Těhotenství – nejkrásnější období ženy. Celé mládí si představujete, jaké to bude a najednou je to tady. Spřádáte si v hlavě veškeré činnosti, co budete muset zařídit, než se dítě narodí, když v tom Vám lékař oznámí, že jde o tzv. zamlklé těhotenství. Co to ale vlastně je zamlklé těhotenství?
Zamlklým těhotenstvím se nazývá stav plodu do prvního trimestru (12. týden). V takovém okamžiku plod nevykazuje srdeční činnost, nevyvíjí se, ale zároveň nadále zůstává v děloze matky. Tato smutná skutečnost může potkat kteroukoli nastávající maminku a je o to horší, že tomu nelze zabránit.
Příznaky zamlklého těhotenství
Pro většinu žen je bohužel velmi snadné poznat zamlklé těhotenství. Příznaky bývají většinou jasné, ale nemusí se objevit u všech žen. Za příznaky se považují silnější bolesti v podbřišku, špinění či krvácení. Dokonce může docházet až k zahnědlému výtoku. I taková drobnost jako ustoupení ranních nevolností může být předtucha toho, že se něco děje. Objevují se i případy, kdy se u ženy neprojevují příznaky žádné.
Většinou se zamlklé těhotenství zjistí až na běžném ultrazvukovém vyšetření. Pokud má lékař podezření, že velikost plodu neodpovídá délce těhotenství, nebo nevidí činnost srdce, pouze vyjádří své znepokojení a obavy. Nikdy po prvním vyšetření nekonstatuje odumření plodu. Vždy raději vyšetření opakuje několikrát.
Když se mu nešťastná diagnóza potvrdí, není jiné řešení než ženu poslat na vyčištění dělohy (kyretáž). Vyčištění dělohy probíhá v naprosté narkóze a žena po zákroku bývá většinou 24 hodin hospitalizovaná v nemocnici. Poté, co je propuštěna domů, prožívá období srovnatelné se šestinedělím po porodu.
Možné důvody zamlklého těhotenství
Jedná se o „samovolný potrat“, i tak je nazýváno zamlklé těhotenství. Příčiny zamlklého těhotenství nejsou vždy jednoznačné. Většinou se připisují genetické vadě plodu, infekci, poruše imunity, špatnému zásobení plodu nebo špatně vyvinuté placentě. Někdy bývají připisovány hormonální nerovnováze matky nebo jejímu sklonu ke zvýšené srážlivosti krve.
Pokud chcete předejít možným rizikům, je možné provést v prvním trimestru tzv. kombinovaný test. O tento test si musí žena sama zažádat a ne všechny kliniky ho provádějí. Nevýhodou také je, že není hrazen zdravotními pojišťovnami, takže si ho pacientka musí sama uhradit.
Zamlklé těhotenství určitě není příjemná zkušenost. Ale po překonání zklamání většinou nic nebrání novému pokusu o otěhotnění. Stává se, že další těhotenství proběhne v pořádku. Pokud se ale zamlklé těhotenství znovu opakuje, je nutné problém řešit v podobě léčby.