Jak srazit teplotu a horečku u dospělých a dětí

jak-srazit-teplotu

Horečka je obvykle známkou toho, že tělo bojuje s infekcí. Jak srazit teplotu a léčit nepříjemné pocity? Pokud má člověk nebo někdo, o koho se stará, horečku, může zjistit v článku, jak léčit příznaky doma, jak snížit teplotu a jak určit, kdy by měl vyhledat lékaře.

Horečka je zvýšení normální tělesné teploty. Průměrná tělesná teplota se může u každého člověka lišit a liší se v závislosti na určitých faktorech, ale obvykle se pohybuje mezi 38,5 a 37 stupni. Teplota pro horečku je vyšší než 38 stupně.

Co je horečka?

Horečka sama o sobě není nemocí, ale obvykle je příznakem infekce, třeba při bolesti ucha, nebo nemoci, se kterou se tělo snaží bojovat. Bakteriím a virům se obvykle daří, když má tělo normální teplotu. Horečka tedy může pomoci v boji proti infekci tím, že těmto bakteriím ztíží přežití. Také aktivuje imunitní systém těla.

Bohužel horečka může být také nepříjemná. Člověk při horečce může mít také následující potíže:

  • nevolnost
  • bolest hlavy
  • zvracení
  • bolesti těla
  • zácpa
  • průjem

Co způsobuje horečku a jak dlouho trvá?

Co způsobuje horečku?

Když se objeví horečka, tělo obvykle bojuje s infekcí. Může jít o infekce kostí, dýchacích cest nebo močových cest. Ale také může být horečka způsobena jakoukoli infekcí. Také bývá častým příznakem dalších onemocnění, jako je například spála nebo plané neštovice

Kromě infekcí mohou horečku způsobit také autoimunitní onemocnění, jako je artritida (zánět kloubů), ulcerózní kolitida (zánět trávicího traktu) nebo vaskulitida (zánět cév). Horečky mohou způsobovat také některé léky, jako jsou antibiotika, antihistaminika nebo léky proti záchvatům.

Jak dlouho trvá horečka?

Horečka trvá tak dlouho, dokud není tělo u konce boje proti původci onemocnění, obecně by ale měla ustát do několika dní.

jak-srazit-horecku teploměr
Když se objeví horečka, tělo obvykle bojuje s infekcí.

Jak snížit teplotu? 3 Babské rady

Člověk může vyzkoušet 3 babské rady, jak snížit teplotu:

  • hydratace
  • zábaly při horečce u dospělých
  • spánek jako lék, jak srazit teplotu

1. Hydratace pomůže, jak srazit teplotu

Hlavním vedlejším účinkem horeček je dehydratace. Pokud je člověk dehydratovaný, může se u něj vyskytnout:

  • závratě
  • žízeň
  • snížené močení
  • únava
  • suchost v ústech a nebo na kůži

Horečka dehydratuje a člověk musí nahradit to, co ztratil. Léčba dehydratace spočívá v pití velkého množství tekutin. Sportovní nápoje dodají tělu potřebné elektrolyty, aby se cítilo opět hydratované.

Dietní doporučení pro děti se mohou lišit, proto by se měl člověk poradit o svých možnostech s lékařem. Pokud je dehydratace závažnější, může být nutné podat tekutiny nitrožilně.

Když má tělo horečku v důsledku nějaké infekce, můžete mít také žaludeční nevolnost nebo nevolnost, nemluvě o nechutenství. Může být těžké udržet v sobě jídlo nebo člověku prostě nechutná, takže nikdy není dobré nutit do jídla.

TIP: Pokud člověk nemá tolik chuť do jídla, může vyzkoušet smoothie. Smoothies jsou mixované nápoje ze syrového ovoce a zeleniny. Příprava trvá do 3 minut a člověku tento nápoj dodá potřebné živiny.

3. Zábaly při horečce u dospělých – jak srazit teplotu

Člověk by měl zůstat příjemně chladný. Neexistují žádné důkazy o tom, že by vrstvení přikrývek „a snaha vypotit horečku“ mělo nějaký přínos. Místo toho se pravděpodobně člověk bude cítit lépe, když zůstane v chladu.

Je možné, aby si člověk dal vlažnou sprchu nebo koupel. Pomůžou též chladné zábaly při horečce u dospělých na krk, podpaží nebo čelo.

Tyto babské rady, jak snížit teplotu, neléčí základní příčinu horečky, ale mohou pomoci zmírnit nepříjemné pocity. Člověk by se měl vyhnout ledovým koupelím, protože mohou způsobit třes, který zvýší tělesnou teplotu.

4. Spánek jako lék, jak srazit horečku

Když má člověk horečku, imunitní systém pracuje přesčas, aby bojoval s jakoukoli infekcí nebo nemocí, kvůli které onemocněl. Dostatek odpočinku je důležitý lék, jak srazit teplotu.

Podle jedné studie z roku 2019 v časopise Journal of Experimental Medicine spánek posiluje funkci imunitního systému. Studie naznačuje, že zejména spánek pomáhá T-lymfocytům, které bojují s infekcemi, pracovat efektivněji. Člověk si musí dopřát dostatek spánku a tělo se postará o zbytek.

Jak snížit teplotu: Léky na horečku

Léky na snížení horečky u dospělých a dětí jsou paracetamol a ibuprofen. Aspirin je také účinnou léčbou u dospělých, jak snížit teplotu. Aspirin by se však neměl podávat dětem a dospívajícím.

Je totiž spojován se vzácným, ale závažným onemocněním zvaným Reyův syndrom, který může u dětí postihnout játra a mozek.

Člověk by měl dbát na správné dávkování podle věku a hmotnosti dítěte. A je dobré mít na paměti, že paracetamol může být také součástí mnoha volně prodejných léků užívaných ke zmírnění příznaků nachlazení a chřipky.

Člověk může léky na snížení horečky objednat online například v eshopu lékárny Dr. Max, Benu lékárna nebo Pilulka.

Neklesající horečka u dospělých: Kdy navštívit lékaře?

Dospělí by měli kontaktovat poskytovatele zdravotní péče, když jejich horečka dosáhne 40 stupňů nebo více. Pokud stále stoupá a je u dospělých neklesající horečka přetrvávající, je důležité vyhledat lékařskou péči.

Pokud teplota stoupá nad 39 nebo 40 stupňů a přetrvává, je to též čas, kdy je třeba zvážit návštěvu lékaře.

Protože horečku může způsobit mnoho věcí – některé léky, horko, nemoc, rakovina, autoimunitní onemocnění, měli by si lidé všímat příznaků, které horečku doprovázejí, aby byla stanovena přesná diagnóza.

Například pálení při močení může být vedle horečky příznakem infekce močových cest, zatímco kašel a bolest v krku, které horečku doprovázejí, mohou být příznakem chřipky.

Vysoké horečky u dětí: Příznaky, kdy zavolat lékaři

Co dělat při vysokých horečkách u dětí?

Doporučuje se zavolat poskytovatele zdravotní péče při jakékoli horečce 40 stupňů nebo vyšší u dítěte jakéhokoli věku.

Pokud má dítě horečku spolu s některým z následujících příznaků, měl by se rodič poradit s poskytovatelem zdravotní péče:

  • neobvyklá ospalost
  • vznětlivost
  • ztuhlý krk
  • silná bolest hlavy
  • bolest v krku
  • bolest uší
  • nevysvětlitelná vyrážka
  • opakované zvracení nebo průjem

Dítě může celkově vypadat stále více nemocné. Horečka trvající déle než dva dny u dítěte mladšího 2 let nebo tři dny u staršího dítěte jsou dalšími důvody, proč zavolat lékaře.

vysoke-horecky-u-deti
Doporučuje se zavolat poskytovatele zdravotní péče při jakékoli horečce 40 stupňů nebo vyšší u dítěte jakéhokoli věku.

Co dělat při horečce 39 u dětí/kojenců?

Co dělat při horečce 39 u malých dětí?

U kojenců ve věku 12 týdnů a mladších se doporučuje, aby rodiče zavolali lékaři vždy. Už když má dítě horečku 38,3 stupně nebo vyšší.

Děti mladší 12 měsíců, zejména kojenci ve věku 6 měsíců a méně, jsou při horečce velmi zranitelné, protože mohou být rychle dehydratované.

Jak srazit horečku u dětí 40 stupňů?

Rodiče by měli zavolat lékaři, a to vždy, při jakékoli horečce 40 stupňů nebo vyšší u dítěte jakéhokoliv věku.

Dalším problémem při vysokých horečkách u malých dětí jsou záchvaty. U dětí ve věku od 6 měsíců do 5 let se mohou vyskytnout febrilní záchvaty, což je typ záchvatu, který se objeví během prvních několika hodin horečky.

Je doporučováno, aby v případě horečky a záchvatu se rodiče obrátili na zdravotní péči. Odborníci vědí, jak srazit horečku u dětí, když je vysoká a doprovází ji záchvaty.

Zimnice bez teploty

V případě, že se objeví náhlá zimnice bez teploty, nebo je teplota nižší než 38 °C, není třeba nijak řešit, jak srazit teplotu. Tělo by se mělo s tím zvládnout vypořádat samo. Jestliže je ale zimnice nebo třesavka spojená s horečkou nad 38 °C, je vhodné nasadit léky a případně se obrátit také na lékařskou pomoc.

Shrnutí, jak srazit teplotu doma a kdy vyhledat lékařskou pomoc

Horečky celkově znamenají, že tělo bojuje s infekcí nebo nemocí. Pokud má člověk nebo někdo, o koho pečuje, mírné příznaky, měl by odpočívat a pít hodně tekutin. U dospělých mohou též pomoci zábaly při horečce. Je důležité sledovat příznaky a vědět, kdy vyhledat poskytovatele zdravotní péče.

Pokud je horečka doprovázena dušností nebo vykašláváním krve, člověk se musí vydat přímo na pohotovost. Dušnost je časným příznakem selhání dýchání a měla by být brána velmi vážně.

Při vysokých horečkách u dětí je vhodné se obrátit na lékaře. U dětí by měl být záchvat vyvolaný horečkou, který neustane po pěti minutách, považován za naléhavý.

Doporučuje se okamžitě zavolat záchrannou službu, pokud se jedná o první záchvat dítěte nebo pokud se dítě zraní, má potíže s dýcháním nebo se po záchvatu neprobouzí.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang