Kdy je ovulace a jak dlouho trvá?

kdy-je-ovulace

Pokud se ženy snaží o miminko, je užitečné porozumět vědeckým poznatkům o plodnosti v souvislosti s načasováním ovulace. Je však důležité vědět, že ne u každého spadá plodné okno, tedy ovulační dny, do stejné části měsíce. Kdy je ovulace a jak dlouho trvá? Jak dlouho trvá oplodnění a uhnízdění vajíčka? Jak dlouho trvá otěhotnět?

V tomto článku čtenáři najdou co je ovulace, jak dlouho trvá a pomocí jakých metod se dá určit, kdy ženy mají ovulaci. Dále je v článku popsáno 8 kroků, jak dlouho trvá uhnízdění vajíčka a jak dlouho trvá oplodnění, které vede k těhotenství.

Co je ovulace? Jak dlouho trvá ovulace?

  • Co je ovulace?

Ovulace je proces, při kterém se z vaječníku uvolňuje zralé vajíčko. Po uvolnění se vajíčko přesune do vejcovodu a zůstane tam 12 až 24 hodin, kde může být oplodněno.

Spermie mohou za vhodných podmínek žít v ženském pohlavním ústrojí až 5 dní po pohlavním styku. Šance na otěhotnění je nejvyšší, pokud jsou živé spermie přítomny ve vejcovodech během ovulace.

  • Jak dlouho trvá ovulace?

Ovulace trvá jen 1 nebo 2 dny, ale plodné okno je dlouhé až 6 dní.

Kdy má žena ovulaci?

Pokud se ženy snaží otěhotnět, je užitečné vědět, kdy je ovulace a jak poznat, kdy jsou nejplodnější. Tedy zjistit, kdy jsou plodné dny. Ovulace je okamžik, kdy se z vaječníku uvolní vajíčko. Ovulační období trvá 12 až 48 hodin. Obvykle má žena ovulaci v polovině cyklu, ale přesné načasování je u každé menstruující ženy jiné.

Obvykle však existuje asi 6 dní, ve kterých je největší pravděpodobnost, že ženy otěhotní. Spermie jsou poměrně odolné a mohou v ženském reprodukčním traktu přežívat přibližně 72 hodin, takže ženy mohou otěhotnět kdykoli od 5 dnů před ovulací až po 1 den po ovulaci.

Toto období se nazývá plodné okno. Načasování sexu během tohoto 6 denního plodného okna výrazně zvyšuje pravděpodobnost otěhotnění.

Metody určující ovulační dny: Jak zjistit, kdy je ovulace?

Existuje mnoho metod sledování a předvídání, kdy je ovulace, takže se ženy mohou pokusit zjistit, kdy jsou nejplodnější. Kalkulačka ovulačních dnů může poskytnout odhad, ale není vždy nejpřesnější metodou, zejména pokud ženy mají nepravidelnou menstruaci.

Mezi způsoby, jak se doma pokusit určit období, kdy je ovulace, patří volně prodejné soupravy pro předpovídání ovulace, měření bazální teploty těla a kontrola plodného cervikálního hlenu.

Jakou metodu vybrat na určení, kdy je ovulace?

Podle přehledu výzkumných údajů zvyšují soupravy pro předpovídání ovulace, pokud jsou správně používány, šanci na otěhotnění o 40 %. Každá souprava je dodávána s přibližně 5 testovacími proužky nebo tyčinkami a výrobci obvykle doporučují testovat moč po dobu několika dnů předcházejících předpokládanému dni ovulace.

Díky tomu může být tato metoda potenciálně nákladná, zejména pokud ženy mají poněkud nepravidelnou menstruaci a musí se testovat mnoho dní (nebo měsíců) po sobě.

Z bezplatných domácích metod, jak sledovat, kdy je ovulace může nejlépe fungovat kontrola struktury hlenu děložního hrdla.

Podle výzkumu měli lidé, kteří měli sex v době, kdy měli kluzký, vajíčkům podobný bílý hlen děložního hrdla (spojený s obdobím ovulace), dvakrát až třikrát větší pravděpodobnost, že otěhotní, než ti, kteří měli řídkou nebo žádnou sekreci hlenu (typické na samém začátku menstruačního cyklu).

jak-dlouho-trva-ovulace
Podle přehledu výzkumných údajů zvyšují soupravy pro předpovídání ovulace, pokud jsou správně používány, šanci na otěhotnění o 40 %.

Kdy jsou plodné dny?

Nejlepší čas na sex za účelem početí dítěte může být těžké přesně určit. Nejlépe tedy žena udělá, když bude mít sex ve dnech kolem a během toho, kdy ví, že jsou její plodné dny. Protože neexistuje žádná zcela přesná metoda, kterou by bylo možné použít doma k přesnému zjištění doby těsně před ovulací.

Je možné, že souprava pro předpovídání ovulace, grafy tělesné teploty a vzorce hlenu děložního hrdla budou ukazovat na trochu jiný den ovulace.

Ovulační dny podle vědců

Ve studii provedené na lidech s pravidelným 28 denním cyklem se ovulace nejčastěji (u 27 % lidí) objevila 15. den po začátku poslední menstruace (LMP*), následoval 16. den LMP (21 %) a 14. den LMP (20 %).

* Metoda datace těhotenství podle určení gestačního stáří dle poslední menstruace „last menstrual period“ – LMP.

Výzkumníci zjistili 10 denní rozptyl pozorovaných dnů ovulace i ve skupině lidí s „hodinovým“ cyklem a podobné rozdíly u lidí, jejichž cykly byly o něco delší nebo kratší.

Jiná skupina výzkumníků si dala za cíl určit, kdy je nejčastěji plodný den v menstruačním cyklu napříč celou populací, včetně těch s nepravidelnými cykly. A to spíše pomocí průzkumů menstruačního cyklu a ultrazvukových měření než ovulačních příznaků.

Výzkumníci zjistili, že:

Pravděpodobnost otěhotnění prudce roste od 7. dne LMP, přičemž maximální pravděpodobnost otěhotnění je 13 % v 15. den LMP. V 25. den LMP je podle těchto údajů statistická pravděpodobnost početí nulová.

Jinými slovy, pokud si žena není jistá, kdy má ovulační dny, nebo se jen chce pojistit, měla by se snažit mít sex každý den nebo každý druhý den během 10 denního2 týdenního období začínajícího týden po LMP. Tím výrazně zvýší své šance, že bude mít sex alespoň jednou (ne-li vícekrát) během toho, kdy jsou její plodné dny.

Jak poznat, kdy je ovulace a kdy není?

Některé ženy nemají ovulaci pravidelně nebo vůbec. U 1 z 10 osob s vaječníky dochází někdy během reprodukčního období k anovulaci, tedy k období, kdy se během menstruačního cyklu nikdy neuvolní vajíčko. Pokud ženy nemají ovulaci, žádný sex těhotenství nepřinese.

Nepravidelná menstruace nebo úplná absence menstruace jsou známkou číslo 1, že k ovulaci nemusí docházet nebo může docházet zřídka. Nepozorování plodného hlenu je další možnou známkou anovulace. Je možné mít pravidelnou menstruaci a nemít ovulaci, ale je to neobvyklé.

Když se ženy snaží zjistit nejlepší dobu k početí – kdy mají ovulační dny, může být užitečnější sledovat příznaky plodnosti těla – jako jsou změny hlenu děložního hrdla, než kalendář.

Výzkum také zjistil, že načasování sexu na otěhotnění může u některých párů způsobit nadměrný stres. Pokud snaha o početí způsobuje ve vztahu napětí, mohou se partneři rozhodnout vykašlat se na metody sledování a prostě se snažit mít sex tak často, jak je to příjemné pro oba.

8 kroků: Jak dlouho trvá oplodnění a uhnízdění vajíčka?

Čtenáři mohou prozkoumat 8 kroků, jak dlouho trvá oplodnění a uhnízdění vajíčka. Jedná se o neuvěřitelný proces, kdy spermie oplodní vajíčko. Jak dlouho trvá otěhotnět?

jak-dlouho-trva-oplodneni-a-uhnizdeni-vajicka spermie
Jedná se o neuvěřitelný proces, kdy spermie oplodní vajíčko.

1. Ovulace

K ovulaci dochází každý měsíc, kdy vaječníky ženy uvolní zralé vajíčko. Dochází k ní přibližně 2 týdny po prvním dni poslední menstruace.

2. Přesun do vejcovodu

Poté, co se vajíčko uvolní z vaječníku, putuje do vejcovodu. Tam zůstává, dokud ho neoplodní jediná spermie. Muž může ejakulovat 40 až 150 milionů spermií, které začnou plavat proti proudu směrem k vejcovodům na své misi oplodnit vajíčko.

3. Cesta spermií

Rychle plovoucí spermie mohou k vajíčku dorazit za půl hodiny, zatímco ostatním to může trvat i několik dní.

Spermie mohou žít až 4872 hodin. Pouze několik stovek z nich se k vajíčku vůbec přiblíží, a to kvůli mnoha přirozeným bariérám, které v ženském těle existují. 

4. Jak dlouho trvá oplodnění vajíčka spermií?

Jak dlouho trvá oplodnění vajíčka spermií? Přibližně 24 hodin, než spermie oplodní vajíčko. Když spermie pronikne do vajíčka, povrch vajíčka se změní tak, aby do něj nemohla proniknout žádná další spermie. V okamžiku oplodnění je genetická výbava dítěte kompletní, včetně toho, zda se jedná o pohlaví kluk nebo holka.

5. Jak dlouho trvá oplodnění – vajíčko vstupuje do dělohy

Oplodněné vajíčko začne rychle růst a dělit se na mnoho buněk. Opouští vejcovod a vstupuje do dělohy 3 až 4 dny po oplodnění. Ve vzácných případech se oplodněné vajíčko připojí k vejcovodu. Tomu se říká vejcovodové těhotenství nebo mimoděložní těhotenství a představuje nebezpečí pro matku.

6. Implantace, jak dlouho trvá uhnízdění vajíčka

Poté, co se dostane do dělohy, se oplodněné vajíčko připojí ke sliznici dělohy, takzvanému endometriu. Tento proces se nazývá implantace. A jak dlouho trvá uhnízdění vajíčka? V rozmezí 612 dní po početí. A buňky se dále dělí.

7. Jak dlouho trvá otěhotnět – v krvi se objeví hormon

Jak dlouho trvá otěhotnět? Přibližně týden po početí se v krvi matky objeví hormon zvaný lidský choriový gonadotropin (hCG). Je produkován buňkami, které se stanou placentou. Tento hormon se objeví na těhotenském testu z krve nebo moči v ordinaci lékaře. Některé domácí testy mohou odhalit těhotenství již v 1. den vynechání menstruace.

8. Vývoj v 5. týdnu

Po uhnízdění vajíčka v děloze se z některých buněk stane placenta, zatímco z jiných embryo. Srdce začíná bít během 5. týdne. Začíná se formovat mozek, mícha, srdce a další orgány.

V osmém týdnu je vyvíjející se dítě, nyní nazývané plod, dlouhé přes půl centimetru – a roste. K porodu v „plném termínu“ obvykle dochází kolem 40. týdne.

co-je-ovulace těhotná žena na ultrazvuku
Po uhnízdění vajíčka v děloze se z některých buněk stane placenta, zatímco z jiných embryo. Srdce začíná bít během 5. týdne.

Co dělat, když se nedaří otěhotnět?

Pokud častý nechráněný sex nepřinese otěhotnění ani po roce (nebo po 6 měsících, pokud je ženě více než 35 let), žena se může rozhodnout navštívit odborníka na plodnost a nechat se vyšetřit.

Samozřejmě, pokud má jakékoli možné příznaky problému s plodností (včetně příznaků, že možná nemá ovulaci), nemusí se snažit o početí po dobu jednoho roku, než navštíví svého lékaře. Můžete být aktivní a domluvit si schůzku již nyní, a to s ohledem na budoucí dítě i na své reprodukční zdraví.

Shrnutí, kdy je ovulace a jak dlouho trvá otěhotnět

Ovulace trvá jen 1 – 2 dny, ale plodné dny mohou být až 6 dnů. Obvykle, kdy mají ženy ovulaci, je v polovině cyklu, ale přesné načasování je u každé menstruující ženy jiné. Ženy k zjištění ovulačních dnů mohou použít metody volně prodejné soupravy pro předpovídání ovulace, měření bazální teploty těla a kontrolu plodného cervikálního hlenu.

Spojení spermie a vajíčka může trvat až 6 dní po sexu. Pokud se spermie spojí s vajíčkem, říká se tomu oplodnění. Oplodněné vajíčko se pohybuje směrem k děloze. Do dělohy se dostane asi 3 – 4 dny po oplodnění a dalších několik dní může v děloze plavat.

Těhotenství oficiálně začíná během implantace – když se oplodněné vajíčko připojí ke sliznici dělohy a uvolní se hormony potřebné pro podporu těhotenství. Může trvat 3 – 4 dny, než se oplodněné vajíčko zcela uhnízdí ve sliznici dělohy.

Jediný způsob, jak si být jistý těhotenstvím, je udělat si těhotenský test. Domácí těhotenský test si ženy mohou zakoupit například v lékárnách Benu nebo mohou zajít do místního zdravotního střediska plánovaného rodičovství.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang