14. týden těhotenství – těhotenství týden po týdnu

14. týdnem začíná druhý trimestr, který trvá do 27. týdne těhotenství. Možná konečně pociťujete, že se vám opět začala vracet energie.

Problémy doprovázející počátky těhotenství zřejmě ustoupily, neboť hladiny těhotenských hormonů jsou bez výkyvů. Sice již máte vystouplé břicho, ale na váze jste ještě moc nepřibraly, takže si zatím nepřipadáte jako neohrabaný hroch.

Po volnějším těhotenském oblečení ovšem sáhnete raději než po přiléhavých modelech. Pro některé z vás je zřejmě stále nepříjemné krvácení z dásní při čištění zubů. Ostatně návštěva zubaře, která je v těhotenství nezbytná, vás stejně tak nemine, jako nerozvášní.

Co se děje ve 14. týdnu těhotenství?

Ve 3. měsíci těhotenství plodu rostou značně rychle horní končetiny, tak aby ke konci měsíce dosáhly správného poměru k ostatním částem tělíčka. Nohy sice jsou s růstem trochu opožděné, zatím jsou kratší. Ovšem stejně jako ruce jsou hubené.

Postupně začne na celém povrchu těla růst lanugo, jemné ochlupení, které před narozením miminka vymizí.

Nyní ve 14. týdnu těhotenství se dítě vznáší v plodové vodě, kterou polyká a vylučuje ledvinami. Formují se mu kosti v pažích nohou, hrudním koši a lebce – vyvíjí se celá kostra.

14. týden těhotenství je u konce

Na konci 14. týdne je děťátko větší než deset centimetrů. Můžete si je představit jako zaťatou pěst. Váží zhruba kolem 30 gramů. Pokračuje vývoj pohlavních orgánů. Ovšem do určení, jestli je to kluk nebo holka, se lékařům ještě zřejmě moc nechce, protože to zatím může být obtížné.

Dělohu lze nahmatat stále výše nad sponou stydké kosti, blíž k pupíku. S jejím růstem mohou přijít další těhotenské problémy, ke kterým patří třeba hemoroidy.

Na kůži od pupíku dolů se vám již může objevit černý pruh – linea nigra. Na světlé pleti se projevuje jako tmavá růžová nebo hnědavá.

Copyright © 2023 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang