Káva v těhotenství

Velká spousta z nás si nedovede představit život bez kávy. Již při ranním probuzení si připravíme šálek lahodné kávy, která nás postaví na nohy. V těhotenství je třeba se kávě vyhýbat. Kofein není v žádném případě vhodný pro těhotné ženy.

káva je oblíbený nápoj mnoha těhotných žen. Kofein je hlavní látka, která způsobuje pocit uvolnění a občasnou úlevu během těhotenství. Navíc se užívá k povzbuzení únavy. Přestože kofein je podle mnoha studií relativně bezpečný ve velmi malých, určených dávkách, je určitá rizika spojená s jeho konzumací. Stále méně studií naznačuje, že někteří lidé jsou náchylnější k účinkům kofeinu než jiní a že vysoké dávky vystavení kofeinu během těhotenství mohou způsobit některé problémy se zdravím, jako jsou časté bušení srdce, nespavost, časté močení a dokonce i vyšší riziko potratu. Většina lékařů a odborníků na výživu se proto domnívá, že je nejlepší se vyhnout konzumaci kávy během těhotenství, pokud to lze. Ženy těhotné by měly zůstat vědomy toho, že mnoho potravin a nápojů obsahuje kofein – například čokoláda, energetické nápoje a některé ovocné šťávy. Z tohoto důvodu by se měly vyvarovat konzumace těchto potravin a nápojů během těhotenství. Kofein by se měl také vyhnout těm, kteří se snaží otěhotnět. Těhotným ženám by se mělo doporučit omezit denní konzumaci kofeinu na 200 miligramů denně (což odpovídá asi dvěma šálkům kávy). Některé potraviny a nápoje, jako je energie, se obecně doporučuje vyhnout úplně. Stejně jako všechny látky, které konzumujeme, i kofein má nevýhody a výhody. Z tohoto důvodu je důležité brát v úvahu četnost jeho konzumace a výši dávky. Konzultace s vaším fyzickým lékařem či poradcem na výživu před užíváním nápoje nebo jídla obsahující kofein se může ujistit, že tento nápoj během vašeho těhotenství nezpůsobí žádné škody pro vás ani pro vaše dítě.

Kofein v těhotenství

Pokud si den bez kávy nedovedete představit, pak si kávu dopřejte, ale pouze jednu denně. Vhodnější je káva rozpustná, rozhodně se nedoporučuje turecká káva. Jeden šálek denně je opravdu maximum, pokud to však zvládnete i bez něj, tím pro vás lépe.

Kofein výrazně snižuje přívod kyslíku a také živin k plodu. Děti matek, jež v těhotenství pily kávu, se rodí s nižší porodní váhou. Plod i matka navíc mohou trpět chudokrevností. V případě, že kávu pije kojící matka, pak miminku hrozí, že nebude dobře spát nebo bude neklidné.

Čím kávu nahradit?

Káva jako taková se dá v těhotenství nahradit bezkofeinovou kávou. Maminky si ve většině případů kupují Caro kafe, nebo bezkofeinovou mletou kávu. Existuje také bezkofeinová káva v kapslích. I zde ale platí, že byste kávy neměla denně vypít mnoho. Dva až tři šálky vám budou bohatě stačit.

Kávu lze například nahradit horkou čokoládou, nebo kakaem. Je dokonce možné, že v těhotenství na kávu nebudete mít ani chuť. Někdy si tělo automaticky řekne o to, co chce a naopak odmítne to, co by mu mohlo škodit. Je spousta matek, které kouří a v těhotenství jim nechutná ani jejich oblíbená cigareta.

Vyzkoušet můžete dokonce kávu obilnou, která je pro těhotné ženy stoprocentně bezpečná. Tu seženete například v prodejnách se zdravou výživou nebo na internetu. Obilné kávy se vyrábějí z praženého obilí. V kombinaci se sojovým mlékem jde o kávu naprosto bezpečnou.


Káva nelze úplně nahradit, ale můžete se snažit, abyste snížili svůj požadavek na ni pitím jiných nápojů, jako je čaj, kakao nebo energetické nápoje. Dále lze doporučit nápojovou náhradu kávy, jako je například Caro, která má podobný vzhled a chuť, ale vyrobeno z ječmene nebo žita. Jako zdravá alternativa si můžete vychutnat ovocné a zeleninové šťávy, smoothie nebo zeleninovou známou jako Hippocras nebo tzv. vycukrovaný čaj. Kromě toho může být užitečné vypít několik sklenic vody denně, abyste udrželi svůj obvyklý denní režim a hydratovali se.

Copyright © 2023 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang