Stoprocentní nemocenská neprošla, poslanci schválili příspěvek 370 Kč za každý den v karanténě

Pandemie covidu-19 v České republice nabírá na síle. Poslanci tak byli nuceni přijmout nové zákony v boji proti zákeřnému viru. Již dlouho se mluvilo o finanční motivaci pro nástup do karantény, konečnou podobu této novely schválili zákonodárci minulý týden. Jakou nemocenskou lidé v karanténě mohou čerpat?

Česká republika musí stále bojovat s největší pandemií od dob španělské chřipky. Vláda i parlament se tak snaží přijímat nové zákony, které by efektivně pomohly šíření nákazy zpomalit. V minulých dnech došlo také k úpravě výše nemocenské.

Po přihlášení k newsletteru Nanospace je možné získat slevu 100 Kč na nákup respirátorů.
Využít slevu na e-shopu Nanospace >

Na vládě nejprve došlo ke schválení návrhu stoprocentní nemocenské, tedy plné náhrady mzdy pro osoby v karanténě. Tento návrh se však setkal s kritikou opozičních stran a poslanci nakonec schválili nemocenskou v podobě příspěvku za každý den v izolaci.

Původní vládní návrh

Jak již bylo řečeno, vláda původně navrhovala stoprocentní náhradu mzdy pro osoby v karanténě, kterou chtěla projednat ve stavu legislativní nouze. Již před jednáním se však ozývaly kritické hlasy z řad poslanců.

Kritika opozičních stran se týkala hlavně morálního aspektu. Podle odpůrců by zkrátka lidé, kteří nepracují, neměli dostávat stejný plat jako pracující. Zazněly také pochybnosti týkající se zneužívání karantény v případě stoprocentní nemocenské.

Lidé často do karantény nenastupují, aby nepřišli o část svých příjmů.

Výše nemocenské v karanténě

Dolní komorou nakonec prošla méně štědrá varianta nemocenské, a to podoba příspěvku. Jeho výše bude 370 Kč za každý den, který jedinec stráví v karanténě. Shodla se na tom ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová s částí opozice.

Tento příspěvek se jednoduše přičte k současné výši nemocenské, tedy k 60 % mzdy. To lze jednoduše spočítat za pomocí vzorce pro výpočet procent z celku.

Jedná se tak o další opatření, které si klade za cíl pozitivně motivovat lidi, aby nastoupili do karantény a nezamlčovali své kontakty, jsou-li pozitivně testovaní na koronavirus.

Respirátory Nanospace jsou garancí téměř 100% spolehlivosti při ochraně proti virům.
Prohlédnout si nabídku e-shopu Nanospace >

Karanténa je vedle roušek proti koronaviru a dezinfekce na ruce dalším účinným nástrojem proti šíření nákazy. Lidé se jí však v řadě případů vyhýbali, aby je nepřipravila o velkou část měsíčního příjmu.

Návrh zákona z pera předsedkyně TOP09 Markéty Adamové Pekarové nyní poputuje do Senátu, ve kterém se podrobí dalšímu hlasování.

Klasická výše nemocenské, například v případě nákazy chřipkou, je v ČR nastavena na 60 % výdělku. Nyní se k této výši dočasně přidá každodenní příspěvek 370 Kč.

Příspěvek k nemocenské je dalším opatřením proti koronaviru.

Kdo má na izolačku nárok?

Příspěvek pro osoby v karanténě získal pojmenování izolačka. Izolačku mohou čerpat lidé všech 14 kalendářních dnů nařízené karantény. Nejvýše mohou od státu získat náhradu 90 % jejich mzdy.

Návrh zahrnuje rovněž lidi pracující na dohodu, kteří mají sjednané nemocenské pojištění. Izolačka však neplatí pro osoby, které čeká pětidenní karanténě po návratu z ciziny.

Na příspěvek mají nárok jen ti, které kontaktuje hygiena a karanténu sama nařídí, případně pozitivně testovaní. Tato podmínka zabraňuje zneužívání schváleného příspěvku.

Izolačka by měla být vyplácena i zpětně, a to od 1. března. Nyní je potřeba, aby změnu zákona podpořil Senát a podepsal prezident.

Boj proti koronaviru

Zákon o zvýšené nemocenské je tak dalším opatřením, které má pomoci v boji proti koronaviru. Nedávno také vláda nařídila povinnost nošení respirátorů nebo nano roušek, na veřejných místech. Pro nejmenší jsou k sehnání dětské nano roušky.

Klasické ústenky budou mít nadále využití pouze v nezastavěných oblastech v případech, kdy se v okruhu 2 metrů nachází jiné osoby.

Téměř stoprocentní ochranu proti nákaze poskytují české nano roušky a respirátory. Mimo lékáren jsou k dostání také na oblíbených e-shopech, jako je NanoSpace, Mediskont či Preventiko.

Nano roušky a respirátory poskytují 99,9% ochranu proti virům. Většinou se jedná o jednorázové pomůcky, některé však lze používat i opakovaně. Jejich cen by v momentě měla být přijatelnější, vláda totiž nedávno osvobodila respirátory od DPH.

Výborným pomocníkem během pandemie covid je ionizátor vzduchu s HEPA filtrem. Svými vlastnostmi dokáže snížit riziko výskytu viru. Částice infikované virem se totiž zachytí na velmi tenkém filtru. Mimo to má ionizátor vzduchu pozitivní vliv na lidské tělo. Pomocí záporných iontů, které zbavují vzduch nezdravých částic, se zvyšuje například funkčnost mozku, koncentrace a snižuje se krevní tlak.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang