Narozením dítěte vše začíná

Narození dítěte je šťastným závěrem těhotenství. Týden po týdnu jste cítila, jak ve vás roste nový život. Prodělala jste mnoho změn jak po fyzické stránce, tak po psychické. Nyní vás čeká neméně náročné období, kdy se budete muset o svého potomka pečlivě a neustále starat. Kromě toho, že se budete někdy možná cítit zcela vyčerpaná a unavená, zažijete i šťastné okamžiky, které za námahu určitě stojí.

Kojení

Po narození dítěte budete řešit hlavně kojení. Připravte se na to, že i když podle mnohých matek je to nejpohodlnější a podle odborníků i nejlepší způsob výživy vašeho malého, můžou nastat komplikace. Nebojte se obrátit na laktační poradkyně, na které byste měla získat kontakty u svého gynekologa nebo už v porodnici.

Společná péče o dítě

Péče o dítě je náročná, přesto se snažte nezanedbávat svého partnera. I pro něj totiž toto období není zrovna lehké.

Pro mnohé páry se narozením dětí zcela změní životní styl. Nenápadně ale významně se mohou změnit i životní priority dvojice, což ji může rozkolísat.

Jestliže nastanou takové situace, se kterými si nevíte rady, nebojte se obrátit na odborníky. Leckdy i drobná rada může zachránit vztah před katastrofou.

Nezanedbávejte se!

Dalším důležitým faktem, na který byste neměla zapomínat, jste vy sama. Dítě je takový malý „uzurpátor“, který si bude nárokovat vaši veškerou pozornost. Připravte se na to a nenechte si s mateřským mlékem vysát i svou osobnost. Nadále si v tom všem kolotoči nedejte vzít svůj čas na své koníčky, přátele, a pokud vás těší, i práci. Vyhnete se tak riziku, že až dítko vyroste, budete čelit otázkám, jak a kam máte jít v životě dál.

Takže hlavu vzhůru, krásná léta spojená s výchovou dětí čekají. Těšte se na první krůčky, školní úspěchy a třeba i na vnoučata. Zdá se vám, že jsem to vzala moc hopem? Ano, ale život letí, tak jej neprometněte ve zbytečnostech.

Copyright © 2023 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang