Relaxace v těhotenství

Relaxace = stav hlubokého tělesného i duševního uvolnění. Pomocí tohoto stavu uvolnění se chráníme od stresu neboli duševního a tělesného napětí.

Reakce na hudbu během těhotenství

Již od 4 měsíce těhotenství plod v maminčině bříšku reaguje na zvukové podněty. Melodické tóny a klidná hudba u něj navozují uvolnění a zklidnění tepové frekvence srdíčka.

Nejprve slyší miminko zvukovou kulisu složenou z tlukotu matčina srdce, šumění její krve ve velkých cévách, zvuky trávení v žaludku a ve střevě a také dýchání. Tyto zvuky někdy dosahují dohromady až 100 decibelů, což je srovnatelné s hlukem blízké dálnice, jak uvádí ve své knize Prenatální komunikace Tausen a Goze-Hanel.

Miminko však slyší mnohem víc, nejraději má maminčin hlas. Umí rozeznat, jestli maminka právě mluví s ním nebo s někým jiným. Moderní vyšetřovací metody také umožňují nahlédnout na to, co se v mozku plodu děje.

Silný hluk vyvolává srdeční odpověď už od 18. týdne těhotenství. Ve 25. týdnu už hluk vyvolává pohyby či kopání a ve 35. týdnu těhotenství už sluch odpovídá úrovni sluchu dospělých. Během posledního trimestru těhotenství dochází ke zvětšování rozsahu frekvencí, které je miminko schopno vnímat.

Stres, jak jsme již uvedli v předchozím článku, má velmi negativní vliv na organismus člověka. Negativně tedy také působí i v průběhu těhotenství na vývoj ještě nenarozeného miminka. Zahraničními studiemi je prokázáno, že následkem stresu na plod jsou předčasné porody nebo nižší porodní váha miminka. Maminky, které v těhotenství prožívají nadmíru stresu, rodí děti s porodní hmotností nižší až o 200gr.

Jednou z možností zmírňování stresu a jeho negativního vlivu na organismus je poslech relaxační hudby. Ta pozitivně přispívá nejen k normálnímu vývoji plodu, ale také kladně působí na předčasně narozené dítě.

Proč právě hudba?

Hudba je důležitou součástí našeho života. Je vědecky prokázané, že uklidňující, příjemná a melodická hudba má blahodárné účinky na tělesnou i psychickou stránku člověka. Proto má své důležité místo i v těhotenství.

Relaxační hudba pak pozitivně působí nejen na těhotnou ženu, ale i na její ještě nenarozené miminko, které hudbu v bříšku maminky také vnímá. To maminka pozná podle jeho pohybů. Pokud děťátko v bříšku prudce kope, hudba či zvuky zvenku se mu nelíbí, pokud maminka cítí jemné šimrání nebo kopání, hudba nebo zvuky zvenčí jsou miminku příjemné.

Jaká hudba v těhotenství?

Z výzkumů a studií vyplývá, že zejména klidná komorní hudba, konkrétně např. Mozartovy skladby, plod uklidňují a naopak hlučné symfonické skladby nebo rocková muzika vyvolávají u plodu neklid, který se projeví výše uvedeným silným kopáním.

Pokud hudba, která byla miminku pouštěna v průběhu těhotenství, mu bude pouštěna i po narození, vyvolá to u něj větší pocit jistoty a bezpečí, miminko bude klidnější a bude lépe usínat.

Podle odborníků jsou prenatálně hudbou stimulované děti po narození klidnější, méně pláčou a v pozdějším věku lépe zvládají stres.

Copyright © 2023 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang