Nákupy z Číny zdraží. U zásilek do 22 eur končí osvobození od DPH

Od roku 2021 již nákupy v čínských e-shopech nebudou tak výhodné jako doposud. Ruší se totiž výjimka, díky které se nemuselo platit DPH u levných zásilek. Lze očekávat, že e-shopy na nový zákon zareagují pronajímáním skladů v Evropě.

Nové pravidlo se od 1. ledna 2021 bude vztahovat na všechny státy Evropské unie. Do konce roku 2020 lze ze třetích zemí stále nakupovat bez nutnosti platit DPH, od nového roku však bude DPH účtováno bez ohledu na hodnotu zásilky. Další zdražení nákupů z Číny nastane kvůli zdražování lodní dopravy, ke kterému dochází z důvodu celé řady okolností.

To se dotkne zejména příznivců levných čínských e-shopů jako jsou:

Hodnota levného oblečení z Číny, čínské kosmetiky, obalů na mobil a dalších levných věcí z Číny totiž mnohdy nepřesáhla 22 eur, což je limit pro osvobození od DPH.

Díky nízkým cenám v e-shopech AliExpress, BangGood, DealExtreme, DHgate nebo LightInTheBox často není nutné platit DPH. Navíc některé z nich, jsou jako například Banggood, česky.

Vedle DPH bude nutné zaplatit také poplatek přepravní společnosti za zastoupení v celním řízení. Například Česká pošta si za tuto službu účtuje kolem 200 Kč.

Není tedy pochyb, že se mnohým lidem nákupy levného zboží z Číny nadále nevyplatí. Alternativu čínských e-shopů pak mohou představovat například online second-handy a bazary, jako je například Vinted, Facebook Marketplace a podobné.

TIP: Spoustu obchodů podporuje tzv. cashback, který představuje alternativní způsob, jak ušetřit na nákupech zajímavé částky.

Oblíbené nákupy z Číny od roku 2021 podraží. Důvodem je zrušení výjimky, která zásilky do 22 eur osvobozuje od DPH.
Oblíbené nákupy z Číny od roku 2021 podraží. Důvodem je zrušení výjimky, která zásilky do 22 eur osvobozuje od DPH.

Co objednat z Číny ještě před zavedením DPH? Dle zákazníků, kteří mají s nákupy v čínských e-shopech zkušenosti, se vyplatí například příslušenství k elektronice, bižuterie nebo domácí dekorace. Důvodem jsou jak nízké ceny, tak obrovský výběr.

DPH v roce 2020

Při rozhodování, co koupit na AliExpressu, dbá mnoho lidí na to, aby hodnota zásilky nepřesáhla 22 eur. Právě u zásilek do 22 eur se dosud neplatí DPH.

Pojem hodnota zásilky zahrnuje cenu zboží a poštovné, vyhnout se DPH je proto snazší při nákupech v čínských e-shopech s poštovným zdarma. Zmíněný AliExpress poštu zdarma většinou nabízí, proto se nákupy mohou skutečně vyplatit.

Dalším poplatkem, který se pojí s nákupy v mimounijních e-shopech, je clo. Clo se platí, pokud hodnota zásilky přesahuje 150 eur. V případě cla se nic nemění, i po novém roce se bude řídit stejným pravidlem.

Clo a DPH z Číny v roce 2020:

  • hodnota zásilky do 22 eur – neplatí se DPH ani clo
  • hodnota zásilky nad 22 eur – platí se DPH
  • hodnota zásilky nad 150 eur – platí se DPH i clo

Do konce roku 2020 tedy není nutné řešit žádnou administrativu ohledně celního řízení, pokud hodnota zásilky nepřesahuje 22 eur. Nákupy z Číny díky tomu stále mohou vyjít levněji, než nákupy stejného druhu zboží v českých e-shopech.

Otevření prodejny Primark Praha v roce 2021 může někomu ušetřit starosti právě třeba se clem. Tento irský řetězec se vyznačuje příznivými cenami za nejnovější módu. Levné oblečení tak lze nakupovat i v Praze.

TIP: V jakých obchodech lze očekávat ty největší lednové výprodeje? Zvýhodněné ceny pravděpodobně nabídnou oblíbené e-shopy jako eObuv.cz, Footshop.cz nebo Zoot.cz

DPH od roku 2021

A jaké změny se dotknou cla a DPH z Číny v roce 2021? Jak jsme již zmínili, od roku 2021 bude DPH ve výši 15 % vypočítáno u každé zásilky z mimounijního e-shopu. Již tedy nebude záležet na tom, zda je hodnota zásilky 1 nebo 30 dolarů. Pravidla pro clo se prozatím nemění.

Clo a DPH z Číny od roku 2021:

  • DPH se platí u zásilek jakékoliv hodnoty
  • hodnota zásilky nad 150 eur – platí se DPH i clo

Všechny výše zmíněné informace se vztahují na mimounijní e-shopy obecně a platí tedy například i pro clo a DPH z USA. Jisté výjimky se týkají cla a DPH ze Švýcarska a cla a DPH z Japonska.

Je pravděpodobné, že se na základě nového zákona čínské firmy rozhodnou pronajmout sklady na území EU. Sklady v Evropě již disponují například zmíněné e-shopy AliExpress a BangGood.

TIP: Před nákupem zboží z Číny je dobré si zjistit také recenze na daný e-shop. Například v diskuzích o Shein se objevují rozporuplné názory.

S nákupy z evropských skladů se pojí hned dvě výhody – zásilek se nijak nedotkne změna pravidel pro DPH z Číny v roce 2021 a také se značně zkracuje lhůta pro doručení, která u zásilek z čínských skladů dosahuje i několika měsíců. Přesto i nadále bude u většiny dopravců možné zásilky z Číny sledovat.

Zdražení malých nákupů z Číny je opět odloženo, platit začne pravděpodobně během léta.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang