8. týden těhotenství

V těle těhotné ženy stále probíhá řada změn. Hormony pracují na plné obrátky. Buduje se placenta. Budoucí maminky v této době stále může stíhat nevolnost doprovázená únavou, zácpou a častým nucením na močení.

To způsobuje postupně rostoucí děloha, která začíná tlačit na močový měchýř. Nejenom nepříjemnosti však doprovází tzv. jiný stav. V této době leckterou ženu potěší hustší vlasy.

„Ranní“ nevolnosti jsou na denním pořádku, jde o nejčastější příznaky v těhotenství. Trpí jimi přes dvě třetiny maminek v prvním trimestru. Většině těhotným ženám mezi 12. a 14. týdnem tyto nevolnosti ustupují, některé (výjimky) mají tyto nevolnosti po delší dobu.

Jak zmírnit nevolnosti?

Na nevolnost zabírají přírodní prostředky jako jsou čaje z máty nebo heřmánku či zázvor.

Další tipy:

  • ihned po probuzení sníst něco malého – piškoty, sušenky nebo suchary
  • jíst častěji a menší porce, pořád mít něco v žaludku
  • dostatečně pít – ovocné šťávy nebo cucat ledové kostky

Nevolnosti jsou příznakem toho, že těhotenství se vyvíjí naprosto správně.

Co se děje v 8. týdnu těhotenství?

Embryo je nyní v šestém týdnu vývoje. V 8. týdnu těhotenství, který je posledním z druhého lunárního měsíce těhotenství, je zárodek velký asi jako menší fazole. Měří 14 až 20 milimetrů.

V 8. týdnu těhotenství jsou patrné nosní kanálky, ze kterých se postupně vytvoří nosní dírky.

Základy očí, které jsou zatím po stranách hlavy, mají výrazné sítnice díky množství pigmentu. Výběžky pro dolní čelist ohraničují ústa a vytváří se brada. Ta je v porovnání se zbylou částí obličeje velmi malá. Již je také vytvořen základ zevního zvukovodu.

Embryo v 8. týdnu těhotenství už má základy očí, každé na jedné straně hlavy.

Ultrazvukové vyšetření

V 8. týdnu těhotenství je děloha mírně zvětšena, dobře to již pozná lékař palpačním vyšetřením (pohmatem). Pokud žena prozatím nebyla na vyšetření s ultrazvukem, tak nyní je na to ten nejlepší čas.

Vyšetření ultrazvukem bude probíhat vaginálně a na monitoru již bude možné krásně rozpoznat malého tvorečka. Ovšem do podoby běžného novorozence je stále daleko a čeká ho dlouhá cesta.

Během vyšetření lékař zkontroluje i srdeční činnost a pokud žena v sobě nosí více životů, ultrazvukové vyšetření by to mělo odhalit.

Bříško – ještě není vidět

Těhotenství ještě na ženě není vidět. U prvního potomka se bříško může objevit až po 16. týdnu těhotenství. U maminek, které čekají druhé nebo třetí miminko, se bříško může objevit i dříve, záleží na tom, jak moc mají povolené vazy a břišní svaly.

V 8. týdnu těhotenství může také dojít ke krvácení nebo špinění. Výtok je v těhotenství normální. Pokud není doprovázen bolestmi nebo křečemi, tak se nejedná o nic špatného a alarmujícího.

8. týden těhotenství je u konce

Přední část trupu se zvětšuje. Na drobných hrbolcích budoucích paží je znát místo, kde se budou ruce ohýbat v lokti. Na horních končetinách se tedy dá poznat paže a předloktí. Na konci se objevují čtyři rýžky, prstové paprsky, tedy budoucí prsty.

Na dolních končetinách se dá rozlišit koleno, a tedy stehenní a bércová část. Základy prstů nohy vzniknou v příštím týdnu těhotenství. V srdíčku plodu už odborníci mohou na ultrazvuku rozeznat chlopně.

Děloha ženy se v 8. týdnu těhotenství zvětšuje. Někdy ji mohou zastihnout křeče, a to právě v oblasti dělohy nebo podbřišku.

Křeče způsobuje natahování vazů, kterými je děloha připevněna. Pokud by tyto bolesti doprovázelo krvácení, je nutné okamžitě kontaktovat lékaře, aby vyloučil potrat. Bezbarvý výtok je zcela běžný, i v případě, že je silnější.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang