17. týden těhotenství

Postupně se blíží období, kdy se žena bude nacházet v polovině svého těhotenství. Možná že již musela změnit velikost podprsenky a nyní se jí zdá opět malá. Pod pokožkou na prsou jsou daleko více vidět žíly a dvorce ztmavly. Změny bývají výraznější při prvním těhotenství, roli hraje také váhový přírůstek těhotné.

Je klidně možné, že váha již ukazuje hmotnost o více než pět kilogramů. Péči o napjatou pokožku nejen v oblasti prsou by se měla věnovat zvýšená pozornost. Mazat se krémem, který nejvíce vyhovuje alespoň 2x denně.

Jestliže se žena ve svém spodním prádle cítí nepohodlně, měla by ho vyměnit. Neznamená to však, že se se svými oblíbenými kousky prádélka loučí navždy. Je velmi pravděpodobné, že se po porodu vrátí ke své velikosti.

Děloha se neustále zvětšuje, aby vytvořila dostatek prostoru pro miminko a placentu. Prsa jsou citlivá a napjatá a mléčné žlázy začínají pracovat. Na kůži jsou vidět prosvítající žilky. Zvýšený krevní objem může způsobit, že se ženě zdá, že je teplo a začnou jí otékat nohy, zejména v oblasti kotníků.

Některým maminkám se objevuje na středu bříška tmavý pruh, který se nazývá linea fusca nebo také linea negra. Po porodu zpravidla zmizí.

Co se děje v 17. týdnu těhotenství?

Děťátku se v 17. týdnu těhotenství značně prodlužují nožičky. Díky tomu konečně začíná vypadat jako zmenšenina miminka, které se za čas narodí. Alespoň co se proporcí týče.

Nožičky a ručičky děťátko procvičuje, jsou často v pohybu. Postupně „sílí“ také svaly, které pohyb umožňují.

Ledviny vylučují moč. Miminko se vyprazdňuje do plodové vody po tři čtvrtě hodině. Malé srdíčko pumpuje zhruba dvakrát rychleji než matčino. Děťátko si začíná v 17. týdnu těhotenství ukládat tuk do zásoby.

17. týden těhotenství je u konce

Miminko zatím měří jako rozevřená dlaň, od temene k zadečku zhruba 12 centimetrů. Kromě miminka roste také placenta a děloha. Ta se dá nahmatat zhruba pět centimetrů pod pupíkem. Bříško se tak pěkně zakulacuje.

Je možné, že žena zaznamenala první pohyby plodu. Pokud ne, není se čeho obávat, většinou jsou zatím neznatelné a v dalších týdnech těhotenství jdou pocítit silněji.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang