Roušky povinně od září – kde bude povinné je nosit?

Koronavirus ochromil celý svět. Již od začátku koronavirové pandemie státy zaváděly různá opatření, která měla šíření nového viru zmírnit. Některé státy měly opatření poměrně volná, jiné státy volily striktnější strategie. Jedním z opatření, které se dotklo všech, jsou roušky. Ty jsme již v České republice mohli ve velké míře odložit. Roušky se ovšem brzy vrátí zpět.

Původ koronaviru spadá do čínského města Wu-Chan, odkud se tato nákaza rychle přenesla do celého světa. Brzy po vypuknutí pandemie se epicentrem koronaviru stala Evropa, a proto státy začaly zavádět mnohá koronavirová opatření.

Hledáte roušku nebo respirátor? Vyzkoušet můžete českou firmu používající nejnovější nanotechnologie – nanoSPACE.

Mezi tato opatření spadalo například omezení volného pohybu osob, zákaz hromadných akcí, uzavření škol a samozřejmě povinné roušky proti koronaviru. Roušky na veřejnosti, v obchodech i v MHD se tak pomalu staly novou normou.

Nutnosti zakrytí dýchacích cest na veřejných místech se nevyhnou ani děti od 3 let věku. Celá řada obchodů i specializovaných prodejců, jako je např. nanoSPACE, proto nabízí i výběr z dětských nano roušek.

Česká republika zpočátku trpěla nedostatkem roušek. V rámci počáteční paniky se také brzy vyprázdnily regály s antibakteriálními gely. Lidé proto doma začali šít vlastní ústenky a vyrábět dezinfekci na ruce. Mnoho z nich pak toto nedostatkové zboží poskytovalo ostatním v rámci vzájemné solidarity.

TIP: Jak si doma vyrobit dezinfekci? Jedná se o velmi snadné DIY, kde postačí minimum ingrediencí.

Nošení roušek aktuálně

Od 1. července nastalo očekávané zrušení plošné povinnosti nosit roušku. Roušky na veřejnosti i ve vnitřních prostorách tak přestaly být nutností, i přesto však někteří nosí roušky raději všude. Povinnost nošení roušek zůstala jen v lokálních ohniscích.

Vzhledem k neustále se měnícím pravidlům si mnozí nejsou jistí tím, kde jsou povinné roušky. Roušky na veřejnosti jsme již odložili, ovšem jejich nošení stále ještě někde platí. Nošení roušky aktuálně platí na těchto místech:

  • Na vnitřních akcích nad 100 osob
  • U lékaře a v lékárnách
  • V metru

TIP: Jak si vyrobit ochrannou roušku? Magazín human.cz přináší návod na vyrobení roušky doma krok za krokem, při kterém se zabaví jak děti, tak dospělí.

Nošení roušky aktuálně platí na vnitřních akcích nad 100 osob, u lékaře a v lékárnách a v metru.
Nošení roušky aktuálně platí na vnitřních akcích nad 100 osob, u lékaře a v lékárnách a v metru.

Kde jsou povinné roušky od 1. září 2020?

Od 1. září se vrací povinné roušky do veřejné dopravy a vnitřních prostor. To znamená, že nošení roušek bude povinné například na úřadech, poštách a na vnitřních hromadných akcích s více než 100 účastníky. Roušky mají být povinné až do března, tedy do období, kdy končí chřipka.

Vládní opatření se ovšem mění ze dne na den i co se týče budoucího nošení roušek. Nošení roušek mělo být totiž povinné i v restauracích a kadeřnictvích, ovšem nyní toto rozhodnutí již neplatí. Je tak možné, že momentální aktuální informace se opět brzy změní.

Kde bude ústní rouška povinná od 1. září?

  • na vnitřních akcích s více než 100 účastníky (divadla, kina, koncertní sály…)
  • v městské a meziměstské dopravě
  • ve zdravotnických zařízeních
  • na úřadech a na poštách
  • ve volebních místnostech

Kde ústní rouška od 1. září povinná nebude?

  • ve školách
  • v restauracích a barech
  • v obchodech a obchodních centrech
  • ve službách pro zákazníky (kadeřnictví, kosmetické salony…)
  • na vnitřních akcích do 99 účastníků
  • kanceláře či provozovny se zaměstnanci

Výjimku v nošení roušek mají určité skupiny lidí, mezi které patří zejména děti do dvou let a lidé s poruchou intelektu, účastníci soudních jednání, moderátoři a vystupující umělci. Roušky nebudou povinné ani pro účastníky svateb či akademických obřadů a sportovce v tělocvičnách.

Roušky se vyhnou bazénům a saunám a nebude je nutné nosit ani při fotografování portrétů. Je dobré vědět, že ve školách se budou roušky nosit jen tehdy, když se zhorší koronavirový semafor na oranžový stupeň. V restauracích a dalších provozovnách stravovacích služeb bude ochrana dýchacích cest nutná u obsluhy.

Opatření ohledně povinného nošení roušek závisí na postupu nákazy a rychlosti nárůstu nakažených. Přehled aktuálně platných opatření je možné najít na webu ministerstva zdravotnictví.

Opatření ohledně povinného nošení roušek závisí na postupu nákazy a rychlosti nárůstu nakažených.
Opatření ohledně povinného nošení roušek závisí na postupu nákazy a rychlosti nárůstu nakažených.

Preventivní opatření proti Covid-19

Ministr zdravotnictví bere roušky jako jedno ze tří hlavních preventivních opatření vedle dezinfekce a sociálního distancování. Roušky je nyní naštěstí možné nakoupit v mnohých obchodech. Znovupoužitelné i jednorázové roušky nabízí také online obchody (např. nanoSPACE) – často se jedná o čínské e-shopy.

Zásilky z Číny koronavirus nepřenášejí, takže při otázkách, jak jsou na tom populární čínské obchody jako je AliExpress či Wish, si může zákazník oddechnout. Balíčky se v souvislosti s různými hygienickými opatřeními sice mohou zpozdit, jiné problémy ale nehrozí.

Rouškami chráníme především ostatní. Jak můžeme chránit sami sebe? Důležité je hlavně posílit naší imunitu a podpořit zdravý organismus. Toho docílíme především pohybem, zdravou stravou (pomoci může vynikající zdravá snídaně či ovocné smoothie), dostatkem spánku a minimalizováním stresu.

Je důležité dodržovat sociální distancování a vyhýbat se velké koncentraci lidí, kde se virová nákaza šíří mnohem rychleji. Místo socializování je možné pustit si nějaký romantický film, přečíst si zajímavou knihu či si stáhnout aplikaci, která umožňuje naučit se anglicky.

Covid-19 a další ochranná opatření

Roušky nejsou jediným ochranným opatřením. Zvýšená opatření se také týkají také cest do zahraničí, zejména do míst se zvýšeným rizikem nákazy. Jedno z novějších opatření se týká Španělska, kdy bude po návratu z této země vyžadován negativní test na Covid-19.

Nano roušky zachycují mezi 97-99,9 % částic. Patří tak mezi nejefektivnější ochrany před koronavirem.

Prohlédnout nabídku nano roušek >

Vládní opatření mění také pravidla karantény. Nakažení budou v izolaci deset dní od posledního pozitivního testu, pokud budou mít příznaky. Kontakty nakažených, u nichž se nemoc neprojevila, budou v karanténě deset dní od posledního kontaktu s nakaženým. Doba karantény se tedy zkrátí o 4 dny.

V posledních dnech schválili poslanci mimořádný příspěvek 370 Kč k nemocenské, aby pozitivně motivovali lidi k nástupu do karantény. Tzv. izolačka se přičte k 60% nemocenské.

Zasaženy budou také hromadné akce, a to jak venkovní, tak vnitřní. Bude platit, že akce ve venkovních prostorech nesmí převýšit hranici 1 000 osob. Dále bude platit, že akce ve vnitřních prostorech nesmí převýšit 500 osob. Na větších akcích bude možné prostory rozdělit do sektorů se samostatným vstupem. 

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang