Umělé oplodnění

Již delší dobu se snažíte o miminko, ale bohužel se vám to nedaří? Už jste vyzkoušeli ledaco, ale stále se vám nepodařilo otěhotnět? Pokud to nejde přirozenou cestou, může to jít cestou umělého oplodnění, což znamená oplodnění, které je vedeno lékaři. Pro mnohé páry to znamená, že i když zatím potomka nemají a moc si ho přejí a nedaří se jim počít, že je tu pro ně stále ještě šance.

Proto, aby k umělému oplodnění mohlo dojít, je nejprve nutné doporučení od vašeho gynekologa a následná návštěva kliniky, kde se umělé oplodnění provádí. Najděte si nejbližší možnou kliniku, nebo si ji nechte doporučit od vašeho lékaře.

Pro umělé oplodnění je příprava nezbytná

Nejprve je nutná hormonální příprava ženy, kdy se aplikují ženě hormony, které stimulují vaječníky k tomu, aby došlo k dozrání hned několika vajíček. Hormony zabrání tomu, aby u ženy došlo k ovulaci, která je nežádoucí. 

Dále pak dochází k odebrání pohlavních buněk. Žena je v celkové anestezii a v určenou dobu se jí odeberou vajíčka. Zákrok není náročný, trvá obvykle několik minut. Muž mezitím dodá spermie. Spermie mohou být i od dárce, nebo to mohou být spermie zmrazené.

Po tomto zákroku dochází v laboratoři k umělému oplodnění a to tak, že se přidají spermie k vajíčku a dojde k jejich spojení. Vzniklé embryo se do ženy nezavádí okamžitě, ale až po určité době. Mezitím je neustále pod kontrolou a hlídá se jeho vývoj.

Dále pak probíhá přemístění embrya do dělohy a jelikož se do dělohy vloží i 3 embrya najednou, mohou vzniknout i vícerčata. Pokud je to možné zmrazí se zbytek embryí pro případ, že by k otěhotnění nedošlo hned na poprvé, ale celý proces se musel opakovat.

Při umělém oplodnění se dost často stává, že z něj vzejdou dvojčata. Žena se již za 10 dní po tomto procesu dozví pomocí těhotenského testu a následného ultrazvuku, zda-li bylo oplodnění úspěšné a ona skutečně otěhotněla.

Copyright © 2023 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang