Co nejíst při kojení – seznam nevhodných potravin

Zdravé stravování během kojení prospívá jak maminkám, tak jejich kojeným dětem. Jaké potraviny jsou však při kojení nejlepší? Zdravá strava by měla obsahovat dostatek vápníku, železa, draslíku a vitamínů A a D. Kojící matky by se měly snažit tyto živiny získávat prostřednictvím různých potravin, protože je užitečné vystavit děti různým chutím. Co naopak nejíst?

Kojící matky by měly jíst správný počet kalorií i správné potraviny. Maminky obvykle potřebují k podpoře svého těla 450 až 500 kalorií denně navíc. Při určování energetických potřeb kojících matek je však třeba vzít v úvahu několik faktorů: aktuální hmotnost a úroveň aktivity matky, věk dítěte a to, zda jsou miminka výlučně kojena, nebo ne.

Je také důležité mít na paměti, že matky, které přikrmují umělou výživou, nebo ty, jejichž děti jedí i pevnou stravu, mohou mít nižší kalorickou potřebu než matka, která výhradně kojí.

Pokud se žena snaží po těhotenství zhubnout, možná nebude potřeba zvyšovat příjem kalorií, ovšem pro jistotu by se o tom měla poradit se svým lékařem.

Co jíst při kojení

Co se týče vhodných potravin, které lze jíst během kojení, zde jsou uvedeny některé typy potravin a živin, které by žena měla do svého jídelníčku zařadit. Strava při kojení by měla obsahovat zejména:

 • Bílkoviny. Bílkoviny jsou důležitou součástí stravy při kojení. Většina maminek potřebuje každý den navíc 25 gramů bílkovin. Mezi dobré zdroje bílkovin patří libové hovězí a vepřové maso, fazole, hrách, ořechy a semínka.
 • Zelenina. Dobrým cílem pro kojící matky je zkonzumovat tři šálky zeleniny denně. Zelenina je plná živin, vitaminů a antioxidantů. Mezi vhodné varianty patří mrkev, rajčata, špenát, červená paprika, kapusta a sladké brambory.
 • Mléčné výrobky. Konzumace velkého množství mléčných výrobků může pomoci doplnit vápník, který těhotenství a kojení může z kostí vyčerpat. Maminky by měly denně přijímat tři a více šálků mléčných výrobků. Může se jednat o mléko, sýry a jogurty.
 • Obiloviny. Obiloviny, zejména celozrnné, poskytují kojícím maminkám mnoho důležitých živin. Vhodným zdrojem je rýže, chléb, těstoviny a ovesné vločky. Dobrým cílem je sníst alespoň 200 gramů obilovin denně.
 • Ovoce. Ovoce je bohaté na živiny včetně vitaminu A, vitaminu C a draslíku, může také pomoci zmírnit zácpu, kterou některé ženy po porodu trpí. Doporučují se dva šálky ovoce, mezi které mohou patřit banány, pomeranče, grapefruity, meruňky, meloun, mango a sušené švestky.
 • Voda. Voda sice není nutně potravinou, její dostatečný příjem je však důležitý. Alespoň 2 až 3 litry vody denně.

Jak je to s diskutabilními potravinami jako je zázvor při kojení, houby při kojení, sushi při kojení nebo hermelín při kojení? Jsou tyto potraviny pro kojící matky a především kojené dítě bezpečné a zdravotně nezávadné?

 • Zázvor při kojení: O bezpečnosti a účinnosti zázvoru u kojících matek nebo dětí existuje jen velmi omezené množství údajů. Zázvor má však dlouhou historii používání jako potravina a lék a je obecně uznávaný jako bezpečné ochucovadlo potravin, a to i v období kojení.
 • Sushi při kojení: Těhotné ženy by se měly vyhýbat syrovým rybám, protože bakterie a paraziti představují riziko pro plod. Riziko přenosu těchto patogenů na dítě prostřednictvím mateřského mléka je však malé nebo žádné, což znamená, že sushi je bezpečné konzumovat i během kojení.
 • Houby při kojení: Houby jsou jednou z nejlepších potravin při kojení. Jsou fenomenálním zdrojem beta-glukanu, polysacharidu, který podporuje zvyšování hladiny prolaktinu, a tím zvyšuje objem a tvorbu mléka.
 • Hermelín při kojení: Některé druhy sýrů, zejména měkké sýry, jako jsou camembert a Brie, kozí sýry a sýry s modrou plísní, mohou obsahovat listerie, což je druh bakterií, které mohou být pro dítě škodlivé.

Hermelín při kojení tedy vhodný není. Co nejíst při kojení z dalších potravin?

Co nejíst při kojení

Ženy, které kojí, mají v pozdějším věku nižší riziko vzniku některých onemocnění, jako jsou srdeční choroby a cukrovka. Kojení navíc poskytuje dítěti základní živiny, a proto je důležité zaměřit se na výběr zdravých potravin a přijímání dostatečného množství kalorií.

Seznam toho, co nejíst při kojení se příliš neliší od toho, co nejíst v těhotenství.

Strava při kojení by měla být pestrá a výživná. Ačkoliv kojící matky mohou a měly by si dopřávat velkou rozmanitost ve stravě, existují určité potraviny, kterým je třeba se při kojení vyhnout. Je tedy důležité vědět, co jíst i co nejíst při kojení. Seznam diskutabilních potravin je vcelku široký.

Mezi potraviny, kterým se při kojení vyhnout, patří vše, co by mohlo negativně poznamenat chuť mateřského mléka, dětský apetit a zažívání.

Co nejíst při kojení – seznam:

 • Káva a čaj. Část kofeinu v kávě a čaji se dostane do mateřského mléka a může dítěti ztížit spánek. Může také ztížit zdřímnutí ženě.
 • Zelí, brokolice a další „plynaté“ potraviny. Pokud ženě určitá potravina způsobuje plynatost, může stejnou reakci vyvolat i u dítěte. Pokud je dítě i tak přirozeně plynaté, může mu konzumace těchto potravin při kojení způsobit obzvlášť nepříjemné pocity.
 • Ryby. Některé druhy ryb, jako je makrela a mečoun, mají vyšší obsah rtuti, který se může objevit v mateřském mléce. Pokud se matka chystá jíst ryby, měla by konzumovat jiné druhy, například pstruha, který má nižší obsah rtuti, a jíst maximálně dvakrát týdně 150 gramů ryb.
 • Čokoláda. Jak kofein v čokoládě, tak skutečnost, že může mít na děti projímavý účinek, znamenají, že by se jí měla maminka vyhýbat nebo ji jíst v malém množství.
 • Česnek. Mateřské mléko odráží chutě potravin a mnoho dětí nemá rádo chuť česneku. V některých případech může způsobit, že odmítnou kojení.
 • Máta peprná, šalvěj a petržel. Tyto bylinky mohou mít negativní vliv na přísun mléka. Nejlepší je minimalizovat jejich konzumaci, zejména pokud žena pozoruje nějaké náznaky, že dítě při kojení nepřijímá dostatek mateřského mléka.

Odpověď na další otázky typu: „Mohu jíst při kojení kořeněná jídla?“, bude záviset na tom, jak bude dítě reagovat, když je žena bude jíst. S trochou experimentování a pozorování však rychle přijde na to, co funguje.

Alkohol při kojení

Pro kojící matky je nejbezpečnější nepít alkohol při kojení. Obecně je známo, že mírná konzumace alkoholu kojící matkou (do 1 nápoje denně) není pro kojence škodlivá, zejména pokud matka počká s kojením alespoň 2 až 3 hodiny.

Pro dítě bude nejlepší, když si žena nedá vůbec žádný alkohol. Pokud se však rozhodne pít, neměla by kojit, dokud se alkohol z mléka úplně nevytratí. U třetinky piva, deci vína nebo panáka likéru počkat alespoň 3 hodiny. Odsávání to neurychlí.

Alkohol se zároveň řadí mezi potraviny na předních příčkách seznamu, co nejíst v těhotenství.

Vzorový jídelníček při kojení

Najít si čas sestavit vzorový jídelníček při kojení je pro novopečené maminky, které jsou na péči o miminko samy, je úkol takřka nadlidský. Přesto s trochou úsilí lze dosáhnout cíle.

Snídaně: Ovesné vločky stačí zalít horkou vodou, nebo je smíchat s mlékem či jogurtem. Pro zpestření a dodání dalších živin lze vločky smíchat s ovocem, ořechy a semínky.

Oběd: Pokrm z krůtího masa, sýra a avokáda s celozrnnou tortillou jsou rychlé a snadné i při náročném dni s miminkem.

Večeře: Snadno připravitelných receptů z jednoduchých ingrediencí je celá řada. Například zapékaná jídla lze rozdělit na více dní, není tak nutné vařit každý den a lze ušetřit spoustu času. Stejně tak lze vařit ve velkém a přebytky zmrazit. Po pár dnech či týdnech jako když je člověk najde.

Svačiny: Důležité jsou potraviny, jejichž příprava vyžaduje minimální úsilí. Jogurt s borůvkami, vejce uvařená natvrdo a banány s arašídovým máslem jsou skvělé svačinky.

Antibiotika při kojení

Užívání antibiotik obecně nevyžaduje přerušení nebo ukončení kojení. Antibiotika se obecně předepisují šetrněji než v minulosti. Většina antibiotik může u dítěte vyvolat průjem. U některých kojenců se objevuje větší neklid s bolestmi bříška nebo kolikami.

Tyto potíže nevyžadují léčbu. Hodnota kojení převažuje nad dočasnými nepříjemnostmi. Teoreticky mohou antibiotika při kojení způsobit u dítěte např. alergii na penicilin, ovšem to je mimořádně vzácné.

Ani Paralen kojení neztěžuje. Pokud žena kojí, může užívat běžné dávky paracetamolu (jednu nebo dvě 500 mg tablety každé 4 hodiny až čtyřikrát za 24 hodin, maximálně však 8 tablet za 24 hodin). Paracetamol jako hlavní složka Paralenu kojení usnadňuje, respektive mírní bolest při kojení.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang