Jak se uklidnit

Jak se uklidnit

Vztek, stres a úzkost stačí k tomu, aby to každého rozčílilo. I když se může zdát nemožné ovládat naše emoce, můžeme se naučit, jak se uklidnit. Toto je velice cenná a užitečná dovednost, která nám pomáhá zvládat těžké situace. Jak se zbavit vnitřního neklidu a stresu? Jak se uklidnit ve stresu? A jak předejít nervovému kolapsu a nervovému zhroucení?

Každodenní život se hemží stresujícími momenty, jako je opožděný autobus, neúspěch v práci, stres z mnoha úkolů, mnoho rodičovských povinností nebo hádka s milovanou osobou. Jak uklidnit bušení srdce, které tluče jako o život? Různé okolnosti v různých dnech mohou způsobit, že se člověk bude cítit vyždímaný hned z několika důvodů, proto je důležité naučit se, jak zklidnit mysl.

Když k chronickému stresu nebo skrytým pocitem úzkosti a obav nahromadíme ještě akutní stres způsobený konkrétními hrozbami nebo strachy daného dne, trpí tím jak náš duševní, tak fyzický stav. A to vše ovlivňuje zdraví, které je velice důležité.

Naučit se, jak zklidnit mysl, nám může pomoci zvládat ty stresující momenty a postarat se o náš mozek a naše tělo. Specifická cvičení mohou pomoci překonat období úzkosti, obav či frustrace. Vyrovnaní lidé jsou navíc oblíbení v kolektivu.

Snad každému se někdy stalo, že ležel večer v posteli, myšlenky se mu honili hlavou a nedařilo se mu ani na chvíli usnout. Člověk v těchto chvílích zažívá vnitřní neklid, třes. I tento problém se dá naštěstí řešit. Pomáhají na to rady a doporučení, které jsou napsané níže v článku. Je důležité vědět, jak se uklidnit a usnout, protože spánek je velice podstatný a nezbytný pro život.

Níže v článku jsou napsány obecné způsoby i konkrétní kroky a postupy, jak se uklidnit. Zmíněných je také několik věcí, co pomáhá na nervy a zklidnění psychiky. Najde se zde i doporučení, jak předejít nervovému kolapsu. Jak se tedy uklidnit, když mám nervy?

Jak se uklidnit, když mám nervy?

Každý už někdy přemýšlel, jak se uklidnit ve stresu. Každý už to někdy zažil, potřeboval se uklidnit, ale nedařil se jediný známý způsob, jak se uklidnit ze stresu. Věci, úkoly a povinnosti číhají doslova na každém rohu a člověk už neví jak dál ani jak se uklidnit. Prvním krokem k uklidnění je zklidnit tlukot srdce a vnitřní neklidný třes, ale jak uklidnit bušení srdce?

Odpovědí je správné dýchání, které je skvělým způsobem, jak zklidnit mysl i tělo, které tak získá větší množství kyslíku a uvolní fyzické napětí a vnitřní neklidný třes. Výhodou je, že správně dýchat může člověk prakticky kdykoliv a ani k tomu nic nepotřebuje. Takže poměrně jednoduchou cestou, jak uklidnit bušení srdce, je pořádně dýchat.

image-2115636
Správné hluboké dýchání zklidňuje mysl.

Hluboký nádech a pomalé hluboké vydechnutí, kdy si člověk naplní břicho dechem, může pomoci vytvořit komfortní relaxaci. To proto, že dýchání snižuje krevní tlak, tepovou frekvenci a uvolňuje svaly.

Doporučuje se nadechovat se na čtyři sekundy, poté na další čtyři vteřiny zadržet dech a následně pomalu vydechnout opět na čtyři sekundy. Toto je dobré několikrát zopakovat a člověku by se mělo udělat lépe.

Další taktikou, jak se uklidnit ze stresu, je soustředit se na přítomnost. Člověk by se měl porozhlédnout po okolí. Uvědomění si, co člověk slyší a vidí, čeho se dotýká, co ochutnává nebo jak se cítí, může pomoci přesunout vědomí a soustředění ze zneklidňujících myšlenek do okolí.

žít přítomností
Vyplatí se na chvilku zpomalit a žít přítomností.

Toto cvičení se dá snadno vyzkoušet. Člověk se sám sebe zeptá, co každý z jeho smyslů přijímá, a všimne si, jak se jeho tělo cítí v dané situaci. Zároveň je to i dobré cvičení, jak předejít panické atace, která je velice nepříjemná.

Dalším tipem, na zklidnění nervů, je začít myslet na něco pozitivního. Ono se to lehko řekne, ale hůře udělá. V situaci, kdy máme opravdu špatnou náladu nás krásné momenty a věci nenapadají, ale ony stále existují.

Někdy stačí i procházka do přírody. Trávení času v přírodě může být směr, jak být šťastný a zároveň funguje také na zklidnění psychiky. Výzkumy a studie potvrzují, že lidé, kteří tráví dostatek času venku, mají klidnější mozek, lepší náladu a také je to fajn způsob, jak se uklidnit ze stresu.

image-1203445
Neuškodí si krásné momenty zapisovat.

Někdo začne myslet na rodinu, někdo si vzpomene na zážitky z dětství a někdo bude rád za krásné počasí. V akutně stresující situaci stačí nahlas vyslovit tři věci, za které je člověk vděčný. Samotná vděčnost je důležitá.

Někteří lid si dokonce každý večer zapisují tři věci, které se staly daný den a za které jsou vděční. Pravidelné vedení takového deníku nebo seznamu je dobrý způsob, jak pěstovat uznání ve svém každodenním životě.

Člověk si díky tomu uvědomí, kolik dobrých věcí zažil a pomůže to přetočit váhu na dobrou stranu. Optimistický pohled na svět je navíc skvělou metodou, jak se zbavit vnitřního neklidu, který je velice vyčerpávající.

Zklidnění psychiky, jak se zbavit vnitřního neklidu

Jednoduchá metoda na zklidnění psychiky je vypít trochu vody, protože kromě žízně může dehydratace vyvolat také pocit únavy, závratí a zimomřivosti. Ještě lepší než voda je vypití šálku bylinkového čaje, který ulevuje od stresu. Čaj, který obsahuje ty správné bylinky na uklidnění nervů, navíc poskytne tolik potřebnou přestávku, aby člověk přišel na jiné myšlenky.

Zní to jednoduše. A ono to taky tak je. Pití čaje je tedy věcí, co pomáhá na nervy hned z mnoha různých důvodů.

image-9598759
Dostatek tekutin je podstatný pro fungování lidského těla.

Dodržování pitného režimu je velice důležitý bod i ve zdravém životním stylu. Bez pořádné dávky tekutiny organismus strádá.

Ovšem ne každý nápoj je zdraví prospěšný. Některé nápoje jsou vyloženě nezdravé. Konzumace alkoholu je kapitolou sama o sobě. Samozřejmě jednou za čas nevadí ani pivo ani limonáda, ale pozor na závislosti. Zbavení se závislosti je hodně obtížný úkol.

Jak se uklidnit před zkouškou?

Existují různé situace, které člověka dostávají do stresujícího stavu. U mladých lidí to často bývá těžká a důležitá zkouška. A obvykle to bývá tak, že čím je zkouška důležitější, tím více člověku tečou nervy. Zároveň je ale velice důležité uklidnit se a soustředit se na zkoušku. Jak se uklidnit před zkouškou?

V prvé řadě je nutné se na zkoušku naučit. Aby to nezabralo doslova celou věčnost, měl by se člověk naučit studovat efektivně. A je jedno jestli se učí angličtinu, nebo matematiku. Jak na to?

Pouhé přečtení textů a poznámek není učení se materiálu. Je to pouze přečtení poznámek, které nesklízí moc ovoce. Čtení zkrátka není zrovna efektivní styl učení. Místo toho je lepší:

  • podtrhovat, nebo zvýrazňovat důležité věci v textu
  • formulovat otázky a problémy, na něž psát kompletní odpovědi
  • vytvořit si vlastní kvíz
  • říkat informace nahlas vlastními slovy, jako kdyby byl člověk učitelem
  • odvozovat příklady, které se vztahují k vlastním zkušenostem
  • vytvořit myšlenkovou mapu
  • u logických témat pracovat na problémech a vysvětlit, jak fungují
  • pokusit se předpovědět, na jaké otázky by se mohl zkoušející ptát

Zároveň jsou kromě důležitého efektivního učení významné i přestávky. O pauzách je dobré dělat něco odlišného. Dobrou volbou je pohyb nejlépe na čerstvém vzduchu. Samozřejmostí by mělo být doplňování energie pomocí vhodného jídla a nápojů.

image-3530469
Důležité je učit se efektivně.

Aby člověk docílil stoprocentní soustředěnosti a nasazení, měl by si najít vhodné prostředí. Někomu vyhovuje naprosté ticho, ale někdo má rád nějaké šumy. Puštěná hudba je ve většině případů pouze rušícím elementem.

Jsou různé typy lidí. Ranní ptáče má obvykle větší výkonnost ráno a dopoledne, naopak sovy se nejlépe učí večer. Na to, která denní doba člověku vyhovuje více, přijde zkušenostmi. V každém případě je nutné mít dostatek spánku.

Když člověk ví, že přípravě věnoval hodně úsilí, tak obvykle bývá méně nervózní, ale stejně to mnohdy nestačí. V den zkoušky je vhodné vstát ráno zavčasu a v klidu si vše nachystat. Dát si výživnou a dobrou snídani a vydat se brzo na cestu, aby se člověk nemusel obávat, že přijde pozdě.

Někomu pomáhá dát si před zkouškou trošku čokolády, nebo sníst banán. Obě tyto potraviny dodají potřebnou energii rychlostí blesku. Je však zapotřebí si dát pozor na přejídání se.

Samozřejmě se dají praktikovat i všechny typy vypsány výše, protože skvěle doplňují metody, jak se uklidnit před zkouškou. Soustředit se na přítomnost a správně dýchat není totiž nikdy na škodu. A vždy pomohou alespoň trochu na zklidnění nervů a zabrání nervovému zhroucení.

Jak se uklidnit a usnout?

Dalším problémem, se kterým se může člověk potýkat, když má nervy na pochodu, je těžké usínání. A když je člověk totálně unavený a nedaří se mu usnout, měl by vyzkoušet rady, které jsou k naleznutí níže.

Jaká je typická doba, než člověk usne? Udává se, že průměrný člověk usne za zhruba patnáct minut od chvíle, kdy si lehl na postel. Tento čas je ovšem velice individuální, což znamená, že pokud někomu běžně trvá usnout čtyřicet minut, nemusí to být hned problém.

image-3897378
Doba, než člověk usne, je velice individuální.

Důležitým ukazatelem je tedy výkyv oproti normálu. Pokud běžně člověk usne za deset minut a najednou to nejde ani za půl hodiny, měl by s tím něco dělat. Otázkou ovšem zůstává co.

Základním pravidlem je nepřemýšlet a prostě jít spát. Když je člověk zaneprázdněný, tak se to dělá dost špatně. Nepřemýšlet nad tím, jak rychle usnout, ale místo toho naslouchat svému tělu se jeví jako velice těžký úkol, ale je to účinná metoda, jak se uklidnit a usnout. A zároveň je to i skvělý způsob, jak se zbavit vnitřního neklidu, který je často důvodem, proč se člověku nedaří usnout.

Další věcí, jak zkvalitnit spánek a zrychlit usínání, je chodit spát a usínat ve stejnou dobu. Možná to zní divně, ale je dobré si přivstat klidně i o víkendu. Naše tělo si tak zvykne na čas, kdy má usnout a kdy se má naopak probouzet. Pravidelnost je v tomto ohledu zásadní. Toto vychází z historie, kdy lidé vstávali s východem Slunce a usínali při setmění. Takto to praktikovali den za dnem.

Další faktor, který ovlivňuje usínání je koukání na obrazovky. Odkládání mobilu, notebooku, televize a počítače hodinu nebo dvě před spaním opravdu pomáhá. Pokud se člověk vzbudí v noci, také by se neměl koukat na telefon. Rozsvícením akorát zmate lidské tělo, které si bude myslet, že už je světlo a tudíž čas na vstávání.

Tato změna může přinést hodně ovoce. Je lepší si před spaním číst, povídat s partnerem nebo třeba poslouchat audioknihu. Na telefon má člověk čas přes den, i když ani ve dne by se to s ním nemělo přehánět. Zde krásně platí pořekadlo, které říká: dobrý sluha, ale zlý pán.

Důležitou roli hraje také teplota v místnosti, ve které člověk usíná. Pokud je v pokoji příliš teplo, usíná se těžko. Pomoci by mělo nastavení termostatu na chladnou teplotu mezi 15,6 až 19,4 °C. Individuální preference se liší, takže si každý najde teplotu, která mu nejvíce vyhovuje. Většinou je problém velké teplo, jen málokdy to bývá velká zima.

Zařízení ložnice hraje také důležitou roli v usínání. Asi největší podíl má matrace, která nesmí být moc stará ani proleželá. Dále je důležitý kvalitní rošt a nevrzající postel.

A v neposlední řadě ovlivňuje kvalitu spánku také jídlo a pití. Škodlivé jsou zejména kofeinové nápoje a energy drinky. Kofein se kromě kávy nachází také například v Coca-Cole. Jako alternativa mohou posloužit letní drinky bez alkoholu plné ovoce.

Bylinky na uklidnění nervů

Několik bylinných doplňků je užitečných při léčbě stresu, úzkosti, deprese a další duševní nepohody. Ve skutečnosti, lidé používají byliny po tisíce let k řešení četných fyzických a duševních stavů.

image-9142115
Zdraví prospěšné byliny se používají několik tisíc let a zachránily život mnoha lidem.

Při rozhodování, zda je tento typ léčby pro člověka vhodný, mějme na paměti, že byliny a doplňky stravy nejsou kontrolovány z hlediska kvality nebo bezpečnosti úřadem, proto nesmíme zapomenout produkt důkladně prozkoumat.

Před užitím bylin by se měl člověk poradit se svým lékařem. Je také důležité dodat, že bylinky na uklidnění nervů nejsou náhražkou za vyhledání odborníka na duševní zdraví, nebo léky na předpis.

image-3314959
Doplňky stravy nenahradí léky na předpis.

Bylinky, které se nejvíce používají na zklidnění nervů, jsou vypsány níže:

  • Meduňka lékařská pomáhá zahnat neklid. Svojí sladkou chutí je navíc velice dobrá.
  • Levandule uvolňuje napětí a k tomu ještě krásně voní.
  • Mučenka má zklidňující účinky.
  • Kozlík lékařský zlepšuje usínání a kvalitu spánku.
  • Sibiřský ženšen posiluje odolnost vůči stresu a tlaku.
  • Třezalka je právem nazývána přírodními antidepresivy, ale její nevýhodou je, že může rušit účinky některých jiných léků.
  • Heřmánek má mimo uklidňujících účinků také ty dezinfekční. Je velmi rozšířený. Heřmánkový čaj se dá koupit snad v každém obchodě.

Bylinek je samozřejmě mnoho s mnoha různými účinky. Nejčastěji se bylinky konzumují jako bylinkové čaje nebo doplňky stravy. Příprava i vypití čaje je již sám o sobě čas, kdy si člověk může odpočinout a trochu se uklidnit.

TIP: Meduňkový čaj v těhotenství je vhodný také pro nastávající maminky na zmírnění nespavosti a úzkosti.

Úplně nejlepší variantou je vypěstovat a nasušit si bylinky sám. V takovém případě je to stoprocentně bio a zdravé. Pokud člověk nemá zahradu, tak se některé byliny dají natrhat na louce.

image-3305735
Sušení bylinek provoní celý byt.

Při kupování bylinkových čajů nebo doplňků je vhodné koukat na složení a ověřit si, zda je opravdu prospěšné. V případě, že má člověk jiné zdravotní problémy, měl by se poradit s lékařem. Také je nutné brát předepsané a doporučené množství.

Nervový kolaps a nervové zhroucení

Termín „nervové zhroucení“ je někdy používán lidmi k popisu stresující situace, ve které dočasně nejsou schopni normálně fungovat v každodenním životě. Běžně nastává, když jsou požadavky života fyzicky a emocionálně zdrcující.

Tento termín se v minulosti často používal k pokrytí nejrůznějších duševních poruch, ale dnes už ho odborníci na duševní zdraví nepoužívají. Nervové zhroucení tedy není lékařský termín, který by značil konkrétní duševní nemoc.

image-4605003
Při nervovém zhroucení člověk není schopen vykonávat běžné činnosti.

Známky takzvaného nervového zhroucení se u jednotlivých osob liší a závisí na příčině. To, co přesně představuje nervové zhroucení, se také v jednotlivých kulturách liší. Obecně se to chápe tak, že člověk už není schopen normálně fungovat. Může se například:

  • omluvit z práce
  • vyhýbat se společenským akcím
  • špatně starat o svoji hygienu, stravování i spánek
  • chovat zvláštně

Pokud si člověk myslí, že zažívá nervový kolaps, měl by navštívit odborníka a nechat si pomoci. Je to známka toho, že tento stres a nátlak lidské tělo opravdu nezvládá a potřebuje si dát pauzu.

Jak se uklidnit, když jsem naštvaný?

Když má člověk na něco, nebo na někoho zlost, přestane uvažovat racionálně a pouze si vybíjí zlost. Je to sice nehezká, ale přirozená emoce. V této chvíli by si měl člověk znovu vzpomenout na dechová cvičení a uklidnit se pomocí nich.

Další kapitolou je, jak zvládat agresivitu. Agresivita skoro nikdy nemá omluvu. Prvním krokem je uvědomit si, co člověk dělá a popřípadě proč to dělá. Poté toho zkusit nechat. Pokud se ovšem dohadují dva lidé, chtělo by to snahu na obou stranách.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang