Tipy na nákupy na AliExpressu – co koupit?

AliExpress patří mezi největší a nejoblíbenější čínské e-shopy. Nákupy na něm se stávají čím dál oblíbenějšími. Mezi hlavní důvody jeho popularity patří obrovská nabídka zboží za bezkonkurenční ceny. Nabídka je tak široká, že mnozí ani nevědí, co si vlastně z takového množství věcí vybrat. Co se na AliExpressu opravdu vyplatí?

Spousta lidí občas neví, co koupit na AliExpressu. Nabídka zboží na AliExpress je totiž nesmírně bohatá. Velkým lákadlem je také fakt, že je většinou na AliExpress pošta zdarma. Když už se poštovné přeci jen platí, jedná se spíše o symbolickou částku.

Na AliExpress se sdružuje obrovské množství prodejců. Někteří nabízí zboží, které je skutečně kvalitní a jen těžko rozpoznatelné od věcí z českého obchodu. Lze však narazit i na takové, kteří nabízí zboží žalostné kvality. Které věci se na AliExpressu vyplatí koupit?

Obaly na mobil

Bez mobilního telefonu se dnes člověk prakticky nehne z domova. Právě kvůli neustálému používání je však velmi vysoké riziko poškrábání či poničení.

Ať už si chce člověk pořídit obal čistě z praktických důvodů, nebo chce svému telefonu dodat nový vzhled, obaly na mobil z AliExpress jsou správná volba!

Velkou výhodou je, že se dají na AliExpressu sehnat kryty a obaly i na méně obvyklé typy telefonů. Ceny jsou oproti českým obchodům mnohem nižší. Ceny některých krytů začínají již na 1 dolaru, maximální cena bývá obvykle do 5 dolarů. Z důvodu zdražování lodní dopravy je však pravděpodobné, že se ceny na AliExpressu zvýší.

Co se týče kvality, záleží samozřejmě kus od kusu. Déle vydrží obaly silikonové, u plastových je větší riziko prasknutí. U méně kvalitních krytů se může postupem času oškrábat potisk.

TIP: Vedle AliExpressu nabízí nepřeberné množství elektroniky, levných obalů na mobil a jiných doplňků a příslušenství např. e-shop Banggood či Gearbest, který navíc disponuje sklady v ČR.

Na AliExpressu je nabídka krytů a obalů na telefon velmi široká.

Šály, šátky

Výborně hodnocená je tato šála v trojúhelníkovém tvaru. K dostání je ve více než 50 barevných provedení, vybere si tedy určitě každý. Drahým kašmírovým šálám se samozřejmě nevyrovná, nicméně s ohledem na cenu je kvalita poměrně slušná.

Tato šála v zimě nejen spolehlivě zahřeje, ale také ozvláštní každý outfit.

Prodejce: Kiximire Official Store
Cena: 3,91 – 4,29 dolarů (98 – 108 Kč)
Název produktu: female knitted triangle neck scarf

Tyto šály jsou nabízeny ze strany více prodejců, nicméně cena bývá obvykle dost podobná. Šálu lze pořídit průměrně za 5 dolarů, tedy asi 125 Kč.

Female knitted triangle neck scarf najdete ZDE >>

Dalším tipem, co si koupit z AliExpressu, jsou tunelové šátky. Tyto šátky jsou multifunkční. Použít je lze například jako gumičku do vlasů, čelenku nebo klasický šátek Posloužit mohou také v zimě na lyžování místo kukly.

Prodejce: Shop5605098 Store
Cena: 1,56 dolarů (39 Kč)
Název produktu: 3D Printed Men Scarf Ring Scarf

Současná opatření vlády proti koronaviru navíc stále ukládají lidem povinnost pohybovat se venku (až na výjimky) se zakrytými dýchacími cestami. Tento šátek může být dobrým řešením místo ústenky.

Šátky jsou k dostání v různých barvách a motivech. Stojí obvykle 1,5 až 2 dolary, tedy zhruba 40 až 50 Kč.

3D Printed Men Scarf Ring Scarf najdete ZDE >>

Velký výběr šál a šátků nabízí také e-shopy Zoot a Sinsay. S nákupem se jistě vyplatí počkat na velké lednové výprodeje, v rámci kterých lze využít až 70% slev.

Veselé ponožky

Barevné ponožky s netradičními vzory jsou poslední dobou velmi oblíbené. Ponožky z AliExpress potěší jak milovníky vysokých, tak i kotníkových ponožek. K sehnání jsou totiž oba typy.

Na AliExpress je barevných a netradičních ponožek nepřeberné množství, navíc za mnohem nižší ceny. Jeden pár ponožek stojí kolem 1,5 – 2,5 dolarů.

Veselé barevné ponožky jsou k dostání jak se vysokém, tak v kotníkovém provedení.

Prodejce: Peonfly store
Cena: 1,69 – 2,5 dolarů (42 – 63 Kč)
Název produktu: PEONFLY Summer Trendy Happy Socks

PEONFLY Summer Trendy Happy Socks najdete ZDE >>

Kosmetické taštičky, penály

Kdo shání originální kosmetickou taštičku, nákupem na AliExpressu rozhodně neprohloupí. K dispozici jsou nejrůznější motivy, od zvířecích, květinových až přes nápisy. Jistotou je, že jen tak někdo nebude mít stejnou.

Kdo shání originální pouzdro na kosmetiku či jiné cennosti, na AliExpressu je k dispozici spousta motivů.

Prodejce: deanfun Official Store
Cena: 1,89 dolarů (48 Kč)
Název produktu: Toilet Bag Custom Style for Travel

Tyto taštičky nabízí více prodejců. Taštička má také poměrně kvalitní zip, který se nerozbije po prvních pár použití. Využít ji lze nejen na kosmetické produkty, ale také jako pouzdro na cokoliv jiného. Hodit se může i jako penál do školy.

Toilet Bag Custom Style for Travel najdete ZDE >>

Nadšenci do cestování jistě ocení průhledné kosmetické taštičky. Ty se mohou hodit zejména do příručního zavazadla v letadle. V něm totiž lze převážet pouze limitované množství tekutin, které navíc musí být uschovány právě v průhledném pouzdru.

Průhledné taštičky mohou být dobrým pomocníkem zejména pro cestovatele.

Prodejce: BagCase SiSi store
Cena: 1,17 dolarů (30 Kč)
Název produktu: Transparent Beauty Case Makeup Bag

V nabídce jsou buď taštičky zcela průhledné, nebo taštičky, které jsou potištěné z jedné strany. Svůj účel tedy během odbavení na letišti splní. Majitel navíc může mít radost, že není tak obyčejná, jako klasické průhledné pytlíčky, co jsou k dostání na letišti.

Transparent Beauty Case Makeup Bag najdete ZDE >>

Samolepky na zeď

Na ozvláštnění jednobarevné zdi jsou samolepky na zeď přímo ideální. Na AliExpressu je jejich výběr obrovský. Motivy se zvířátky či oblíbenými filmovými hrdiny mohou vylepšit dětský pokoj. Nápisy, stromy či květiny pak jistě potěší dospělé.

Díky samolepkám na zeď bude pokoj vypadat neotřele.

Prodejce: A TO Z TO ALL Store
Cena: 0,92 dolarů (23 Kč)
Název produktu: Don’t Dream Your Life Quote Wall Stickers

Don’t Dream Your Life Quote Wall Stickers najdete ZDE >>

Co však není pro české obchody příliš obvyklé, jsou samolepky na vypínač. Stojí opravdu pár korun a zvládnou udělat velkou parádu. Kočku na vypínači jistě ocení nejen děti.

Samolepka na vypínač dokáže místnosti dodat veselejší dojem.

Prodejce: Exquisite house life Store
Cena: 0,28 dolarů (7 Kč)
Název produktu: Lovely cat light switch wall stickers

Lovely cat light switch wall stickers najdete ZDE >>

Pouzdro na cestovní pas

Poškození cestovního pasu je opravdu nežádoucí záležitost. Je proto vhodné chránit ho pouzdrem. Navíc je jistota, že si svůj pas člověk nesplete s cizím. Estetická stránka je pak příjemným bonusem.

Zatímco české e-shopy nabízí obaly na cestovní pas kolem 200 Kč, na AliExpressu není problém zakoupit je za 2 dolary (50 Kč).

Díky obalům může člověk svůj pas ochránit, navíc si ho zaručeně pozná.

Prodejce: JANGRAIN Store
Cena: 1,89 dolarů (48 Kč)
Název produktu: Creative World Map Passport Cover

Creative World Map Passport Cover najdete ZDE >>

Plyšové hračky

Mnoho maminek nedá dopustit na hračky z AliExpressu. Oblíbené je třeba Lego z AliExpressu, které je často k nerozeznání od originálu. Dále má AliExpress chválihodný výběr plyšových hraček.

Dobrou volbou mohou být plyšové postavičky ze seriálu Prasátko Peppa, který je dnes oblíbený mezi mnohými dětmi.

Plyšové prasátko Peppa se svým bratříčkem jistě udělá radost nejednomu dítěti.

Prodejce: yoyiChyan Store
Cena: 4,96 dolarů (125 Kč)
Název produktu: 2Pcs/set Peppa Pig 19cm Cartoon Stuffed Plush Toys

Cena je za obě plyšové postavičky. Hodnocení produktu je skvělé, zákazníci jsou velmi spokojeni. Akorát v jedné recenzi je uvedeno, že jsou hračky o 3 cm menší, než výrobce uvádí.

2PCs/set Peppa Pig 19cm Cartoon Stuffed Plush Toys najdete ZDE >>

Je AliExpress bezpečný?

Mnoho lidí považuje AliExpress vzhledem k nízkým cenám za podezřelý. Není však třeba se bát, AliExpress je bezpečný e-shop. Přesto existují věci, na které by si člověk určitě měl dát pozor.

Rizikem může být různá kvalita zboží. Někteří prodejci nabízí zboží ve špičkové kvalitě, u jiných může člověk narazit. Je proto vhodné věnovat čas čtení recenzí od zákazníků, kteří produkt zakoupili. K dispozici jsou často i reálné fotografie produktu.

Obzvlášť při nákupu oblečení (např. oblíbené mikiny s kapucí) či bot je nutno řídit se tabulkami velikostí, které prodejce obvykle uvádí v popisku. Velikosti na AliExpress jsou totiž obvykle velikosti čínské, které se od evropských velikostí značně liší.

Pokud zákazník přece jen preferuje české e-shopy, ale současně chce nakupovat výhodně, služba Vinted funguje na bázi secondhandu. Většina i nenošeného zboží se zde dá sehnat na zlomek ceny.

V roce 2021 s největší pravděpodobností dojde k dlouho očekávanému otevření prodejny Primark Praha, kde půjde nakoupit tu nejnovější módu za příznivé ceny.

DPH a clo na AliExpress

Mnoho lidí tápe, jak je to přesně s DPH a clem na AliExpressu. Klíčová je celková hodnota objednávky (včetně případného poštovného). U objednávek s hodnotou pod 22 EUR není nutno platit ani DPH, ani clo.

Objednávky s hodnotou nad 22 EUR, ale pod 150 EUR, podléhají povinnému DPH. V České Republice se platí DPH ve výší 21 % z ceny objednávky.

U objednávek převyšujících hodnotu 150 EUR je povinnost platit spolu s DPH také clo. Výše cla se odvíjí od druhu zboží. Podrobnosti lze dohledat na webových stránkách celní správy.

Prodejci na AliExpressu o této skutečnosti dobře vědí a často na balíček uvádí nižší hodnotu zboží, než jaká je skutečná hodnota.

Od roku 2021 DPH u zásilek z Číny podraží. Ruší se totiž výjimka, která balíčky v hodnotě do 22 eur od DPH osvobozuje. Od nového roku bude tedy DPH 15 % vypočítáno u všech zásilek bez ohledu na jejich hodnotu.

Co z Číny ještě před zavedením DPH objednat? Dle recenzí zákazníků se vyplatí především nákupy příslušenství k elektronice, kuchyňského vybavení, bižuterie či například domácích dekorací. Ceny zmíněných druhů zboží jsou i několikanásobně nižší než v českých obchodech, na kvalitu tato skutečnost přitom nemá vliv.

A jak ušetřit na nákupech? S cashback kartou od Crypto.com lze při zaplacení objednávky obdržet až 8 % z celkového nákupu zpět. Kartu lze však využít i při standardním placení v obchodě.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang