Průjem v těhotenství

V těhotenství se můžeme setkat s čímkoliv. Problémy, které jsme mimo těhotenství neznaly, se mohou právě v tomto období objevit a pořádně nás potrápit. Některé ženy trpí zácpou, jiné naopak průjmem. Průjem může být způsoben nejen infekčním onemocněním. Průjem se může objevit i při samotném porodu. Tato situace je pro rodičku samozřejmě velmi nepříjemná, ale v době kdy rodí, tyto problémy prakticky nevnímá a její myšlenky vedou úplně jinam.

Nejčastější příčiny průjmovitého onemocnění

Proč se průjem v těhotenství vyskytuje? Příčinou může být jednak infekce. Ve většině případů to jsou střevní chřipky vyvolané různými viry. Dalším důvodem ke vzniku průjmu je dietní chyba. Průjem mohou vyvolat také bakterie, paraziti nebo je vedlejším příznakem při užívání některých léků.

Jak léčit průjem v těhotenství?

Pokud se u vás průjem vyskytl, je nutné hodně pít a tím doplňovat pravidelně tekutiny, aby nedošlo k odvodnění organismu. Je opravdu velmi nutné, abyste v těchto případech přijímala tekutiny v mnohem vyšších dávkách, než jste byla doposud zvyklá. Dehydratace by mohla vést až k hospitalizaci v nemocnici. Pokud vás průjem v těhotenství postihl, zpravidla odezní do 10 dnů.

Nestane-li se tak, informujte o vašich problémech lékaře a řešte tento problém právě s vaším gynekologem. Snažte se nejíst mastná a tučná jídla. Naordinujte si jídla dietní, piškoty, suchary, rýži a podobně. Pijte neperlivou vodu, nebo čaje. Tím, že dochází k průjmu před porodem, se tělo připravuje na samotný porod a tímto způsobem se čistí.

Pokud užíváte v těhotenství magnesium, jeho vedlejším účinkem mlže být právě výše zmiňovaný průjem. V tomto případě na určitou dobu magnesium vysaďte.

Jak předejít dehydrataci?

Pokud trpíte průjmem v těhotenství, nemá tento fakt vliv na vaše nenarozené miminko, pokud ovšem nedojde k dehydrataci. Nedostatek tekutin v těle se projeví suchostí v ústech, zvýšeným pocitem žízně, zvýšenou únavou. Moč je tmavě žlutá, zahuštěná, je jí méně než obvykle. V tuto chvíli je velmi důležité zvýšit příjem tekutin a doplnit do organizmu jejich chybějící množství.

Ke hrazení tekutin je doporučována zejména voda, slabý čaj, džus. Vynechejte pití kávy. Pokud průjem přetrvává a vy nejste schopna tekutiny hradit přirozenou cestou, je třeba ihned vyhledat lékaře. Ve většině případů budete na pár dní hospitalizována a tekutiny budou do organizmu doplňovány pomocí infuzní terapie.

Copyright © 2023 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang