Vitamíny v těhotenství

Svému tělu bychom měly dodávat vitamíny nejen v době těhotenství. Při samotném těhotenství je přísun vitamínů nesmírně důležitý a to nejen pro zdraví matky, ale především pro zdravý vývoj plodu. Proto byste s užíváním vitamínů pro těhotné, měla začít už při plánování těhotenství.

Jaké vitamíny užívat během těhotenství

Pokud se chystáte počít miminko, pak určitě začněte s užíváním kyseliny listové. Ta má velmi pozitivní vliv na vývoj plodu a zabraňuje vzniku vrozených vad. Kyselina listová navíc podporuje tvorbu červených krvinek.

Pokud je kyseliny listové málo, hrozí riziko neplodnosti. V případě, že žena otěhotní a nemá dostatek kyseliny listové, může dojít k samovolnému, nebo předčasnému potratu. Může také dojít k vývojovým vadám plodu. Zejména pak k vývojové vadě centrálního nervového systému miminka.

Pokud jste těhotná, měla byste užívat i další vitamíny, které jsou určené pro těhotné ženy. Těch je na trhu celá řada. Vitamínům pro těhotné se rozhodně nevyhýbejte. Jaké vitamíny náš trh nabízí? Je to například LadeeVita, Femibion, GS Mamavit, Elasti-Q pro Mimi, Centrum Materna, nebo například Vitalive.

S užíváním vitamínů pro těhotné začněte již v době, kdy se o miminko pokoušíte, popřípadě v době, kdy jste zjistila, že jste těhotná. Vitamíny užívejte po celou dobu vašeho těhotenství. O užívání vitamínů a jejich názvu informujte svého lékaře.

Rizikové vitamíny

Pozor si dávejte při užívání vitamínu A, který ve větších dávkách může prokazatelně poškodit plod.

Další vitamín, kterému byste se v těhotenství měla raději vyhnout je vitamín B1. Před tímto vitamínem varují i samotní porodníci. Tento vitamín způsobí nadměrný růst plodu a to může při porodu vyvolat komplikace. Porod tak může být obtížný. Pokud je plod nepřiměřeně velký, je třeba provést císařský řez.

Copyright © 2023 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang