39. týden těhotenství

Miminko je ve 39. týdnu těhotenství již pěkně baculaté a připravené rozhlédnout se po světě. Jeho matka si zřejmě už také nepřeje nic jiného.

Pokud žena musí cestovat, například dojíždět na kontroly ke gynekologovi, měla by dbát zvýšené opatrnosti.

Pohybuje-li se autem, což se zdá z mnoha pohledů jako nejvýhodnější, neměla by podlehnout pověrám, že je nebezpečné poutat se bezpečnostním pásem. Naopak! Je nutné jej použít.

Bezpečnostní pás však vést pod zvětšeným břichem, a nikoliv přes břicho. Pokud se žena potýká s tím, že se zdá krátký, musí si zkusit posunout si sedadlo, sedí-li vepředu.

Co se děje uvnitř ženina těla?

Žena se cítí nepohodlně a bříško ztěžuje vše, co dělala předtím bez potíží. Pokud už měla před těhotenstvím křečové žíly, mohou být nyní výraznější. To způsobuje hormon progesteron, který uvolňuje krevní cévy. Dochází také k většímu tlaku na nohy a v těle koluje více krve.

Dobrou zprávou je, že jakmile je hlavička dítěte směrem dolů, asi se bude jeho budoucí matka méně zadýchávat. Může se již také objevit tzv. hlenová zátka, což je malé množství hlenu uvnitř děložního čípku, kde zůstává po dobu těhotenství, a tvoří tak spolu s plodovým vakem ochranu plodu. Odchod zátky může znamenat, že porod se blíží.

Příprava na porod

Než žena začne rodit, měla by si shromáždit o tom, co jí čeká, co nejvíce informací. Promluvit si s kamarádkami, které už rodily, nebo s vlastními rodiči. Tak bude vědět, že není sama, a že už to spoustu žen před ní zvládlo také.

Je dobré mít připraven porodní plán se svými poznámkami, a počítat s tím, že i se sebelepším porodním plánem se průběh samotného porodu nedá předvídat. Proto může porodník či porodní asistentka doporučit určitý postup, který předem nebyl naplánován. Je to vždy v nejlepším zájmu dítěte a jeho matky.

Určitě již má také vyřešenou otázku přítomnosti partnera u porodu. To, že jeden pár byl z účasti otce u porodu nadšen, rozhodně neznamená, že tomu bude i u páru jiného. V žádném případě by otec k účasti při porodu neměl být nucen.

Platí však i opak, partner nemá právo žádat od své partnerky, aby se mu předváděla v intimní situaci, když je jí to nemilé. Pokud nejsou respektována tato základní pravidla, může být zážitek z porodu pro oba velmi skličující.

Dojde-­li k dohodě a otec při porodu účasten bude, měl by být proškolen v rámci předporodní přípravy. Bude proškolen o tom, co ho čeká a aby byl na porodním sále opravdovou oporou. Realita porod­ního sálu může nepřipraveného otce velmi nemile zaskočit. 

Nastávají pak situace, kdy si personál porodního sálu musí všímat více otce nežli rodičky. Důležité také je, aby otec v určitých situacích respektoval personál porodního sálu.

Při nastalé komplikaci či nutnosti rychle reagovat by mohl být překážkou. Je zbytečné, aby docházelo ke konfliktním situacím, které mohou velmi výrazně narušit celkový dojem z jinak bezproblémového porodu.

Otec poskytuje matce oporu, je jakýmsi tlumočníkem a pro­středníkem mezi ní a ošetřujícím personálem. Povzbuzuje ji a pomáhá jí snášet bolest.

Mnozí muži představují při porodu pro své ženy oprav­dovou pomoc a oporu. Dokáží ženu zbavit pocitu, že je ve své těžké situaci sama mezi cizími lidmi. Společně zvládnutý porod u mnoha párů prohloubí jejich vzájemný vztah. Mno­ho mužů přítomných při porodu si právě v tomto okamžiku v plné síle uvědomí skutečnost, že se stali otci.

Co se děje ve 39. týdnu těhotenství?

Miminko je připravené podívat se na svět. Jeho růst se zpomaluje a připravuje se na narození. Stále však probíhá vyzrávání jeho nervových buněk a obalování nervových vláken.

Tento vývoj neustane ani po porodu, bude nadále pokračovat. Mozek děťátka je dostatečně zralý na to, aby mohl řídit životní funkce zajišťující jeho přežití. Má vyvinutý sací a uchopovací reflex. Ručičkou by dokázalo silně zmáčknout prst.

Ženské hormony navíc mohou způsobit, že genitálie miminka jsou v porovnání se zbytkem těla větší. Po porodu se však „znormalizují“.

39. týden těhotenství je u konce

Děložní čípek je měkčí a tenčí. Připravuje se otevřít tak, aby jím mohla při porodu projít hlavička miminka. Začít rodit může žena prakticky kdykoliv.

Začátek porodu je poznat podle silnějších kontrakcí a jejich pravidelným opakováním. Jejich intervaly mohou být ponejprv dlouhé, pak se zkracují. Jestliže přichází v deseti až pětiminutových intervalech, žena by se měla odebrat do porodnice.

To musí udělat i v případě, že jí odteče plodová voda. Neváhat ani, když by dlouho necítila pohyby plodu, měla krvácení, silné bolesti břicha nebo hlavy a dvojité či neostré vidění.

Miminko už měří asi 51 centimetrů a váží 3,2 kilogramu.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang