Těhotenství po čtyřicítce

Někdy ženy s početím miminka otálí. Důvodem může být kariéra, nebo fakt, že nenašly toho správného partnera, se kterým by mohly mít miminko, nebo se jim stále nedaří otěhotnět. Díky těmto důvodům se může stát, že je ženě více jak 40 let a ještě nemá děti.

Avšak v dnešní době to není neobvyklá situace.

Rizika těhotenství po čtyřicítce

Setkáváme se s tím stále častěji. Pokud toužíte po miminku po čtyřicítce, nebude početí již zdaleka tak jednoduché, jako tomu je u mladších žen. Pokud otěhotníte po čtyřicítce, pak s sebou těhotenství nese větší rizika. Potom je třeba, abyste byly mnohem častěji sledovány specializovanými lékaři. Sledování nebude samozřejmě zaměřené jen na vás, ale i plod.

Rozhodnete-li se v pozdějším věku pro miminko, budete muset počítat s faktem, že se vám nepodaří otěhotnět hned. Je pravděpodobné, že se o miminko budete pokoušet i déle jak rok. Vaše plodnost s narůstajícím věkem rapidně klesá.

Podle odborných studií se u starších žen v období těhotenství častěji rozvine cukrovka. U těchto žen mnohem častěji vzniká hypertenze, vysoký krevní tlak. Zvyšuje se riziko vzniku preeklampsie.

Preeklampsie je závažný stav vznikající v těhotenství a projevuje se zvýšením krevního tlaku, přítomností bílkoviny v moči a otoky.

Vyšší věk prvorodičky také znamená vyšší rizika pro ještě nenarozené dítě. Objevuje se vyšší výskyt chromozomálních vad. Jedná se poškození genetické výbavy dítěte, což se u něj může projevit v jakémkoliv věku. U těchto žen se zvyšuje riziko předčasného porodu, což vede k narození dítěte s nízkou porodní váhou. Ve více případech byla také registrována novorozenecká úmrtnost.

Prvorodičky po čtyřicítce

Matky prvorodičky mají obvykle v tomto věku mnohem více strach a obavy z toho, co se kolem a uvnitř nich děje. Ženy, které jsou v tomto věku těhotné opakovaně, toto období berou s nadhledem. Mají s dětmi a těhotenstvím více zkušeností, proto nemají o sebe a miminko takový strach jako prvorodičky.

Starší ženy mají na mateřství zcela odlišný pohled, než jaký mají matky mnohem mladší. Je pro ně typická zvýšená pečlivost a starostlivost.
Některé porodem omládnou, protože budou mít stejné starosti, jako ženy o deset až dvacet let mladší a to jim dodá na vitalitě.

Pro některé ženy však může být toto období náročné a to jak fyzicky, tak psychicky. Velmi záleží na psychickém i fyzickém stavu ženy před otěhotněním.

Copyright © 2023 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang