31. týden těhotenství – těhotenství týden po týdnu

Miminko už vám začalo působit „příkoří“. Ale to nic není proti tomu, co se dá čekat, až doroste do puberty. Zatím vás jen kope a tlačí do dolních žeberních oblouků.

Ve většině případů je miminko již kolem 31. týdne těhotenství obráceno hlavou dolů.

Můžete také pociťovat mírně bolestivé zhruba půlminutové Braxtonovy-Hicksovy kontrakce. Oproti pravým porodním bolestem jsou nepravidelné a spolu s nimi se neotvírají porodní cesty.

Asi se vám již objevily strie, nafialovělé prasklinky v kůži na břiše, prsou hýždích nebo stehnech, a to i přesto, že si pokožkou mažete každý den. S tím nepřestávejte, neboť by strií mohlo přibýt ještě více nebo by mohly být výraznější. Nezapomínejte, že se ještě budete do konce těhotenství zvětšovat.

Co se děje ve 31. týdnu těhotenství?

Miminko se nachází v poslední fázi vývoje, přibírá rychle na váze. Týdně kolem dvaceti dekagramů. Kůže se začne vyhlazovat, protože vrásky a záhyby vypnou tukové zásoby. Mozek děťátka je velmi aktivní. Jeho nervový systém přenáší řadu signálů.

Nehtíky na rukou a nohou dorostly během 31. týdne těhotenství konců prstů, ale jsou velmi měkké, takže je nepravděpodobné, že by si jimi ublížilo.

V plicích se tvoří surfaktant, ale stále ještě nejsou plně dozrálé.

31. týden těhotenství je u konce

V tomto týdnu těhotenství máte v sobě zhruba jeden litr plodové vody, ve které se pohybuje děťátko. V dalších týdnech těhotenství, ale její množství začne klesat, jek děťátko poroste, asi na 600 mililitrů v době kolem porodu. Děťátko plodovou vodu polyká a močí do ní, ta se ovšem neustále obměňuje.

Do porodu vám zbývá 7 až 11 týdnů a děťátko již měří od temene k zadečku asi 28 centimetrů, s nohama přes 40 cm. Nyní váží kolem přes 1,5 kg a má 95% šanci, že by předčasný porod přežilo. Na kontroly k lékaři chodíte nyní jednou za dva týdny.

Copyright © 2023 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang