Pálení žáhy v těhotenství

Pálení žáhy v těhotenství je častým problémem. Vzniká, pokud se kyselé šťávy ze žaludku dostanou zpět do jícnu. Do jícnu se také může vracet již natrávená potrava a právě v jícnu tak žena cítí nepříjemné pálení. Laicky lze říci, že se jedná o neúplné zvracení. Důvodů, proč se pálení žáhy více objevuje zrovna v těhotenství je několik.

Těhotenství je doba velkých změn v těle ženy, a jednou z nejběžnějších nepříjemností, které mohou nastat, je pálení žáhy. Pálení žáhy je nepříjemný pocit pálení nebo bolesti v oblasti hrudníku, který je způsoben zpětným tokem žaludečních kyselin do jícnu.

Toto nepříjemné onemocnění může být v těhotenství častější, protože hormonální změny a změny v tělesné hmotnosti mohou ovlivnit trávicí systém. Proč pálení žáhy v těhotenství vzniká a jak se s ním vypořádat nastíní tento článek.

Příčiny pálení žáhy

Pálení žáhy v těhotenství je obvykle způsobeno několika faktory, které se v této fázi života ženy mění:

  1. Hormonální změny: Během těhotenství se hladina hormonu nazývaného progesteron zvyšuje. Tento hormon má za úkol uvolnit hladké svaly (a také dojde k oslabení stěny trávicího traktu), což může ovlivnit dolní svěrač jícnu a způsobit, že se žaludeční obsah vrací zpět do jícnu.
  2. Zvětšující se děloha: Rostoucí děloha v těhotenství může vyvíjet větší a větší tlak na žaludek a vysunuje ho výš. U takto stlačeného žaludku snadno povolí svěrač mezi ním a jícnem. Natrávená potrava pak snadno pronikne zpět do jícnu.
  3. Změny v tělesné hmotnosti: Zvýšení hmotnosti těhotné ženy může změnit anatomickou polohu vnitřních orgánů, což může ovlivnit trávicí systém a zhoršit pálení žáhy.

Jinou příčinou pálení žáhy může být i stres. Snažit se tedy příčinám stresu předcházet. Své těhotenství si užívat raději v klidu a pohodě.

Co dělat aby žáha nepálila

Proto, aby žáha nepálila, je třeba jíst menší porce a častěji. Ze svého jídelníčku vyloučit kořeněná, ostrá jídla, kávu, tuky, dokonce i čokoládu. Obecně se dá říci, vyhýbat se těm potravinám, které pálení žáhy způsobují svým chemickým složením.

Snažit se zbytečně nepřejídat, aby váha odpovídala stavu těhotenství. Sycené nápoje pálení žáhy rovněž přispívají. Nejlepší je pít obyčejnou neperlivou vodu.

Dobré je také potravu pořádně rozžvýkat a nejít si lehnout ihned po jídle. Počkat minimálně jednu hodinu, než žena ulehne. Je vhodné podložením zvednout hlavovou část postele.

Další faktory, kterými se může předejít pálení žáhy:

  1. Pitný režim: Dostatečný pitný režim, pít pomalu a vyhnout se pití velkého množství tekutin najednou. Na žaludek nebude takový tlak a minimalizuje se pálení žáhy.
  2. Nepít kofein a alkohol: Kofein a alkohol mohou zhoršit pálení žáhy. Snažit se omezit jejich konzumaci nebo je úplně eliminovat.
  3. Vhodné oblečení: Pohodlné, volné oblečení, aby netlačilo na žaludek.
  4. Konzultace s lékařem: Může předepsat léky, které jsou v těhotenství bezpečné a pomohou ženě zmírnit nepříjemné příznaky.

Pálení žáhy může být nepříjemným společníkem během těhotenství, avšak s několika změnami v životním stylu a stravovacími návyky lze tuto potíž zvládnout. Hlavní je si pamatovat, že pálení žáhy je běžnou součástí těhotenství a mnoho žen se s ním úspěšně vyrovnává.

Léčba pálení žáhy v těhotenství

Bez konzultace s lékařem v těhotenství neužívat žádné léky. Mírné pálení žáhy lze odstranit užíváním antacidních léčiv. Jsou volně dostupná v lékárnách a snižují výše uváděné překyselení žaludku. Avšak i tuto léčbu je třeba nejprve konzultovat s lékařem nebo lékárníkem.

Většinou se pálení žáhy objevuje až na konci těhotenství. Jedná se o problém, který je sice nepříjemný, avšak dá se vydržet i bez jakéhokoliv léčení. Po porodu obvykle tento problém vymizí.

Antacidní léky: V některých případech může lékař předepsat antacidní léky, které pomáhají neutralizovat žaludeční kyseliny. Je důležité konzultovat léčbu s lékařem, aby byly vybrány bezpečné léky pro těhotnou ženu.

Blokátory histaminu H2 a inhibitory protonové pumpy: V některých případech může lékař předepsat tyto léky k potlačení tvorby žaludeční kyseliny a snížení pálení žáhy. Tady je odpověď na to, co je histamin?

Chirurgické zákroky: V extrémních případech, kdy léčba léky nepomáhá, může být zvážen chirurgický zákrok, který se nazývá fundoplikace žaludku. Tato operace posiluje svěrač jícnu a snižuje zpětný tok žaludečních šťáv do jícnu.

Pokud však u ženy pálení žáhy nepřestalo ani po porodu, pak je třeba vyhledat lékařskou pomoc, protože z častého pálení žáhy se mohou vyvinout například žaludeční vředy. Ve většině případů se tak neděje a pálení žáhy je opravdu spojeno jen s koncem těhotenství.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang