Stolice novorozence – jak má vypadat, co je a není normální

O stolici novorozenců existuje mnoho informací, ale může být těžké poznat, co je normální, a co ne. Článek se zaměřuje na různé druhy stolice, které jsou běžné, a na to, kdy by bylo třeba vyhledat lékařskou pomoc pediatra. Ať už je děťátko kojené, nebo krmené umělým mlékem, jeho stolice může hodně napovědět o jeho celkovém zdraví a pohodě. Proč je stolice u novorozence žlutá, vodnatá, nebo je stolice zelená, hlenovitá či trápí kojence průjem? U novorozence se změny ve stolici mohou objevit nezřídka. V tomto článku jsou zodpovězeny nejčastější otázky týkající se stolice novorozenců.

Stolice novorozence je důležitý ukazatel celkového zdraví novorozence. Podle stolice lze rozeznat, zda není s dítětem něco v nepořádku. Vše začíná prvním vyprázdněním – vyloučením smolky.

První stolice novorozence

První stolice novorozence vzbuzuje údiv a často se označuje jako smolka. Mekonium je hustá, lepkavá, dehtovitá látka tvořená kombinací plodové vody, hlenu, kožních buněk, lanuga a dalších tekutin, které se tvoří ve střevech ještě v děloze. Většina novorozenců se poprvé vyprázdní během několika hodin po narození, někteří však mohou čekat i několik dní.

Barva smolky může být světle medově hnědá nebo zeleno-černá. Obecně se barva určuje podle množství přítomné žluči a první stolice dítěte obvykle obsahuje více žluči než stolice, protože se mekonium hromadilo po celou dobu těhotenství. V některých případech může být mekonium zbarveno pruhy krve, což může znamenat infekci po porodu nebo přítomnost infekce močových cest či syndrom aspirace mekonia.

Zápach mekonia může být různý, od mírného až po silný, ale obvykle není nepříjemný. Někteří rodiče mohou dokonce popisovat sladký, oříškový zápach. V některých případech však může mekonium indikovat bakteriální infekci, například střevní infekci.

Ve většině případů je mekoniová stolice novorozence normální součástí porodu a nepředstavuje žádné dlouhodobé zdravotní problémy. Pokud se však u dítěte objevují časté záchvaty mekonia, váha miminka klesá nebo se stolice výrazně liší od průměru, je důležité se poradit s pediatrem. V některých případech může mít pediatr podezření na zdravotní problém a podniknout kroky k jeho řešení.

Mekonium je v prvních dnech života dítěte často důvodem k údivu a diskusím. Výskyt této husté, dehtu podobné látky je nejen milníkem v životě dítěte, ale může být také ukazatelem zdravotního stavu v prvních dnech života. Ti, kteří pečují o novorozence, by měli znát vlastnosti mekonia a v případě výskytu podivných, přetrvávajících znaků stolice s mekoniem kontaktovat svého lékaře.

K vyloučení smolky dojde většinou do 48 hodin po porodu.

Zelená stolice u novorozence

Zelená stolice novorozence může být v některých případech normální, nicméně může být důvodem k obavám. Když kojenci začnou přijímat mléko, jejich tělo začne produkovat žlutozelené mekonium, které je zmíněno výše.

Jakmile se kojenec začne krmit kojením, zelená stolice projde výraznou změnou barvy, protože se potrava tráví. S přívodem mateřského mléka se barva stolice začne měnit ze žlutozelené na tmavě zelenohnědou. Kojenci konzumující umělou výživu mají často kvůli nedostatku železa v umělé výživě práškovitou, mírně šedozelenou stolici, která se při denním podávání železa obvykle opět změní na tmavě zelenou.

Pokud stolice u novorozence zůstává zelená déle než pět dní, doporučuje se návštěva lékaře. Zelená stolice u novorozence může být také důsledkem bakteriální infekce, známé jako Clostridioides difficile.

Zatímco u kojenců je pravděpodobnější, že se u nich C. diff objeví v důsledku nečistoty nebo nedostatečné dezinfekce lahví nebo umělé výživy, někteří se mohou nakazit prostřednictvím mateřského mléka. Pokud je příčinou zelené stolice u novorozence infekce, může kojenec vykazovat i další příznaky, jako je horečka, bolesti břicha. Průjem u kojenců a zvracení je také důvodem k navštívení lékaře.

Ve většině případů není zelená stolice novorozence důvodem k obavám, ale je důležité kontaktovat lékaře, pokud zelená barva přetrvává déle než pět dní u jinak zdravého dítěte. Lékař může určit, zda příčina souvisí se stravou nebo infekcí, a poskytnout vhodnou léčbu.

Pokud se barva stolice vrátí k normálnímu odstínu, může lékař doporučit zvýšit množství železa ve stravě kojence, aby se v budoucnu zabránilo zelené stolici. S touto problematikou úzce souvisí téma co nejíst při kojení a vhodné či škodlivé potraviny.

Žlutá vodnatá stolice u novorozence

Rodiče jsou často zaskočeni, když se poprvé setkají se žlutou stolicí u novorozenců. I když se to může zdát znepokojivé, je důležité si uvědomit, že žlutá vodnatá stolice u novorozence je normální součástí trávicího systému dítěte a rodiče se jí obvykle nemusí obávat.

Žlutá stolice je u novorozenců běžným jevem, je produktem vývoje trávicího systému dítěte. V prvních dnech života novorozence je stolice naplněná mekoniem. To postupně ustoupí žluté stolici, která vypadá jako hustá hořčice nebo jasně žlutá tekutina. Není tedy třeba se obávat ani pokud je stolice u novorozence vodová. K tomuto přechodu od mekonia ke žluté stolici dochází obvykle do 48 hodin po narození.

Žlutá vodnatá stolice u novorozence je sice normální součástí trávicího systému, ale je důležité si uvědomit, že některé z dalších barev, které může změnit, mohou být známkou zdravotního problému.

Pozor je třeba dávat na to, zda není stolice vodnatá až příliš. Například oranžová nebo červená stolice novorozence může být známkou nesnášenlivosti stravy nebo infekce. Vodová stolice u novorozence většinou neznamená žádný problém, pokud je žlutá.

Dobrou zprávou je, že za předpokladu, že stolice novorozence je žlutá a ne oranžová, červená nebo zelená, je pravděpodobně zdravá a není třeba se obávat. Žlutou stolici novorozence navíc může ovlivnit strava. Například pokud dítě pije umělou výživu, kterou jeho tělo nesnáší, může odevzdávat žlutou stolici, která je zelenější než obvykle.

Pokud dítě pravidelně odvádí žlutou stolici, roste a prospívá, pravděpodobně se nejedná o žádný problém. Pokud se však stolice dítěte změní na jakoukoli jinou barvu nebo pokud dítě začne mít jiné příznaky, je důležité ihned zavolat pediatra.

Dehydratace je pro kojence velmi nebezpečná.

Vodová stolice a průjem u kojenců

Častý problém u novorozenců – vodnatá stolice. Tento stav se často označuje jako průjem. U kojenců se většinou jedná o méně závažnou variantu než u dospělých. Ačkoli se jedná o zdánlivě méně závažný problém, vodová stolice u novorozence by měla být pečlivě sledována, zda nevykazuje známky dehydratace a jiných závažných stavů, které mohou při průjmu u kojenců nebezpečné.

Vodnatá stolice u novorozenců je často důsledkem stravy jejich matky. Po narození se trávicí systém novorozence stále ještě přizpůsobuje pevné stravě a může se stát, že nebude schopen správně trávit potravu. Nadbytek bakterií pak může u dítěte způsobit vodnatou stolici.

Strava matky může mít také vliv na stolici dítěte, pokud konzumuje sladké a tučné potraviny. Kojící matky by měly dbát na to, aby se jejich strava skládala ze zdravých surovin a minimálního množství zpracovaných potravin.

Přítomnost vody ve stolici může být také známkou alergie. Pokud je stolice novorozence vodnatá delší dobu, je třeba se poradit s lékařem. Kromě toho mohou vodnatou stolici způsobovat i další onemocnění, jako je kolitida nebo gastroenteritida. Lékař může navrhnout změnu stravy dítěte a použití léků k léčbě základního onemocnění.

Obecně lze vodovou stolici u novorozence zvládnout pečlivým sledováním frekvence a objemu stolice a odpovídající úpravou stravy dítěte. Rodiče by se měli vyvarovat podávání kravského mléka nebo výrobků s ořechy novorozenci, protože ty mohou vést k těžšímu průjmu u kojenců, křečím a infekci.

V případě potřeby by měly být nabídnuty další tekutiny a elektrolyty a dítě by mělo být hydratováno. Pokud příznaky dehydratace přetrvávají nebo pokud neustálá vodová stolice u novorozence trvá déle než týden, je třeba okamžitě vyhledat lékaře.

Přijmout opatření ke správnému zvládnutí vodové stolice u novorozenců je velmi důležité, protože i lehké onemocnění může být pro novorozence závažné. Při správném sledování a pozorné péči by se měla vodnatá stolice začít zlepšovat, jakmile se dítě přizpůsobí jídlu a začne se vyvíjet jeho trávicí systém.

Hlen ve stolici miminka je třeba vyšetřit, zejména pokud je doprovázen dalšími příznaky.

Hlenovitá stolice u kojence

Hlen ve stolici novorozence je překvapivě častým jevem a může svědčit o řadě stavů nebo událostí. Hlen ve stolici miminka je sám o sobě je neškodná látka, ale může také signalizovat infekci, alergii nebo neprůchodnost střev. Spatření hlenovité stolice u kojence může být znepokojující a je třeba věnovat pozornost tomu, co to může pro konkrétního novorozence znamenat.

Hlen je slizká, kluzká látka, kterou produkuje tělo a která se vyskytuje v mnoha organismech. Obvykle je čirý a bez zápachu a produkuje ho střevo, aby usnadnilo pohyb látek trávicím traktem.

Zatímco přítomnost hlenu ve stolici dospělého člověka může být znepokojující, u novorozence lze často očekávat, že bude ve stolici nějaký hlen vylučovat. Je to ještě pravděpodobnější, pokud je novorozenec kojen. Z tohoto důvodu je při zjištění hlenovité stolice u kojence důležité zjistit, zda se hlen vyskytuje sám o sobě, nebo zda je doprovázen jinými příznaky, jako je třeba průjem. U kojence se může také objevit zvracení.

Ačkoli přítomnost určitého množství hlenu ve stolici miminka je obecně normální, nadměrné množství hlenu může ukazovat na zdravotní stav nebo obstrukci. Infekce, alergie a nesnášenlivost stravy mohou vést ke zvýšenému množství hlenu ve stolici. Stejně tak může být příčinou hlenu ve stolici miminka střevní blokáda, jako je mekoniový ileus, intususcepce nebo dokonce nádor.

Některé z těchto stavů mohou být doprovázeny dalšími příznaky nebo mohou být diagnostikovány pomocí jiných testů a je důležité vyhledat lékařskou pomoc, aby se zjistila příčina jakéhokoli abnormálního množství hlenu.

Souhrnně řečeno, hlen ve stolici miminka nemusí vždy znamenat zdravotní problém, ale měl by být sledován, aby se zjistilo, zda je důvod k obavám. Přítomnost významného množství hlenu ve stolici miminka, zejména pokud je doprovázena dalšími příznaky, by měla být zaznamenána a předložena zdravotnickému pracovníkovi, aby bylo zajištěno, že je novorozenec zdravý a nemá žádné blokády nebo infekce.

V případě jakékoliv pochybnosti je na místě poradit se se svým lékařem, který posoudí, zda je problém se stolicí kojence v normě, popřípadě může udělat potřebná vyšetření.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang