Pálení žáhy v těhotenství

Pálení žáhy v těhotenství je častým problémem. Vzniká, pokud se kyselé šťávy ze žaludku dostanou zpět do jícnu. Do jícnu se také může vracet již natrávená potrava a právě v jícnu tak cítíte nepříjemné pálení. Laicky lze říci, že se jedná o neúplné zvracení. Důvodů, proč se pálení žáhy více objevuje zrovna v těhotenství je několik.

Příčiny pálení žáhy

Prvním důvodem, proč těhotnou ženu pálí žáha, jsou hormony. Hormonální změny v těhotenství zapříčiní oslabení stěny trávicího traktu. To je pak důvodem oslabení svěrače mezi jícnem a žaludkem. Při oslabení tohoto svěrače žaludeční šťáva snadno nateče zpět do jícnu. V něm pak zapříčiní nepříjemné pálení.

Další příčinou je zvětšující se děloha. Ta postupně čím dál víc tlačí na žaludek a vysunuje ho výš. U takto stlačeného žaludku snadno povolí výše uvedený svěrač mezi ním a jícnem. Natrávená potrava pak snadno pronikne zpět do jícnu.

Jinou příčinou pálení žáhy může být i stres. Snažte se tedy příčinám stresu předcházet. Své těhotenství si užívejte raději v klidu a pohodě.

Co dělat aby žáha nepálila

Proto, aby vás žáha nepálila, je třeba jíst menší porce, ale častěji. Ze svého jídelníčku vynechejte kořeněná, ostrá jídla, kávu, dokonce i čokoládu. Obecně se dá říci, vyhýbejte se těm potravinám, které pálení žáhy způsobují svým chemickým složením.

Snažte se zbytečně se nepřejídat, aby vaše váha odpovídala stavu těhotenství. Sycené nápoje pálení žáhy rovněž přispívají. Nejlepší je pít obyčejnou neperlivou vodu.
Dobré je také potravu pořádně rozžvýkat a nejít si lehnout ihned po jídle. Počkejte minimálně jednu hodinu, než ulehnete. Je vhodné podložením zvednout hlavovou část postele.

Léčba pálení žáhy v těhotenství

Bez konzultace s lékařem v těhotenství neužívejte žádné léky. Mírné pálení žáhy lze odstranit užíváním antacid. Jsou volně dostupná v lékárnách a snižují výše uváděné překyselení žaludku. Avšak i tuto léčbu nejprve konzultujte s lékařem nebo lékárníkem.

Většinou se pálení žáhy objevuje až na konci těhotenství. Jedná se o problém, který je sice nepříjemný, ale dá se vydržet i bez jakéhokoliv léčení. Po porodu obvykle tento problém vymizí.

Pokud však u vás pálení žáhy nepřestalo ani po porodu, pak je třeba vyhledat lékařskou pomoc, protože z častého pálení žáhy se mohou vyvinout například žaludeční vředy. Ve většině případů se tak ale neděje a pálení žáhy je opravdu spojeno jen s koncem těhotenství.

Copyright © 2023 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang