31. týden těhotenství – těhotenství týden po týdnu

Miminko už své budoucí matce začalo působit „příkoří“. Ale to nic není proti tomu, co se dá čekat, až doroste do puberty. Zatím jen kope a tlačí do dolních žeberních oblouků.

Ve většině případů je miminko již kolem 31. týdne těhotenství obráceno hlavou dolů.

Některé ženy mohou také pociťovat mírně bolestivé zhruba půlminutové Braxtonovy-Hicksovy kontrakce. Oproti pravým porodním bolestem jsou nepravidelné a spolu s nimi se neotvírají porodní cesty.

Asi se již objevily strie, nafialovělé prasklinky v kůži na břiše, prsou, hýždích nebo stehnech, a to i přesto, že se pokožka maže každý den. S tím by se nemělo přestávat, neboť by strií mohlo přibýt ještě více nebo by mohly být výraznější. Nezapomínat na to, že se břicho bude ještě do konce těhotenství zvětšovat.

Uvnitř těla těhotné ženy

Dušnost je způsobena sníženou pohyblivostí bránice a stlačením plic při zvětšení dělohy, která tlačí na bránici. V dalších měsících se dušnost zmenší díky tomu, že hlavička plodu vstupuje do pánve, takže děloha poklesne. Pokud má žena pocit nepohodlí, má se poradit s lékařem. Zároveň by měla co nejvíce odpočívat a relaxovat.

Další příčinou dušnosti může být také tzv. anémie. Chudokrevnost je způsobena nedostatkem železa, k čemuž dochází mnohem častěji právě v těhotenství. To proto, že v krvi je mnohem víc tekutin, které ředí červené krvinky.

Anémii lze předcházet nebo léčit tím, že se do jídelníčku přidají další zdroje železa, případně se budou užívat potravinové doplňky. Pokud je žena celý čas unavená nebo vyčerpaná, měla by poradit se svým lékařem, protože to může být známka anémie.

Co se děje ve 31. týdnu těhotenství?

Miminko se nachází v poslední fázi vývoje, přibírá rychle na váze. Týdně kolem dvaceti dekagramů. Kůže se začne vyhlazovat, protože vrásky a záhyby vypnou tukové zásoby. Mozek děťátka je velmi aktivní. Jeho nervový systém přenáší řadu signálů.

Nehtíky na rukou a nohou dorostly během 31. týdne těhotenství konců prstů, jsou však velmi měkké, takže je nepravděpodobné, že by si jimi ublížilo.

V plicích se tvoří surfaktant, nicméně stále ještě nejsou plně dozrálé.

31. týden těhotenství je u konce

V tomto týdnu těhotenství má žena v sobě zhruba jeden litr plodové vody, ve které se pohybuje děťátko. V dalších týdnech těhotenství, její množství začne klesat, jak děťátko poroste, asi na 600 mililitrů v době kolem porodu. Děťátko plodovou vodu polyká a močí do ní, ta se ovšem neustále obměňuje.

Do porodu zbývá 7 až 11 týdnů a děťátko již měří od temene k zadečku asi 28 centimetrů, s nohama přes 40 cm. Nyní váží kolem přes 1,5 kg a má 95% šanci, že by předčasný porod přežilo. Na kontroly k lékaři se chodí nyní jednou za dva týdny.

Copyright © 2023 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang