Bazální teplota v těhotenství

Bazální teplota ukazuje velmi přesné údaje, podle kterých se ženě může podařit rychleji otěhotnět. Díky ní zjistí, kdy dochází k ovulaci. Tehdy je ta správná doba k početí. Pokud žena nemá pravidelnou menstruaci, je měření bazální teploty velmi důležité.

Bazální teplota v těhotenství je nejnižší denní teplota, kterou žena zaznamená během cyklu. Její hodnoty se během těhotenství mohou mírně lišit od bazální teploty před těhotenstvím. Bazální teplota v těhotenství bývá vyšší.

Průměrná bazální teplota během těhotenství se pohybuje mezi 36,4 °C a 36,7 °C. Pokud se bazální teplota drží stabilně po dobu několika dní nad 37,2 °C, může to znamenat zvýšené infekční riziko.

Bazální teplota se může používat jako užitečný nástroj pro sledování ovulace. Je to denní odchylka bazální tělesné teploty, která se měří u děložního čípku. U zdravých žen bývá bazální teplota asi o 0,5 °C vyšší v den ovulace, než je obvyklá teplota během předchozího neovulačního cyklu.

Jedná se o užitečnou informaci pro ženy, které se snaží otěhotnět, a také pro ty, které se snaží naopak vyhnout těhotenství. Teplotu lze měřit buď manuálně, nebo pomocí nějakého zařízení na sledování bazální teploty.

Ovulace

Ovulace je proces, kdy se z mateřského orgánu vaječníku uvolní vajíčko, dozrálé k oplodnění. Obvykle se vyskytuje uprostřed menstruačního cyklu ženy, tj. asi 14 dní před další očekávanou menstruací.

Během ovulace dojde k uvolnění vajíčka z vaječníku. Tento proces se nazývá ovulační výstup a vajíčko dále postupuje po cestě do vejcovodů. Vajíčko je pak schopné být oplodněno ve vejcovodu a umožnit tak normální těhotenství.

Ovulace také stimuluje vylučování hlenu z pochvy, který pomáhá spermiím k proplutí do dělohy. Když toto vajíčko není oplodněno, je přirozeně vyplaveno spolu s menstruačním krvácením. Kromě uvolnění vajíčka dochází během ovulace k růstu hladin hormonů estrogenu a progesteronu.

Většinou trvá přibližně 24 hodin. Někdy ovulace může trvat až 48 hodin nebo více, pokud to jsou obzvláště dlouhé cykly.

Ženy někdy poznají, že mají ovulaci na základě bolestí, které jsou obvykle srovnatelné s menstruačními bolestmi. Ovulace se dá poznat i podle barvy a konzistence výtoku z pochvy, protože se před ovulací často stává bílý a zvyšuje se jeho množství. Standardním poznávacím znamením je měření bazální teploty.

Co napoví měření bazální teploty

Díky měření bazální teploty se velice přesně žena dozví, kdy se dostaví ovulace. Bazální teplota se skládá ze dvou fází. V té první je teplota nižší, ve druhé fázi pak teplota stoupá. Mezi těmito dvěma fázemi dochází k ovulaci. A to je ten nejvhodnější čas na oplodnění.

Bazální teplota by měla být v den ovulace 37 °C. Pokud dojde k oplodnění, neměla by teplota klesat. Pokud se žena chystá otěhotnět pomocí sledování bazální teploty, měla by si nejprve měřit bazální teplotu minimálně 3 měsíce každý den.

Podle naměřených hodnot si tak může vytvořit graf. Podle něj zjistí, jak se teplota v těle mění a jak její tělo funguje.

Bazální teplota se měří v pochvě. Vhodné je měřit si bazální teplotu vždy ráno. Pokud ženě teplota před menstruací klesne, s největší pravděpodobností to znamená, že není těhotná. Pokud však neklesá, menstruace se nedostaví a teplota naopak stoupá, vypadá to nadějně.

Kdy využít měření bazální teploty

Bazální teplotu lze měřit pomocí speciálních bazálních teploměrů, které se někdy označují jako lékařské teploměry. Tyto teploměry mají velmi citlivý snímač, který přesně zaznamená změny teploty, stejně jako i malé změny pohybu.

Teplotu je třeba měřit každé ráno před vstáváním a nesmí se nijak ovlivnit ani během léčby léky či alkoholem. Nejlépe se měří pomocí obyčejného teploměru v ústech, pod podpažím nebo ve vagíně po dobu 5 až 10 minut. Výsledky by měly být zaznamenány pro srovnání a pro pozdější analýzy.

Měření bazální teploty obvykle využívají ženy, kterým se delší dobu nedaří otěhotnět. Bazální teplota ženám mnoho napoví o ovulaci. Dalším pomocníkem ke zjištění ovulace je ovulační test. Ten informuje ženu o plodných dnech.

V současnosti se může zdát otěhotnění složitější, komplikované. Důvodem je změna životního stylu žen. Podle statistik ženy v současnosti plánují těhotenství často po třicítce, kdy se zvyšuje počet komplikací s otěhotněním.

Ženy pak řeší různé možnosti jak nejlépe otěhotnět. Jednou z možností je právě měření bazální teploty. Měření bazální teploty se může pohybovat mezi +/- 0,1 °C. Je to velmi přesné měření, které může být použito k monitorování ovulace a menstruačního cyklu.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang