Lodní doprava zdražuje a opožďuje se, ohroženy jsou nejen vánoční nákupy z Číny

Blokáda v Suezském průplavu, kolísání poptávky z důvodu pandemie a výskyt nové koronavirové nákazy v jihočínské provincii Kuang-tung. To jsou příčiny zdražování lodní dopravy a zpoždění dodávek zboží. Lze očekávat, že zmíněné problémy do konce roku nezmizí, čímž utrpí i vánoční nákupy z oblíbených čínských e-shopů. Negativní dopady zmíněných jevů a událostí však nepocítí pouze prodejci z Číny a jiných asijských států.

Problémy lodní dopravy, které primárně způsobila pandemie, stále přetrvávají. Důvodem je mimo jiné zablokování Suezského průplavu kontejnerovou lodí Ever Given a rozšíření nového typu koronaviru na jihu Číny, který je klíčový pro mezinárodní obchod.

Spotřebitelé by se proto měli připravit na menší výběr zboží nejen před Vánoci, vyšší ceny a také delší dodací lhůty z čínských e-shopů.

Jedním z takových čínských e-shopů je Alibaba. Jedná se o jeden z největších obchodů na světě. Webová stránka je vedená v anglickém jazyce, a tak ti, kdo neumí tento jazyk, si musí instrukce a popisy produktů dávat do překladače. Existují triky, jak mít e-shop Alibaba česky.

Potíže, které pocítí spotřebitelé z celého světa, se navíc dotýkají nejen námořní dopravy, nýbrž i dopravy silniční a železniční. Řada zemí se nyní potýká například s nedostatkem řidičů kamionů.

Zlepšení až v roce 2023?

Nesnáze s přepravou zboží mnoha lidem zkomplikovaly či zcela znemožnily vánoční nákupy z těch nejlepších čínských e-shopů, mezi něž patří například AliExpress, Shein, Gearbest nebo Wish. Dobrou zprávou však je, že Wish navázal spolupráci s Českou poštou, díky čemuž by žádné výrazné potíže s dodávkou objednávek nastat neměly.

Nicméně i tak je potřeba před nákupem pročítat na internetu recenze zákazníků. Například recenze IvRose nebo Wish, či jiného obchodu mohou pomoci při rozhodování o tom, zda nákup na těchto eshopech stojí za to.

Další výhodou vyplývající z tohoto kontraktu je, že se zákazníci nebudou muset zabývat administrativou spojenou s platnou clo a DPH z Wish.

Kolaps lodní dopravy pocítí spotřebitelé z celého světa.
Kolaps lodní dopravy pocítí spotřebitelé z celého světa.

Situace se dle odborníků nezlepší minimálně do prvního čtvrtletí roku 2023. Vše bude do značné míry záviset na tom, jak se bude vyvíjet situace ohledně koronavirové pandemie v Číně a dalších asijských zemích. Nutno podotknout, že krizi pocítí nejen prodejci zboží z Číny, nýbrž i české e-shopy a kamenné obchody, které odebírají zboží z Asie.

Dobrou zprávou pro ně pochopitelně nejsou ani velmi rychle rostoucí ceny dopravy. Poslat balík levně je dnes tvrdý oříšek.

Ti, kteří běžně shánějí vánoční dárky pro přítelkyně a další blízké na čínských online tržištích, museli letos upřednostnit tuzemské prodejce. Jak bude vypadat situace příští rok, je zatím ve hvězdách.

Proč nakupovat v čínských e-shopech?

Za značnou oblibou čínských internetových obchodů stojí především extra nízké ceny a velký výběr zboží. Příjemným bonusem je možnost nakupovat v některých čínských e-shopech česky, popřípadě nakupovat z čínských e-shopů bez DPH a cla.

Pokud je zboží odesláno ze skladu na území Evropské unie, nemusí se zásilky danit, díky čemuž se nákupy neprodraží. Sklady v EU má například AliExpress, Banggood nebo Gearbest.

Velkou výhodou je také skutečnost, že se mnohdy neplatí poštovné. Mezi čínské e-shopy s dopravou zdarma patří například LightInTheBox a jeho menší bratr MiniInTheBox, DHgate nebo Geekbuying. Díky tomu že zákazníci nemusí platit za doručení, jsou nákupy v těchto obchodech ještě o píď výhodnější.

Jak již bylo řečeno, mnohé e-shopy fungují i v českém jazyce, proto pohodlně nakoupí skutečně každý. K dispozici je například Wish česky, Gearbest česky nebo Alibaba česky.

Proč jsou čínské e-shopy tak oblíbené? Především díky nízkým cenám, bohaté nabídce, dopravě zdarma a dostupnosti českého jazyka.
Proč jsou čínské e-shopy tak oblíbené? Především díky nízkým cenám, bohaté nabídce, dopravě zdarma a dostupnosti českého jazyka.

Do budoucna je potřeba počítat se zdražením zboží z Číny, a to z důvodu neustálého zdražování dopravy. Do jakých výšin ceny zboží vystoupají, zatím není jasné. Veškeré aktuality se lze dočíst na portálu Slevove.cz, zaměřeném na nakupování v českých i zahraničních internetových obchodech.

Co nakupovat v čínských e-shopech?

V některých případech se nákup zboží z Číny vyplatí, jindy bohužel cena odpovídá kvalitě. Jaké produkty z čínských obchodů se osvědčily, a co je naopak lepší koupit jinde?

Velkým tématem je především elektronika z Číny, která vyjde i několikanásobně levněji než v tuzemských obchodech. Špatnou zprávou je, že dle zákaznických recenzí se její nákup obecně příliš nevyplatí, zvláště jde-li o napodobeniny značkových přístrojů.

Bez obav je však možné nakupovat různé kabely, konektory, obaly a kryty na mobil – oblíbené jsou například obaly na mobil z AliExpressu – stojánky, držáky a další příslušenství.

Pokud jde o oblečení, boty a módní doplňky, nelze vyslovit jednoznačný verdikt. Vždy záleží především na e-shopu a také na konkrétním kusu zboží. Oblíbené jsou například boty z AliExpressu, kabelky z Wish nebo chytré hodinky z Wish. Bižuterii lze zpravidla nakupovat beze strachu, jelikož se kvalitou neliší od produktů v tuzemských obchodech.

Mezi druhy zboží, které není vhodné objednávat z Číny, se rozhodně řadí dětské hračky. Nemusejí totiž splňovat tak přísné standardy týkající se bezpečnosti jako produkty z EU. Hračky pro děti je tedy jednoznačně lepší koupit jinde – například ve Sparkys či hračkářství Dráčik. Ceny jsou sice o něco vyšší, nicméně v tomto případě je určitě namístě vsadit na kvalitu.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang