Výtok v těhotenství je velmi častý jev, který nemusí nutně znamenat infekci. Je lepší při vzniku výtoku navštívit lékaře a nechat se vyšetřit. Lékař tak lépe posoudí, zda je to jakýmkoli způsobem vážný stav či nikoliv.
Pokud se vyskytuje u těhotné ženy výtok, pak je to kupodivu většinou dobře, protože to značí fakt, že se jedná o správnou funkci vaječníků. Jedná se tak o podnět, který ukazuje na to, že vajíčka nedozrávají a nedochází tak k ovulaci.
Kdy výtok můžeme pozorovat nejčastěji?
Nejvíce můžeme výtok pozorovat na začátku a na konci těhotenství. Výtok se v těhotenství vyskytuje mnohem častěji, než před těhotenstvím.
Co jej vlastně způsobuje? Způsobují ho různé faktory. Může se jednat o překrvení poševní sliznice. Pokud je výtok čirý a představuje řídkou tekutinu, nedoprovází jej ani svědění, ani pálení, pak není třeba se znepokojovat. Někdy ve výtoku můžete pozorovat i stopy krve, ani toto však nemusí znamenat nic vážného. O všem se však poraďte s lékařem. Rozhodně se v těchto případech neřiďte jen radami z internetu.
Výtok silnějšího charakteru můžete pozorovat ke konci těhotenství, kdy odchází hlenová zátka. Rozhodně se není čeho obávat, je to zcela normální a jasný jev, toho, že se schyluje k porodu. Ale i tady sdělte svému lékaři fakt, že jste zaznamenala silnější výtok. Lékaře vždy a o všem co se týká vašeho zdraví, informujte.
Infekce v těhotenství
Bohužel i v těhotenství může dojít k vaginální infekci, kterou bude třeba léčit. Nejčastější infekce bývají kvasinkové a bakteriální. Kvasinková bývá způsobena přemnožením mikroorganizmu Candida albicans. Množení kvasinek pak napomáhá zvýšená hladina cukru v těle společně s hormony těhotné ženy. Tato infekce není hrozbou pro samotné těhotenství, ale během porodu se může přenést na miminko.
O nejvhodnější léčbě rozhodne lékař, sama si však preventivně v lékárně můžete pořídit přírodní léky, které infekci zabrání. Mezi takové patří například tea tree oil, nebo preparáty, které obsahují přírodní dezinfekční látky. Jsou běžně k dostání bez lékařského předpisu.
V lékárně však raději sdělte fakt, že jste těhotná, a pročtěte si důkladně příbalový leták, abyste měla stoprocentní jistotu, že přípravek můžete skutečně bez problémů užívat. Lékař vám pak na předpis ve většině případů předepíše antimykotické přípravky ve formě masti nebo vaginálního čípku.
Bakteriální infekce
Bakteriální zánět je pro matku i plod rizikovější. Jeho diagnostika a následná léčba by se neměla v žádném případě podcenit. Její výskyt je spojen s vyšším rizikem samovolného potratu nebo předčasného porodu. Tato infekce se od druhého trimestru léčí antibiotiky.
Největší riziko pro těhotnou ženu a její nenarozené dítě představuje bakterie Streptococcus agalactiae. Z tohoto důvodu patří mezi pravidelné preventivní vyšetření i vaginální stěr ke zjištění této bakterie. Zjistí-li se pozitivita, provádí se preventivní profylaxe penicilinovou řadou antibiotik, které jsou pro plod neškodné.
Důležité je, aby se nastávající maminka za vzniklý výtok nestyděla, aby se o něm nebála informovat svého lékaře. Včasná a správná léčba tak předejde jakýmkoliv komplikacím.