Změna v placení DPH a cla se blíží – co ještě stihnout objednat z Číny?

Od roku 2021 bude nutné platit DPH i u drobných zásilek, což doposud velmi levné nákupy z Číny učiní o něco méně výhodnými. Stále však zbývá dostatek času na objednávku oproštěnou od DPH. Co ještě stihnout nakoupit, než dojde k zavedení DPH i u zásilek do 22 eur?

Nakupování v čínských e-shopech si mnozí oblíbili zejména díky velmi nízkým cenám zboží. V e-shopech jako AliExpress, Wish, Banggood nebo Gearbest lze sehnat elektroniku, oblečení, módní doplňky, vybavení do bytu a další zboží za několikanásobně nižší ceny než v českých e-shopech a kamenných prodejnách.

Dle dosavadních pravidel pro DPH a clo z Číny navíc není nutné platit žádné poplatky u zásilek, jejichž hodnota nepřesahuje 22 eur. DPH je účtováno při nákupu nad 22 eur, clo při nákupu nad 150 eur.

Pravidla týkající se DPH se však počátkem roku 2021 mění. Hodnota zásilky už nebude rozhodující a DPH ve výši 21 % zaplatíme při každém nákupu z Číny. Cílem tohoto opatření je zamezit celním a daňovým podvodům, ke kterým dochází v důsledku umělého podhodnocování cen.

A jak nakupovat na Wish, AliExpressu, Banggood a dalších oblíbených e-shopech od roku 2021? Zavedení DPH i u zásilek do 22 eur se procesu nákupu nijak nedotkne. V čínských e-shopech se tedy bude nakupovat stejným způsobem jako doposud. Výhodou také je, že Wish navázal spolupráci s Českou poštou, tudíž se zrychlí dodávka zásilek.

Výhodou je, že mnohé čínské e-shopy provozují sklady v Evropě, což znamená, že vyhnout se celním poplatkům bude možné i v budoucnu. Jestliže zákazník objedná zboží, které je v jednom z evropských skladů dostupné, nebude muset platit DPH ani clo.

Co ještě stihnout nakoupit z Číny před zavedením DPH?

Jelikož se drobných nákupů DPH zatím netýká, je stále možné výhodně objednávat nejrůznější zboží z Číny za velmi nízké ceny. Co se vyplatí objednat z čínských e-shopů ještě před tím, než dojde k zavedení DPH i u zásilek do 22 eur?

TIP: Na které obchody nezapomenout během velkých výprodejů v lednu 2021? Zboží za nízké ceny jistě nabídnou e-shopy Sinsay, Zoot, Footshop či například Cropp.

Příslušenství k elektronice

Zatímco kvalita neznačkové elektroniky z Číny je sporná, nákupy příslušenství k elektronice jsou zpravidla bezpečné. Obaly a pouzdra na mobil, stojánky, držáky, konektory, kabely a další doplňky lze v čínských e-shopech navíc koupit skutečně levně.

Dle zákaznických recenzí není prakticky žádný rozdíl mezi levným příslušenstvím z čínských e-shopů a totožným zbožím z e-shopů českých, které zpravidla vyjde mnohem dráž.

Vánoční dekorace

Vánoce a konec roku se blíží a s nimi i čas na vánoční a silvestrovské nákupy. Ozdoby, stužky, balicí papíry, svíčky, světýlka, balonky, jmenovky a další zboží s vánoční a novoroční tematikou je v čínských e-shopech k dostání ve velkém. Ceny dekorací jsou až překvapivě nízké, proto se lze bez problému vejít do limitu 22 eur.

Čínské e-shopy jsou tím pravým místem pro nákupy vánočních dekorací do bytu či domu.
Čínské e-shopy jsou tím pravým místem pro nákupy vánočních dekorací do bytu či domu.

Bižuterie

S bižuterií je tomu podobně jako s příslušenstvím k elektronice – pokud bychom porovnali levnou bižuterii z AliExpressu a z běžného módního řetězce, neshledáme v podstatě žádný rozdíl. Nákupy tohoto typu produktů se v čínských e-shopech zajisté vyplatí, jelikož často nestojí více než několik desítek korun.

Kuchyňské vybavení

Nejrůznější vychytávky do kuchyně jsou v čínských e-shopech vyhledávané velmi často. Důvodem jsou jak nízké ceny, tak velký výběr – vybavení a náčiní určené k pečení i vaření, které lze koupit v čínských internetových obchodech, české e-shopy často vůbec nenabízejí. Kvalita kuchyňských vychytávek bývá vzhledem k jejich ceně skvělá.

Závěrem

Níže lze vidět stručné shrnutí pro lepší orientaci v dosavadních a budoucích pravidlech pro DPH a clo z Číny.

DPH a clo z Číny do konce roku 2020:

  • DPH se platí u zásilek nad 22 eur
  • clo se platí u zásilek nad 150 eur

DPH a clo z Číny od začátku roku 2021:

  • DPH se platí u všech zásilek bez ohledu na jejich hodnotu
  • clo se platí u zásilek nad 150 eur

Vzhledem k tomu, že se do hodnoty zásilky započítává i poštovné, je výhodnější nakupovat v čínských e-shopech s poštovným zdarma. Mezi takové patří například populární Temu.

Oběma typům poplatků se lze případně vyhnout také v případě, že je zboží objednáno z evropského skladu. Sklady v Evropě již provozují například AliExpress, Banggood nebo MiniInTheBox. Očekává se, že v budoucnu se k nim přidají i další populární čínské e-shopy v češtině.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang