9. týden těhotenství – těhotenství týden po týdnu

Začíná 3. lunární měsíc. Ještě se moc kulatit nemusíte, ale břicho se pomalu zvětšuje.

Těhotné, které přibraly na váze více, pociťují posun těžiště. V budoucích týdnech těhotenství tuto změnu pocítí všechny budoucí rodičky. Děloha se dá již nahmatat nad sponou stydké kosti.

Vlasy se buď méně, nebo naopak více mastí. Podobně je to i s pletí. Může být hladší než před těhotenstvím nebo se ve větší míře mohou vyskytnout různé vyrážky a pupínky.

Co se děje v 9. týdnu těhotenství?

Vaše budoucí miminko je nyní v sedmém týdnu vývoje a je velké zhruba jako oliva. Měří dva až tři centimetry a váží stejně tak, tedy v gramech. Hlava je oproti trupu značně velká. V obličeji dochází ke srůstání jednotlivých výběžků, které tak vytvořily jeho základ.

Základy nosních dírek se přibližují ke středu obličeje, ovšem jejich okraje jsou stále tlusté. Mezi nimi vyniká hřbet nosu, který se zvedá. Oči se přesouvají ze stran dopředu a přibližují se k sobě. Ústa jsou široká.

Kolem zevního zvukovodu vzniká šest výrazných hrbolků, které se v následujícím týdnu těhotenství stanou ušním boltcem.

V břišní dutině roste do délky tenké střevo a skládá se do kliček. Poměrně velký je v tomto období základ jater, což vede k napřimování trupu dosud stočeného zárodku.

Výraznými změnami v 9. týdnu těhotenství prochází končetiny. Rýhy mezi prstovými paprsky na rukou se ztenčují. Základy prstů jsou nyní spojeny tenkými plovacími blánami. Na dolních končetinách se rýhy a prstové paprsky teprve zakládají.

Devátý týden těhotenství je u konce

Na ultrazvuku jsou v devátém týdnu těhotenství patrné pohyby budoucího miminka. Skáče, otáčí se, kroutí se, ohýbá končetiny. Tyto pohyby ale matka ještě necítí.

Krevní oběh těhotné ženy se mění. Objem krve se začíná zvětšovat v prvním trimestru, což je velmi důležité pro vývoj dítěte. Postupně krve přibude o padesát procent. Zvýší se také objem krevní plazmy oproti počtu červených krvinek.

Copyright © 2023 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang