40. týden těhotenství

Ve 40. týdnu těhotenství by měla přijít „ta správná hodinka“. Většina těhotenství však nekončí porodem přesně na vypočítaný den. Těch je jen zhruba pět procent. Může se stát, že ještě dva týdny se bude miminko nosit v matčiných útrobách. Pokud se nenarodí spontánně do té doby, rozhodne lékař o umělém vyvolání porodu.

Přichází vzrušující a i náročné časy. Ať už se jedná o první nebo další dítě, může žena zažívat právě teď řadu emocí – přes vyčerpání až po euforii. Pokud jde o první dítě, může být zaznamenán ohromující pocit, že se život navždy změnil. Zvyklý život ve dvou je pasé, najednou se budou muset učit nové věci.

Co se děje uvnitř vašeho těla v 40. tt?

Ženino tělo zatím odvedlo úžasnou práci, avšak porodem to zdaleka nekončí. Stále může žena mít velký vliv na budoucí zdraví dítěte a je ta správná chvíle položit jeho imunitnímu systému a celému organismu zdravé základy. 

Co se děje ve 40. týdnu těhotenství?

Miminko je plně vyvinuté, baculaté a se všemi znaky donošeného plodu. Když se narodí, jeho životní funkce budou fungovat samostatně.

Ve 40. týdnu těhotenství si žena připadá už opravdu hodně neohrabaná a unavená. K únavě přispívá i fakt, že velké břicho znesnadňuje najít vhodnou polohu k odpočinku a navíc ke špatnému spánku přispívá i nervozita spojená s očekáváním chvil následujících.

Jestliže chce dotyčná porod přispíšit, tak by neměla posedávat doma. Doporučuje se hodně chodit, dát si teplou ne však horkou koupel nebo si dopřát milování s partnerem ve vhodné poloze.

40. týden těhotenství je u konce

Porod se blíží, jestli již neproběhl. To už ale tyto řádky zřejmě dotyčná rodička nečte. Miminko váží asi dvěstěkrát více než ve 12. týdnu těhotenství. Měří 52 centimetrů a váží 3,4 kilogramu. Míry a váhy se mohou i dost lišit, záleží na dispozicích a průběhu těhotenství.

Jestliže se porod rozbíhá, může být prvním znakem odchod hlenové zátky s příměsí krve. Děložní hrdlo se otevírá. Jedná se o tzv. první dobu porodní. Ta může trvat hodiny.

Při kontrakcích se zkracuje děložní čípek a otevírá děložní hrdlo. Pokud žena rodí poprvé, je tato doba delší než u následných porodů.

Druhá porodní doba trvá desítky minut a vyžaduje velkou aktivitu ženy. Rodička vytlačuje miminko na svět. Placenta se odlučuje zhruba po půl hodině po narození dítěte, jedná se o třetí dobu porodní. V poslední fázi dochází ke stažení dělohy a zaškrcení děložních cév.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang