete ujistit o svém těhotenství.

Princip těhotenského testu spočívá v detekci nebo identifikaci hormonu lidského choriového gonadotropinu (hCG) v moči nebo krvi těhotné ženy. Tento hormon je vypouštěn ženským tělem začínajíc ve 2.-3. týdnu po oplodnění vajíčka, a proto je jeho stanovení v těchto vzorcích klíčové pro potvrzení těhotenství.

Poznám, že jsem těhotná i bez těhotenského testu?

Pokud jste si ještě test nedělala, tak asi nejspíš přemýšlíte nad příznaky a na to jak své těhotenství poznat i bez těhotenského testu. Pokud vám vynechá menstruace, jedná se o první příznak, který hlásá, že byste těhotná mohla být. Nicméně to neznamená, že těhotná skutečně jste, protože menstruace se mohla pouze opozdit.

Další signální bod je zvýšená citlivost čichu, kdy těhotná žena cítí mnohem intenzivněji pachy a vůně kolem sebe, než žena, která těhotná není.

Pokud máte pocit, že něco takového máte, může to znamenat, že jste těhotná. Máte bolesti břicha? Jsou to bolesti stejné, jako ty, které máte před menstruací, ale jsou mnohem silnější? Tak je možné, že tyto bolesti způsobuje těhotenství. Jedná se o velmi nepříjemné křeče, které se u vás mohou vyskytovat.

Pokud jste si udělala těhotenský test a jedna z čárek měla jasné zbarvení a druhá se zbarvila jen nepatrně, jedná se o počáteční těhotenství a proto si zajděte ke svému gynekologovi, který vám k vašemu těhotenství poví mnohem více, než vám pověděl právě provedený těhotenský test.

– První příznaky těhotenství se často liší. Některé ženy mají například silnou únavu, změny chuti k jídlu, stálé ucítění nepohodlí nebo dlouhotrvající periodu, špinění nebo bolest. Některé další příznaky těhotenství zahrnují zvracení, zmenšení ňader, závratě, změny nálad, úzkostné pocity, zvýšenou chuť k jídlu, změny s pokožkou a vypadávání vlasů.

Ranní moč a ultrazvuk

Máte-li namířeno ke gynekologovi, vezměte si sebou rovnou i ranní moč, ze které bude moci doktor také ledasco zjistit. Gynekolog vám v první řadě udělá ultrazvuk a podle něj zjistí, jste-li opravdu těhotná, nebo jedná-li se o planý poplach, popřípadě je-li těhotenství v pořádku, protože se může jednat i o těhotenství mimoděložní. S návštěvou doktora neotálejte, ať víte co nejdříve, jak to s vaším těhotenstvím vlastně je.

Copyright © 2023 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang