15. týden těhotenství

Srdce těhotné ženy je opravdu výkonná pumpa. Nyní se jejím tělem „honí“ mnohem více krve než dříve. Díky krvi navíc, kterou její tělo vytvořilo, vypadá dobře a někdo dokonce říká, že jen „kvete“.

Nevolnosti ustoupily, avšak mohou se vrátit, pokud se žena hodně unaví nebo vyhladoví. Ovšem je třeba dát si pozor i na pravý opak – přejídání. V 15. týdnu těhotenství platí jako nikdy více všeho s mírou.

Ovšem nikdo není z cukru, a tak se těhotné ženy můžou pustit i do akcí, které je v uplynulých třech měsících lákaly, ale byly na ně příliš unavené.

Pamatovat by se mělo však na bezpečnost matky i zdraví dítěte. A ještě na jedno. V následujících týdnech se postava začne rychle měnit. Počítat se může s tím, že se hodně přibere. Pak už žádný pohyb nebude ladný ani nenamáhavý. Takže pokud chce dotyčná stihnout třeba dovolenou, kterou si chce jakžtakž užít, je nyní ten správný moment.

Tělo ženy v 15. týdnu

Už ve 14. týdnu těhotenství dochází ke zvýšenému objemu tekutin v těle. V důsledku toho žena stále posmrkává, více sliní nebo se potí více, než je obvyklé. Může také krvácet z nosu nebo dásní – i to je naprosto běžné.

Imunitní systém ženy je během těhotenství přirozeně potlačen ve prospěch rostoucího plodu, takže může být více náchylná k nachlazení a infekcím. Proto se musí dbát na prevenci!

Těhotná žena by se měla snažit, aby neonemocněla. Pokud se tak stane, měla by se zeptat svého lékaře, jaké léky může volně užívat, aniž by ohrozila své dítě.

V této době se můžou také občas pociťovat problémy s koncentrací. I to je v pořádku. Některé výzkumy naznačují, že v těhotenství mění mozek velikost a dochází k ovlivňování jeho normální funkce.

Co se děje v 15. týdnu těhotenství?

V současné době pokračuje rychlý růst tělíčka nenarozeného miminka. Jeho mozek se stále vyvíjí, povrch kryje tenká vrstva šedé hmoty. Kůži na hlavičce začínají pokrývat vlásky a na stále srostlých očních víčkách jsou již vidět řasy. Ušní boltce jsou nyní vytvarované a po stranách hlavy. Oči se však nachází ještě poměrně daleko od sebe.

Celý plod pokrývá pokožka, která je zatím ještě hodně tenká a téměř průhledná. Pod ní jsou vidět cévy. V 15. týdnu těhotenství se také začínají objevovat první buňky s obsahem pigmentu, což ovlivní zbarvení kůže v budoucnu. Lanugo, jemné ochlupení, nyní pokrývá celé tělíčko.

Do kostí ještě nenarozeného dítěte se nyní ukládá vápník.

15. týden těhotenství je u konce

V děloze se zvětšuje objem plodové vody. Dítě také přibírá na váze a roste. V tomto týdnu plod měří od temene k zadečku deset centimetrů a váží asi 50 gramů. Není se tak čemu divit, že roste i břicho.

Miminko v něm dělá kotrmelce a přemety, jeho pohyby brzy začnou připomínat pomalý aerobic, protože začne procvičovat ruce a nohy. Žena však pohyby dítěte ještě necítí.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang