Zásilky z Číny a koronavirus – je to bezpečné?

Rozšiřují se obavy ohledně nákupu zboží na čínských e-shopech z důvodů možného šíření koronaviru pomocí příchozích balíčků. Dotazy ohledně bezpečnosti objednaných balíčků dostává Hygienická stanice hlavního města Prahy i Česká pošta nebo Celní správa. Jak je to se zásilkami z Číny a koronavirem? Je možné se nakazit přes zboží zakoupené z Číny?

Koronavirus je z rodiny virů, které mohou způsobovat respirační onemocnění. Příznaky jsou podobné obyčejné chřipce, avšak mohou mít horší průběh. To platí především u starších osob nebo u lidí s oslabenou imunitou. Imunita lze podpořit například přípravou ovocných smoothie.

Nano roušky zachycují mezi 97-99,9 % částic. Patří tak mezi nejefektivnější ochrany před koronavirem.
Prohlédnout nabídku nano roušek >

Riziko nákazy hrozí především při užším kontaktu s nakaženou osobou. Jedná se o infekci, která se přenáší pomocí kapének – ty mohou, dle aktuálních informací, mimo lidské buňky přežít až několik dní. Co to tedy koronavirus a zásilky z Číny?

I přesto, že na plastovém povrchu může koronavirus přežít až 9 dní, tak by se zákazníci určitě neměli nákazy přes objednané zboží obávat. Doba doručení bývá zpravidla delší než uvedených 9 dní, mnohdy i několik týdnů. Další dobrou zprávou je, že v reakci na tyto informace, firmy odesílající zboží zavedly ochranné opatření, která riziku šíření zabraňují. Riziko nákazy koronavirem z Wish, AliExpressu či jiného čínského e-shopu je tedy mizivé.

TIP: Alibaba je jedním z největších obchodů na světě. Byť je zde používán anglický jazyk, existují triky, jak mít e-shop Alibaba česky.

Nejdůležitější je dodržovat hygienu – pravidelně si umývat ruce teplou vodou a mýdlem, doporučuje se také ruce dezinfikovat a v domácnosti udržovat pořádek.

Co když mají i tak zákazníci strach z balíků z Číny a koronaviru? Po otevření balíku se doporučuje obal, ve kterém byla zásilka doručena, ihned vyhodit a pečlivě si umýt ruce teplou vodou a mýdlem. Dalším krokem může být dezinfekce rukou, ale i zakoupeného produktu.

Aktuální situace v Evropě

Kde má původ koronavirus, který se objevil již koncem loňského roku? Původně se vyskytl v Číně, ve městě Wu-chan s 11 miliony obyvatel, které se považuje za epicentrum nákazy. Šířit po světě se začal s oslavami Čínského Nového roku na konci ledna.

První nemocní se nakazili ve Wu-chanu na trhu se živými rybami, mořskými plody, netopýry, hady a dalšími živočichy. Vzhledem k vlhkému prostředí na trhu se vir šířil rychle.

Koncem února a začátkem března se virus začal rozšiřovat v Itálii i v dalších evropských zemích, včetně České republiky. V Česku první byli první nakažení zaznamenáni začátkem března. Druhý týden v březnu již nastala opatření proti šíření koronaviru – uzavírání škol, následně zákaz hromadných akcí a uzavření stravovacích zařízení.

Situace v Evropě je vážnější než by se mohlo zdát, z hlediska počtu obětí se však neočekávají tak drastické dopady jako například v případě pandemie španělské chřipky. Zatímco v evropských státech ještě není epidemie na vrcholu, tak v Číně zaznamenávají pokles nemocných. Situaci pomohla řešit drsná opatření, které si evropané nejspíše ani nedovedou představit. Platil absolutní zákaz vycházení, výjimkou byl nákup potravin – podle rodného čísla byly přidělovány dvouhodinové bloky, ve kterých si občané směli jít nakoupit.

Nejvíce zasažené země v Evropě již zavedly opatření, které zpomalují rozšiřování nákazy. Jaké evropské země jsou na tom se statistikami nejhůře?

Země

Itálie

Španělsko

Německo

Francie

Švýcarsko

Počet nakažených

59 138

28 603

24 714

14 459

7 474

Úmrtnost

6,7%

2,8%

0,2%

2,1%

1,31%

  • informace ke dni 23. 3. 2020

Aktuální situace v České republice

První nakažení byli v Česku potvrzeni dne 1. 3. 2020. Od tohoto data počet nakažených razantně stoupá. Ke dni 23. 3. 2020 je tak v České republice 1 165 nakažených, 6 vyléčených pacientů a 1 oběť, která nákaze podlehla – jednalo se o velmi nemocného muže ve věku 95 let.

Opatření, která v rámci šíření koronaviru zavedla Vláda České republiky:

  • 11. 3. 2020 přerušení výuky na všech základních, středních a vysokých školách
  • 12. 3. 2020 vyhlášení stavu nouze na dobu 30 dnů
  • 14. 3. 2020 uzavření všech obchodů s výjimkou prodeje potravin, hygienického zboží, lékáren, prodeje přes internet a dalšími vzdálenými prostředky
  • 16. 3. 2020 uzavření českých hranic – zákaz vstupu cizincům bez trvalého či přechodného pobytu, zákaz vycestování pro české občany a cizince s trvalým či přechodným pobytem
  • 16. 3. 2020 omezení volného pohybu osob na území České republiky, s výjimkou cest do zaměstnání, do zdravotnických zařízení, za rodinou a nezbytný nákup potravin
  • 19. 3. 2020 zákaz pohybu mimo bydliště bez ochranných prostředků dýchacích cest

Vláda tedy dne 16. 3. 2020 omezila volný pohyb osob – zakázáno: zbytečně cestovat a pohybovat se ve veřejných prostorách, shlukovat se a bezdůvodně vyhledávat společnost dalších lidí. Ovšem byly doporučeny procházky do přírody – za předpokladu zakrytí úst a nosu rouškou, šátkem či jinou látkou a dodržování minimálního odstupu. Ideálně však vyhledávat místa, kde se nebudou pohybovat jiné osoby.

Doporučuje se tedy nevycházet z domova, pokud to není nezbytně nutné. Co ale doma dělat? Jak v této dlouhé chvíli zahnat nudu?

Jak se doma zabavit?

Co tedy doma dělat a nezbláznit se nudou? Jeden z tipů je sepsat si tipy, kam se podívat po karanténě. Místa, které chtěl člověk navštívit, ale ještě nebyl čas. Po karanténě na to příležitost určitě bude.

Další skvělý způsob jak si zkrátit chvíli je nakupování. Jak ale nakupovat, když obchody jsou zavřené a ven by se mělo chodit co nejméně? Řešením jsou e-shopy, ty jsou naštěstí stále v provozu.

Chcete co nejefektivnější ochranu před koronavirem? Takovou poskytují nano roušky od českého výrobce.

Čínských e-shopů je v dnešní době nepřeberné množství, proto pouze stačí si vybrat a začít nakupovat. Výhodou je, že velká část má dopravu zdarma. Jaké e-shopy jsou a který si vybrat?

Největším internetovým obchodem je Alibaba, pořídit se dá téměř cokoli, po čem zrovna zákazník touží. Veškeré zboží je zde seřazeno do přehledných kategorií a nechybí ani pole, pro možnost vyhledávání.

Dalším e-shopem, který je celosvětově známý je nepochybně AliExpress a má velkou výhodu v tom, že stránky jsou i v českém jazyce. Nabídka na AliExpressu je opravdu značná, zákazník zde sežene zboží malé a střední hodnoty.

Zákazníci se především nemusí obávat, balíčky z AliExpressu koronavirus nemohou šířit.

Wish je dalším oblíbeným e-shopem, sehnat se na něm dá od oblečení, bot, módních doplňků, například Wish hodinek nebo náramků pro páry, až po vychytávky do domácnosti nebo příslušenství k elektronice. Stejně jako AliExpress má stránky v češtině. Přesto se často objevují obavy, zda je Wish opravdu bezpečný, ovšem o žádný podvod se nejedná.

Známým internetovým tržištěm je eBay, na kterém se dá najít také miliony produktů – například elektronika, oblečení, nebo i starožitnosti. Zboží se dá prodávat na eBay, tím se eBay od ostatních e-shopů liší.

Koronaviru a zboží z Číny se tedy není nutné obávat. Objednané zboží nemůže koronavirus šířit, nevydrží totiž přežít dobu cesty mimo lidské tělo. I přesto je nutné důsledně dodržovat hygienu a vyvarovat se zbytečnému kontaktu s lidmi.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang