Vývoj smyslů miminka během těhotenství

Jak se v průběhu těhotenství vyvíjejí smysly vašeho miminka? Víte například, že miminko můžete chlácholit a uklidňovat hlazením svého bříška? Víte , že vaše miminko už v době těhotenství vnímá a rozeznává váš hlas a reaguje na vaše duševní rozpoložení?

Smysly se v průběhu těhotenství vyvíjejí velmi intenzivně . Jejich prostřednictvím je pak schopné vnímat nejen sebe, ale i své okolí. Prostřednictvím smyslů se již v těhotenství utváří pevné pouto mezi ním a matkou, které se po narození velmi intenzivně rozvíjí.

Hmat

Miminko má vyvinutý hmat přibližně od 18. týdne vašeho těhotenství. Je schopné vnímat matčinu ruku přiloženou na stěnu břišní. Matčiny doteky v průběhu těhotenství jsou prvním intenzivním kontaktem s dítětem a pozitivně ovlivňují jeho další vývoj. Doteky představují nejčastější způsob komunikace maminky s děťátkem. Hlazení bříška v těhotenství děťátko uklidňuje a navozuje u něj pocity bezpečí.

Sluch

Je vědecky podložené, že dítě již v průběhu těhotenství slyší. Jeho sluch je vyvinutý kolem 7 měsíce těhotenství. Nejprve slyší to, co se děje v matčině těle. Slyší například tlukot jejího srdce, zvuky provázející trávení a střevní peristaltiku.

Později rozeznají matčin hlas, ví, kdy promlouvá k němu nebo zda hovoří s někým jiným. Důležitý je zejména tón hlasu. Matčin hlas je dítěti nejmilejší a je schopné jej rozeznat ihned po narození.

Zrak

V začátku těhotenství má miminko oči zavřené. Oči miminka se otevírají kolem 30. týdne těhotenství a zavírají se jen ve spánku. Zrak jako smyslový orgán v průběhu těhotenství miminko nijak specielně nevyužívá.

Chuť

Od 4. měsíce těhotenství miminko ví jak chutná plodová voda. Rozlišuje sladkou, slanou a hořkou chuť. V plodové vodě převládá sladká chuť, i proto mají novorozenci rádi sladké.

Čich

Miminko má vyvinutý čich asi od 20. týdne těhotenství. Plně jej však využívá záhy po porodu, kdy zejména podle vůně poznává svoji maminku.

Copyright © 2023 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang