K nachlazení může dojít velmi snadno. Každý z nás to zažil, každý z nás ví, jak takové nachlazení vypadá a jak ho léčit. Ale co když jsem těhotná? Mohu si dovolit užívat běžné léky? Neovlivní mé nachlazení vývoj miminka? To vše vás při nachlazení napadá a chcete znát co nejrychleji správnou odpověď.
Jak se léčí nachlazení v těhotenství
V těhotenství myslete na své zdraví a raději se teple oblékejte. Vyvarujte se situacím, kdy by k nachlazení mohlo dojít a buďte na sebe velmi opatrná, protože není ohroženo pouze vaše zdraví, ale také zdraví vašeho miminka.
Rozhodně nachlazení nepodceňujte a nepřecházejte. V těhotenství je navíc užívání léků ve většině případů zakázané a je jen málo z nich, které může žena užívat. K léčbě tak musí docházet především přírodní cestou.
Již zvýšená teplota nad 38 °C může mít negativní účinky na plod. Z toho důvodu je velmi důležitá konzultace s lékařem, který vám navrhne vhodnou léčbu. Teplota může být spojená s kašlem a rýmou, dál se mohou přidat bolesti hlavy, krku, či průdušek.
Rozhodně si doma neberte sama žádné léky, ale prokonzultujte užití jakýchkoliv léků v těhotenství minimálně s lékárníkem. Určitě se nesnažte nemoc přechodit, protože by to mohlo mít vážné důsledky a vaše miminko by pak mohlo mít problémy.
Při nachlazení je tedy vhodné zůstat nějaký den doma, být v teple a klidu. K léčbě rýmy je vhodná mořská sůl, která existuje i ve formě nosních sprejů a může se aplikovat i několikrát denně. Dobrá je inhalace nad horkou vodou. Při bolesti v krku můžete kloktat slanou vodu nebo Vincentku. K nezaplacení je také teplý čaj s medem. Proti kašli nám může pomoc jitrocelový, mateřídouškový nebo lipový sirup.
Velmi dobře působí proti nachlazení vitamín C, ale jeho užívání by se v těhotenství rozhodně nemělo přehánět. V příbalových letácích najdete, kolik vitamínu C denně může maximálně těhotná žena užívat. Denní dávka nesmí překročit 500mg.
Při nachlazení je důležitý dostatečný přísun tekutin, avšak dejte si pozor při výběru bylinných čajů. Ne všechny jsou pro těhotné ženy vhodné. S lékařem by se proto měla těhotná žena poradit i při volbě čaje.
Mezi všeobecně známé a v těhotenství bezpečné bylinky jsou zázvor, mateřídouška, máta, lípa, meduňka a jitrocel.
Homeopatika při léčbě nachlazení
Výborné účinky, které vám v období těhotenství zajistí bezpečnou léčbu, mají homeopatika. Ty však není vhodné používat bez vědomí lékaře a také při závažných onemocnění. Zpravidla homeopatika pomáhají při lehčím průběhu onemocnění.
V případě nachlazení, ale i jiných nemocech v těhotenství proto jakoukoliv léčbu konzultujte s vaším lékařem a neordinujte si rozhodně nic samy doma. Nepodceňujte žádnou situaci.